Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները հաստատել են իրենց հավատարմությունը՝ մինչեւ տարեվերջ հանդիպել համանախագահների հովանու ներքո: Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Պիեռ Անդրիոյի (Ֆրանսիա) եւ Ջեյմս Ուորլիքի (ԱՄՆ) հայտարարությունում, որը նրանք տարածել են հոկտեմբերի 26-28-ին տարածաշրջան այցելության արդյունքում:
Հայտարարությունում նշվում է, որ համանախագահները հանդիպել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին եւ արտգործնախարարներին, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանություններին:
«Նախագահները հաստատել են իրենց հավատարմությունը՝ մինչեւ տարեվերջ հանդիպել համանախագահների հովանու ներքո, քննարկելու հակամարտության կարգավորման առանցքային տարրերը եւ այլ հարցեր»,-ասված է հայտարարությունում:
Նախագահների հետ հանդիպման ժամանակ միջնորդներն ընդգծել են ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին բռնության վտանգների մասին:
«Ծանր հրետանու՝ ականանետերի ու նռնականետերի կիրառումն անընդունելի է եւ մեծ վտանգ է ներկայացնում խաղաղ բնակչության համար: Մենք խորապես ցավակցում ենք խաղաղ բնակչության շրջանում մարդկային զոհերի ու վիրավորների համար, եւ հույս ունենք, որ կողմերն ամեն քայլ կձեռնարկեն բռնություններից խուսափելու համար: Մենք բարձրացրել ենք առկա առաջարկները, որոնք միտված են անվտանգության կայունության ապահովմանը եւ բանակցությունների համար ավելի կառուցողական միջավայր ստեղծելուն»,-ասված է հայտարարությունում:
Դիվանագետների խոսքով, իրենք Բաքվում հանդիպել են Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչների հետ եւ երկխոսության կոչ արել բոլոր նրանց միջեւ, որոնք տուժել են հակամարտությունից: Միջնորդները նաեւ իրենց աջակցությունն են հայտնել բոլոր այն ծրագրերին, որոնք միավորում են հայերին եւ ադրբեջանցիներին: «Երեւանում մենք հանդիպել ենք նաեւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու անհետ կորած անձանց մասին տվյալների փոխանակման հարցը, մարդասիրական միջոցառում, որին մենք լիովին աջակցում ենք:
Շփման գիծը հատելու սովորական գործընթացից անմիջապես հետո համանախագահների ուղղությամբ անհայտ կողմից կրակոցներ են արձակվել՝ ստիպելով նրանց պատսպարվել: Կողմերը պարտավորություն էին ստանձնել՝ ապահովել դիտարկում իրականացնող անձնակազմի անվտանգությունը: Այս միջադեպը հակամարտության կարգավորման հարցում առաջընթացը կանխելու փորձ է: Այն նաեւ ընդգծում է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը ԵԱՀԿ կողմից ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունը»,-նշել են միջնորդները:

The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, James Warlick of the United States of America, and Pierre Andrieu of France), together with the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk, traveled to the region October 26-28.
“We met with the Presidents and Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, as well as the de facto authorities of Nagorno-Karabakh,” the Co-Chairs said in a statement summing up the visit.
“The Presidents confirmed their commitment to hold a summit under the auspices of the Co-Chairs before the end of the year to discuss key elements of a settlement and other issues. We stressed to the Presidents the dangers of violence along the Line of Contact and Armenia-Azerbaijan border. The use of heavy weapons, such as mortars and rocket launchers, is unacceptable and presents a serious danger to the civilian population. We deeply regret the casualties and loss of life among innocent civilians and expect the sides to take every step to avoid violence. We raised existing proposals designed to stabilize the security situation and create a more constructive atmosphere for negotiations.
In Baku, we met representatives of the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh. We encourage dialogue among all those affected by the conflict as an essential part of the peace process, and support programs that bring Armenians and Azerbaijanis together. We also met with the representative of the International Committee of the Red Cross in Yerevan to discuss the implementation of a data exchange on missing persons, a humanitarian measure we fully support.
Immediately after a routine crossing of the Line of Contact by the Co-Chairs, repeated gunfire from an undetermined location forced OSCE monitors to take cover. The sides have made an obligation to guarantee the safety of monitoring personnel. This incident represents a deliberate effort to undermine progress towards a settlement. It also underscores the need for the OSCE to have the ability to investigate violations of the ceasefire.”