ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի Հանձնախումբը ողջունում է այսօր՝ հոկտեմբերի 15-ին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով հրապարակված վճիռը:
Վճռի հրապարակումից հետո լրագրողների հետ զրույցում Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի հաղորդակցության պատասխանատու Բեդո Դեմիրճյանը նշեց, որ ողջունելի է հատկապես այն կետը, որով Մեծ պալատը փոխեց դատարանի Ստորին պալատի որոշումը, որ Ցեղասպանության հարցն այս դատարանում քննարկման հարց չէ։
«Կարևոր է դատարանի արձանագրումն առ այն, որ մենք՝ հայերս, արժանապատվության և հարգանքի պաշտպանության իրավունք ունենք։ Այս առումով մենք գոհ ենք Եվրոպական բարձրագույն դատարանի կողմից կայացրած որոշումից»,- ասաց Դեմիրճյանը:
Նշենք, որ ՄԻԵԴ Մեծ պալատի որոշման մեջ նշվում է, որ ՄԻԵԴ–ից չի պահանջվում սահմանել` արդյոք 1915թ. Օսմանյան Կայսրությունում տեղի ունեցած հայ ժողովրդի կոտորածներն ու զանգվածային տեղահանությունը կարող են բնութագրվել որպես Ցեղասպանություն, եւ որ ՄԻԵԴ–ը իրավասություն չունի այս հարցի վերաբերյալ իրավական ուժ ունեցող գնահատական տալ։
Նախորդ` Ստորին պալատի որոշման մեջ Հայոց ցեղասպանությունը բնութագրվել էր որպես պատմական վիճելի փաստ, ինչն էլ որպես երրորդ կողմ վիճարկում էր Հայաստանի Հանրապետությունը։
Հիշեցնենք, որ 2008թ. Շվեյցարիայի դատարաններից մեկը դատապարտել էր Թուրքիայի աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքին Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար։ Փերինչեքը դիմել էր ՄԻԵԴ, եւ 2013թ. Եվրոպական դատարանի ստորին պալատը որոշել էր, որ Շվեյցարիայի դատարանի վճիռը Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի 10–րդ հոդվածի ոտնահարում է։ Շվեյցարիայի կառավարությունն իր հերթին դիմել էր ՄԻԵԴ` գործը ՄԻԵԴ Մեծ պալատ փոխանցելու խնդրանքով, որը 2014թ. բավարարվել էր։ Հունվարի 28-ին ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատում տեղի են ունեցել «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով դատական լսումները։

European Armenian Federation for Justice & Democracy welcomed the judgment delivered by the European Court of Human Rights in the case Perincek v Switzerland.
The Grand Chamber changed the previous decision of the judges, ruling that the issue of genocide is not a matter to be discussed at ECHR, EAFJD communication officer Bedo Demirdjian told reporters.
It is important that ECHR specified that dignity of the Armenians should be protected, Demirdjian said, adding that in this context the decision is welcomed.
Earlier ECHR ruled there had been a violation of Article 10 (freedom of expression) of the European Convention on Human Rights, thus the petition filed by Switzerland was rejected.
The ECHR Grand Chamber judgment also specifically states: “As regards the scope of the case, the Court underlined that it was not required to determine whether the massacres and mass deportations suffered by the Armenian people at the hands of the Ottoman Empire from 1915 onwards could be characterised as genocide within the meaning of that term under international law; unlike the international criminal courts, it had no authority to make legally binding pronouncements on this point.”