«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը կարող են վաճառել Կիպրոսում գրանցված օֆշորային ընկերության:
Այսօր՝ սեպտեմբերի 17-ին, կառավարության նիստում ՀՀ էներգետիկայի եւ բնակլան պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյան հայտարարել է, որ «ՀԷՑ»-ի 100 տոկոսի սեփականատեր «Inter RAO Holding B. V.» ընկերությունը հայտ է ներկայացրել ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերը «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ»-ին օտարելու վերաբերյալ:
Մոտ ժամանակներս Էներգետիկայի նախարարությունը, ինչպես նաեւ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը կուսումնասիրեն հայտը եւ համապատասխան եզրակացություն կներկայացնեն:
Նշենք, որ Liormand Holdings Limited ընկերությունը գրանցված է Կիպրոսում 2010 թվականի նոյեմբերից: Համապատռասխան տվյալները հրապարակել է i-cyprus.com ոչ պաշտոնական կայքը, որը տեղեկություններ է ներկայացնում Կիպրոսի ռեգիստրում գրանցված ձեռնարկությունների մասին:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 31-ին ՀԷՑ-ը աուդիտորի մրցույթ է հայտարարել: Նախնական գնահատականներով, աուդիտը տեղի կունենան մոտ երեք ամիս անց: Բացի այդ, մինչեւ դեկտեմբերի 3-ը Deloitte & Touche CIS կոնսալթինգային ընկերությունը պետք է ավարտի էներգետիկ համակարգի վերլուծությունը, որը կներկայացնի կառավարությանը:

YEREVAN. – The Electric Networks of Armenia (ENA) CJSC may be sold to a Cyprus-registered offshore company.
The Minister of Energy and Natural Resources, Yervand Zakharyan, announced at Thursday’s Cabinet session that the Russian state-owned Inter RAO Holding B. V. company, which owns the ENA shares, has submitted a petition for selling these shares to Liormand Holdings Limited.
The Ministry of Energy and Natural Resources, and the Public Services Regulatory Commission will consider the petition and present a respective conclusion.
Liormand Holdings Limited is registered in Cyprus since November 2010. The relevant data are posted on the i-cyprus.com unofficial website, which provides information on the enterprises that are registered in Cyprus.