Աուդիտը ժամանակ շահելու միջոց է: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 2-ին, լրագրողներին ասաց ԵՊՏՀ դոցենտ, տնտեսագետ Աշոտ Եղիազարյանը՝ անդրադառնալով ՀԷՑ-ում անկախ աուդիտ անցկացնելու և արտաբյուջետային միջոցներով Էլեկտրաէներգիայի 6.93 դրամը փոխհատուցելու մասին:
«Աուդիտով պետք է հիմնավորվի հոսանքի սակագնի 7 դրամի թանկացումը, սակայն աբսուրդային է նաեւ արտաբյուջետային միջոցներով հոսանքի թանկացման ֆինանսավորումը»,-ասաց տնտեսագետը՝ նշելով, որ Հայաստանը զրկվում է էժան էլեկտրաէներգիա ձեռք բերելու հնարավորությունից, քանի որ ատոմակայանը մյուս տարի կանգնելու է, իսկ Ռուսաստանը Հայաստանին չի աջակցելու նոր ատոմակայան կառուցելու համար:
Աշոտ Եղիազարյանը նշեց, որ Ռուսաստանի էներգետիկ համակարգը  գտնվում է ճգնաժամային վիճակում եւ դրա պատճառը պատժամիջոցներն ու տնտեսական մյուս խնդիրներն են:
«Դրա արդյունքում Ռուսաստանից կախված երկրների տնտեսությունները դառնում են ոչ մրցունակ: Ռուսական կողմն այնպիսի դիրքորոշման է, որ մենք մեր խնդիրները պետք է լուծենք մեր ներքին ռեսուրսների հաշվին»,-ասաց նա:

Аудит – это способ выиграть время. Об этом на встрече с журналистами 2 июля заявил преподаватель Ереванского государственного экономического университета, доцент, экономист Ашот Егиазарян, коснувшись решения о проведении независимого аудита в компании «Электрические сети Армении» и компенсации за повышение тарифов  на электроэнергию за счет внебюджетных средств.
«Путем аудита должно быть обосновано повышение тарифов на 7 драмов, однако финансирование за счет внебюджетных средств – это абсурд», – сказал он, добавив, что Армения лишается возможности приобретать дешевую электроэнергию, так как атомная станция в следующем году будет остановлена на ремонт, а Россия не поможет Армении в строительстве новой АЭС.
Ашот Егиазарян отметил, что энергетическая система России переживает кризис из-за санкций и других экономических проблем. «В результате экономика стран, зависящих от России, становится неконкурентоспособной. Российская сторона придерживается той позиции, что мы должны решать наши проблемы за счет наших внутренних ресурсов», – сказал экономист.