Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանական պատվիրակությունը սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Շիրակ Թորոսյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Բելգիացի խորհրդարանականները ծաղիկներ են դրել 1915 թվականի Հայոց մեծ եղեռնի հուշարձանին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել սուրբ նահատակների հիշատակը։
ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, պատվիրակության անդամները Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ծանոթացել են Հայոց մեծ ողբերգության մասին պատմող փաստաթղթերին եւ ցուցանմուշներին, գրառում կատարել հուշամատյանում։
Բրյուսելի ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանի ղեկավար Ժյուլի դը Գրոտը նշել է, որ իրենք առաջիկայում այցելելով Լեռնային Ղարաբաղ՝ որոշակի առաքելություն ունեն իրականացնելու։
«Մենք համատեղ ուժերով պետք է որոշակի խնդիրների վերաբերյալ լուծումներ գտնենք»,- ասել է Ժյուլի դը Գրոտը։

Находящаяся в Армении с официальным визитом парламентская делегация Королевства Бельгия 8 сентября в сопровождении заместителя председателя постоянной Комиссии Национального Собрания Армении по внешним отношениям ШиракаТоросяна посетила мемориал жертв Геноцида армян в Цицернакаберде.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Национального Собрания Армении, бельгийские парламентарии возложили цветы к памятнику жертвам Геноцида армян 1915 года и почтили молчанием память святых мучеников. Затем члены делегации ознакомились с экспозицией Музея-института Геноцида армян, внесли запись в Книгу почетных гостей.
Глава Брюссельского франкофонского парламента Жюли де Грот отметила, что предстоящим посещением Нагорного Карабаха их делегация выполнит определенную миссию. «Совместными усилиями мы должны найти решения некоторых проблем»,– подчеркнула Жюли де Грот.