Հայաստանի հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյան-Ֆելլերը բաց նամակով դիմել է Ամերիկայի հրեական կոմիտեի գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Հարրիսին.
«Հարգելի պարոն Հարրիս,
Դիմում եմ Ձեզ՝ ցանկանալով հրավիրել Ձեր ուշադրությունը այն հանգամանքի վրա, որ վերջին ամիսների ընթացքում իսրայելական պարբերականներում  մի շարք այսպես կոչված վերլուծաբանների՝ Արիե Գուտի, Ալեքսանդր Մուրինսոնի, Մաքսիմ Գուաինի կողմից տպագրվում են Հայաստանի, հայ ժողովրդի եւ իմ, որպես Հայաստանի հրեական համայնքի առաջնորդի, դեմ ատելություն քարոզող հոդվածներ (Baku to the future: Azerbaijan, not Armenia, is Israel's true ally):
Վերը նշված հեղինակների կենսագրությունը եւ նրանց հոդվածների բովանդակությունը վկայում է, որ նրանք փորձում են հանրային կարծիքը, մասնավորապես հրեաների շրջանում, տրամադրել հայ ժողովրդի դեմ՝ ստվերելով հայ եւ հրեա ժողովուրդների դարերի պատմություն ունեցող հարաբերությունները:
Բացահայտ կեղծ փաստերով եւ մանիպուլիացիայի անհաջող փորձերով վերջին հոդվածը պատկանում է Արիե Գուտին:
Նախկինում Ադրբեջանի քաղաքացի հեղինակը (նա հրեա է, այլ ոչ ադրբեջանցի), որի ֆեյսբուքյան օգտահաշիվն անգամ ցույց է տալիս նրա ձգտումը ստանալու ադրբեջանական իշխանությունների բարյացկամությունը, կեղծում է փաստերը՝ հանդես գալով իբրեւ թե «օբյեկտիվ» վերլուծաբանի դիրքերից:
Հոդվածում հեղինակը հերթական անգամ փորձում է համոզել մեզ բոլորիս Հայաստանում հակասեմականության առկայության մասին: Հետաքրքիր է, որ Գուտը, Գաուինն ու Մուրինսոնը արդեն շուրջ մեկ տասնյակ հոդված են գրել, որոնցում թութակի պես իրար կրկնում են, որ Հայաստանում իբրեւ թե առկա են հակասեմականության բազմաթիվ դրսեւորումներ, սակայն նրանց բերած օրինակները կամ կեղծ են կամ աղավաղված:
Հրեական համայնքի իրավունքները երբեւէ կասկածի չեն դրվել այստեղ: Հայ ժողովուրդը մշտապես հարգանք է ցուցաբերել հրեաների եւ հրեաների անցած պատմական ուղու նկատմամբ: Այս հարուստ մշակույթով հինավուրց հողում Հայաստանի հրեական համայնքը անհիշելի ժամանակներից իրապես գտել է իր ազատ կենսագործունեության եւ մշակույթի հարստացման համար բարեբեր միջավայր: Հրեաների` Հայաստանում միջին դարերից եկող ներկայության վկայություն հանդիսացող հուշարձան-գերեզմանատունը պահպանվել է հենց ժողովրդի եւ իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքի շնորհիվ: Հեղինակը ոչ միայն անտեսում է այս ամենը, այլ նաեւ խիստ վիրավորական արտահայտություններ է թույլ տալիս Հայաստանի հրեական համայնքի մասին, ինչը հենց ինքնին հակասեմականության օրինակ է:
Ինչպես վերջերս Երեւանում տեղի ունեցած «Ընդդեմ ցեղասպանությունների հասարակական-քաղաքական գլոբալ ֆորումի» ժամանակ նշեց Հրեական համաշխարհային կոնգրեսի փոխնախագահ Միխայիլ Խլենովը, Հայաստանի հրեական համայնքը թեեւ փոքր, բայց լավ կազմակերպված եւ հպարտ համայնք է, որն իր գործունեությամբ նպաստում է ինչպես հրեական մշակույթի հարստացմանը, այնպես էլ երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության ամրապնդմանը:
Այս տարի Հոլոքոստի հիշատակի օրը հրեական համայնքին համապատասխան ուղերձ է հղել նախագահ Սերժ Սարգսյանը:  Մայիսին ԱՄՆ կատարած այցելության ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը նաեւ այցելեց Հոլոքոստի հիշատակի թանգարան:
Հայաստանը տարածաշրջանի միակ երկիրն է, որտեղ Հոլոքոստի թեման ներառված է դպրոցական կրթական ծրագրերում, իսկ, համապատասխան տարբեր հաշվարկների, Հոլոքոստի վերաբերյալ իրազեկվածության տեսանկյունից հայերն առաջիններից մեկն են աշխարհում:
Գուտի հոդվածում հերթական անգամ շահարկվում է Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հայկական սփյուռքի որոշ ներկայացուցիչների կողմից նացիստների հետ համագործակցության փաստը: Պատմագիտության կողմից հաստատվել է, որ հայկական լեգիոնը չի մասնակցել մարտական գործողություններին եւ տեղակայված է եղել թիկունքում, հիմնականում՝ Ֆրանսիայում, Հոլանդիայում եւ Լեհաստանում: Նացիստ առաջնորդները երբեք չեն վստահել հայկական լեգիոնին: 1942թ. դեկտեմբերի 12-ին Հիտլերը ասել է. «Չնայած Ռոզենբերգի եւ ռազմական գործիչների հայտարարություններին՝ ես չեմ վստահում հայերին»: Հայկական լեգիոնի անդամները երբեք առիթը բաց չեն թողել ապստամբելու նացիստների դեմ եւ միանալու դիմադրության շարժման խմբերին: Հայ ռազմագերիները կարեւոր դերակատարություն են ունեցել Հարավային Ֆրանսիայի ազատագրության գործում: Հայ ռազմագերիների մեկ այլ խումբ դիմադրության շարժմանն է մասնակցել Հոլանդիայում:
Հավանաբար Արիե Գուտը տեղյակ է, որ գերմանական զինված ուժերում երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին Ադրբեջանական լեգեոնն իր թվակազմով մոտ չորս անգամ ավելին է եղել, քան հայկականը: Այդ լեգեոնի մասնակցությամբ լեհերի եւ հրեաների` մի շարք կոտորածներ են իրականացվել (մասնավորապես, շուրջ 40000 կյանք խլած Վոլայի կոտորածը): Այսօր Ադրբեջանում պետական մակարդակով հերոսացվող Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետության (1918-1920թթ.) նախագահ Մամեդ Էմին Ռասուլզադեն եւս մեծ ջանքեր է գործադրել  Ադրբեջանական ռազմագերիներին նացիստական բանակի ստորաբաժանման շարքերը համալրելու գործում:
Ինչ վերաբերում է հայերին, ապա նրանք նացիզիմի դեմ պայքարի առաջին շարքերում են կանգնած եղել ինչպես Կարմիր բանակում, այնպես էլ սփյուռքում: Հայ ժողովրդի Երկրորդ աշխարհամարտին կես միլիոնից ավել մասնակիցներից միայն կեսն է տուն վերադարձել: Արյունալի բոլոր ճակատամարտերին մասնակցած հայ զինվորները շատ մարդկանց, ներառյալ հրեաների են փրկել ֆաշիստական լծից:
Արդեն ավանդույթ դարձածի պես Գուտի հոդվածում տեղ է հատկացված նաեւ ադրբեջանա-թուրքական հակահայ քարոզչության թեզերին` Հայոց ցեղասպանության լկտի ժխտողականությանը եւ 1992թ. Խոջալուի իրադարձությունների` պաշտոնական Բաքվի գնահատականնրի կրկնությանը: Եվ դա արվում է ոչ պրոֆեսիոնալ ձեւով` կոնտեքստից կտրելով ՀՀ Նախագահի հարցազրույցի մի հատվածը: Իրականում Խոջալուի իրադարձությունների վերաբերյալ լավ կլինի, որ պարոն Գուտը մեջբերի հենց Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Մութալիբովի հարցազրույցը, որն ամբողջությամբ լույս է սփռում, թե ովքեր են դրա կազմակերպիչները եւ ովքեր են այսօր օգտագործում այն քարոզչական ճակատում:
Ես հրեական ընտանիքում եմ մեծացել: Պատերազմի առաջին իսկ օրերից իմ հայրը մեկնել է ռազմաճակատ եւ հասել մինչեւ Բեռլին՝ ստանալով բազմաթիվ ռազմական պարգեւներ: Մայրս ծնողների եւ իմ ավագ եղբոր հետ միասին երեք անգամ էվակուացվել է: Իմ ամուսնու նախնիները, ովքեր հայեր են, տուժել են Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված ցեղասպանությունից, ընտանիքի մեծ մասը չի փրկվել:
Իմ ընտանիքը ջանք չի խնայել Հայաստանի եւ Իսրայելի միջեւ բարեկամական կապերը ամրացնելու համար՝ մաղթելով երկու երկրներին եւ իհարկե երկիր մոլորակի բոլոր ժողովուրդներին խաղաղություն եւ բարգավաճում:
Դժբախտաբար, Գուտի նման տմարդիները եւ սադրիչները մեղադրում են ինձ նացիզմին, ֆաշիզմին եւ հակասեմականությանը աջակցման մեջ:
Նրանք մոռացել են, որ ոչ ոք իրավունք չունի նման անպատասխանատու հայտարարություններ անել, որ նման արտահայտությունները օդի մեջ չի կարելի հնչեցնել: Դրա համար հնարավոր է իրավական պատասխանատվության ենթարկել: Ցավալի է, որ հեղիանակավոր թերթերը եւ ամսագրերը տպագրում են այդ տխմարությունները առանց մտածելու հեղինակության մասին:
Ձեր գլխավորած կազմակերպությունը մշտապես հանդես է եկել ժողովուրդների միջեւ հանդուրժողականության ամրապնդման դիրքերից եւ պայքարել է ատելության խոսքի դեմ: Իմ կողմից մատնացույց արվող հոդվածագիրները փորձում են հենց հրեա հասարակությանն օգտագործել հակահայկական իրենց կեղտոտ քարոզչական հնարքներում: Ես երախտապարտ եմ Ձեզ եւ հպարտ եմ, որ տարիներ շարունակ հրավիրվում եմ ամեն տարի անցկացվող Ամերիկայի հրեական կոմիտեի ֆորումին, որի նիստերին մեծ ուշադրություն է հատկացվում հանդուրժողականության ամրապնդմանը եւ կրոնական ատելության տարածման դեմ պայքարի հարցերին:
Հուսով եմ, որ իմ այս մտահոգվածությունը ուշադրության կարժանանա Ձեր կողմից եւ մենք կկարողանանք համատեղ ջանքեր գործադրել նման կարգի սադրիչ գործողություններին հակազդելու ուղղությամբ»:

Rimma Varzhapetyan-Feller, President of the Jewish Community of Armenia, has sent an open letter to David Harris, Executive Director at the American Jewish Committee (AJC) Global Jewish Advocacy.
“Dear Mr. Harris,
I am making this appeal to you in an open letter to draw your attention to the fact that during the recent months articles inciting and propagating hatred towards Armenia and the Armenian people, and to me, as the leader of the Jewish community of Armenia, are published regularly in Israeli newspapers by a number of so called analysts – Arye Gut, Alexander Murinson, Maxime Gauin (e.g. Baku to the future: Azerbaijan, not Armenia, is Israel's true ally)
Biographies of the aforementioned authors and the content of the articles prove that they try hard to set public opinion and, particularly, the Jews, against the Armenian people, casting shadow on the centuries-old friendship of the two peoples.
Especially worth mentioning is Arye Gut’s latest brainchild – an article built on overtly false facts and attempts of manipulation.
A former citizen of Azerbaijan (he is Jew, not an Azeri), Gut, whose Facebook account provides ample evidence of his attempts to ensure the approval of the Azerbaijani authorities, speculates and manipulates data, positioning himself as allegedly “impartial” analyst.
In this article Gut yet again endeavors to convince the readers of the existence of anti-Semitism in Armenia and Diaspora. It is worth mentioning that Gut, Murinson and Gauin have already written nearly a dozen of articles, trying to provide proof of supposedly numerous cases of anti-Semitism in Armenia. Nevertheless, the examples they cite are either false or distorted. No representative of any political force, political party or NGO in Armenia has ever uttered any anti-Semitic remarks.
Rights of the Jewish community have never been questioned here. The Armenian people always have respected the Jews and admired the rich history of our people. Since time immemorial the Jewish community of Armenia has found favourable environment for free existence and enrichment of their culture on this land of rich culture.
The evidence of the Jewish presence in Armenia is a medieval Jewish settlement and cemetery, both preserved due to Armenian government’s and people’s care for it.
Not only does Arye Gut ignore it all, but also dares to voice poignantly indecent expressions addressed to me and the Jewish community of Armenia which is nothing but an example of anti-Semitism in itself.
As Michael Chlenow, Vice-President of the World Jewish Congress, stressed during the recent Global Forum “Against the Crime of Genocide” held in Yerevan a couple of weeks ago, “Even if the Jewish community of Armenia is small, it is well-organized and proud, and through its activity contributes to both enrichment of the Jewish culture and strengthening of centuries-old friendship of the two peoples.”
Armenia has never denied the Holocaust. This year on the International Holocaust Remembrance Day President Serzh Sargsyan addressed the Jewish community in a statement. During his visit to the USA in May, the President of Armenia also visited the Holocaust Memorial Museum.
Armenia is the only country in the region where school curriculum includes direct reference to the Holocaust; moreover, according to various assessments, from the point of view of the awareness of the Holocaust, the Armenians are amongst the best-informed people in the world.
In his article Gut once again tries to use to his advantage the fact of cooperation between some representatives of the Armenian Diaspora and the Nazis during WWII. It is a historical fact that the Armenian legion did not take part in the combat operations and was stationed in the rear - mainly in France, Holland and Poland. The Nazi leadership never trusted the Armenian legion. On December 12, 1942 Hitler said that “…In spite of all declarations from Rosenberg and the military, I don't trust the Armenians”. The members of the Armenian Legion never missed a chance to revolt against the Nazis and join the resistance groups. The Armenian POWs played important role in the liberation of South France, while another group of Armenian POWs revolted in Holland.
Most probably, Arye Gut is also aware that the Azerbaijani legion in the German Armed Forces was four times larger than the Armenian one. The Azerbaijani legion participated in a range of massacres of the Polish and the Jews (particularly, 40.000 people were annihilated during Volyn massacre). The former President of the Democratic Republic of Azerbaijan (1918-1920) Mamed Rasulzade, who nowadays is glorified in Azerbaijan, spared no effort to recruit the Azerbaijani prisoners of war to the ranks of the Nazi army.
As for the Armenians, they fought against the Nazis in the frontlines of the Red Army, as well as in Diaspora. More than half a million Armenians fought in WWII, and only half of them returned home. Armenian soldiers fought in all the bloody battles, liberating from the Nazi yoke numerous peoples, including Jews.
As if following a the long-standing tradition, Gut’s article ‘circulates’ the theses of Azerbaijani-Turkish anti-Armenian propaganda, i.e. the blatant denial of the Armenian Genocide and the repetition of the official Baku’s assessment of events in Khojaly in 1992. What is more, all this is by no means done in a professional manner. In reality, Mr. Gut would rather quote the then President of Azerbaijan Mutalibov on the events in Khojaly, who inadvertently exposed the masterminds and those who even today use these clichés for propaganda purposes.
I was raised in a Jewish family. From the very first days of war my father joined up and reached Berlin. He was given numerous military awards and decorations. Together with her parents and my elder brother, my mother was evacuated three times. My husband’s ancestors, Armenians, suffered the Genocide in the Ottoman Empire and a considerable part of the family was annihilated.
My family spares no effort to strengthen the friendly ties between Armenia and Israel. We wish peace and prosperity to the two countries, and, of course, all the people on Earth. Unfortunately, shameless liars and provocateurs like Mr. Gut accuse me of “complicity in Nazism, Fascism and anti-Semitism”.
They must have forgotten that people should think twice before they utter such remarks - one could be detained for that.
It is inconceivable that leading newspapers and journals publish rubbish, without thinking of their own reputation.
Dear Mr. Harris, your organization has always emphasized the importance of strengthening of tolerance between peoples and fight against hate speech.
Authors of articles, pointed out by me, try to manipulate the Jewish media and the Jewish community in their dirty and unacceptable propaganda stunts.
I am grateful to you and proud that for years I have been invited to participate in the American Jewish Committee Annual Forums, which always pay a great deal of attention to strengthening of tolerance and fight against inter-ethnic hatred.
I am full of hope that you will share my concern and together we will be able to exert joint efforts to resist such provocative behavior,” the open letter specifically reads.