ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Բեռնար Ֆասյեն (Ֆրանսիա) եւ Ռոբերտ Բրադտկեն (ԱՄՆ) հանդես են եկել հայտարարությամբ:
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցություններին աջակցելու ջանքերի շրջանակներում, Մինսկի խմբի համանախագահներն առավել ակտիվ լինելու հույսեր ունեն առաջիկա ամիսների ընթացքում՝ մինչեւ ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի անցկացումը:
Համանախագահները Բաքու, Երեւան եւ Լեռնային Ղարաբաղ կայցելեն սեպտեմբերի 6-10-ին, որպեսզի քննարկեն հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման համար անհրաժեշտ հավելյալ միջոցները, աջակցեն բոլոր կողմերից փոխզիջումների ոգուն, ինչպես նաեւ ավարտեն իրենց հետագա գործողությունների մշակումը։ Սեպտեմբերի երեք շաբաթների ընթացքում համանախագահները կուղեւորվեն Վաշինգտոն, ապա Նյու Յորք՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում կողմերի հետ աշխատելու համար:
Սեպտեմբերի վերջից մինչեւ հոկտեմբերի կեսերն ընկած ժամանակահատվածում համանախագահները կվերադառնան տարածաշրջան՝ ԼՂ հարակից տարածքներում հումանիտար իրավիճակի գնահատման առաքելություն անցկացնելու նպատակով, որը նրանք քննարկել են կողմերի հետ վերջին շաբաթների ընթացքում եւ նրանց հետ նախապես համաձայնեցված սկզբունքները քննարկելու համար: Համանախագահներին ուղեկցելու է բարձր մակարդակի խորհրդականներից եւ փորձագետներից, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Գերագույն հանձնակատարի վարչության ներկայացուցիչներից կազմված խումբը: Սա առաջին միջազգային առաքելությունն է այդ տարածքներում` 2005-ին ԵԱՀԿ-ի ճանաչողական առաքելությունից ի վեր: Առաքելության ավարտից անմիջապես հետո համանախագահները իրենց հետեւությունները կներկայացնեն Վիեննայում:
Այնուհետեւ համանախագահներն իրենց գործունեության մասին ամենամյա զեկույց կներկայացնեն ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդին եւ կողմերին ակտիվորեն կնախապատրաստեն Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովին:
Ակտիվ գործունեության փուլում համանախագահները կոչ են անում բոլոր կողմերին՝ խստորեն հետեւել հրադադարի ռեժիմին, տեղերում զսպվածություն ցուցաբերել, ջանք չխնայել փոխզիջման ոգու ամրապնդման համար, որն անհրաժեշտ է առաջընթացի հասնելու համար, զերծ մնալ բացասական բնույթի հրապարակային հայտարարություններից, ինչպես նաեւ լուրջ երկխոսություն սկսելու համար համոզիչ քաղաքական կամք ցուցադրել:
Ինչպես նշվում է հայտարարությունում, ի պատասխան ճակատային գծի երկայնքով վերջին միջադեպերի՝ համանախագահները վճռականորեն դատապարտում են հրադադարի պայմանագրի յուրաքանչյուր խախտում, մասնավորապես շփման գծի հատմամբ յուրաքանչյուր ներխուժում,ափսոսանք են հայտնում մարդկանց անիմաստ մահվան համար, ինչպես նաեւ հիշեցնում Ալմաթիում երկու երկրների նախարարների հայտարարության մասին, ըստ որի՝ ուժի կիրառումն է ստեղծել այս ներկա իրավիճակը եւ կարող է հանգեցնել միայն տառապանքների եւ ավերածությունների, իսկ հակամարտության եւ թշնամանքի հետեւանքները կզգան հաջորդ սերունդները:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ - Игорь Попов(Россия), Бернар Фасье(Франция) и Роберт Брадтке( США) выступили с заявлением.
В рамках усилий по содействию переговорам по урегулированию карабахского конфликта сопредседатели МГ ОБСЕ (Бернар Фасье из Франции, Роберт Брадтке из США и Игорь Попов из России) рассчитывают быть особенно активными в течение предстоящих месяцев, оставшихся до саммита ОБСЕ.
Сопредседатели посетят Баку, Ереван и Нагорный Карабах 6-10 сентября, чтобы обсудить дополнительные меры, необходимые для укрепления режима прекращения огня, содействовать  духу компромисса со всех сторон, а также завершить разработку своих дальнейших действий. В течении всей третьей недели сентября сопредседатели отправятся в Вашингтон, а затем в Нью-Йорк, чтобы работать со сторонами на полях Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
В период с конца сентября до середины октября сопредседатели вернутся в регион для проведения миссии по оценке гуманитарной ситуации на территориях, прилегающих к Нагорному Карабаху, которое они ранее обсудили со сторонами в течении последних месяцев и приннципа, который уже был согласован со сторонами до лета. Группа совеников и экспертов высокого уровня, включая представителей Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев, и других будет сопровождать сопредседателей в их миссии, которая будет первой первой международной миссией на эти территории со времени ознакомительной миссии ОБСЕ в начале 2005 года. Вскоре после завершения миссии, сопредседатели представят свои выводы Минской группе в Вене. Затем, сопредседатели представят ежегодный доклад о своей деятельности Постоянному Совету ОБСЕ и будут активно готовить со сторонами саммит ОБСЕ в Астане.
В период интенсивной деятельности, сопредседатели призывают все стороны строго соблюдать режим прекращении огня и проявлять сдержанность на местах, сделать все возможное для укрепления духа компромисса, необходимого для достижения прогресса, воздерживаться от публичных разжигающих заявлений, а также продемонстрировать убедительную политическую волю для начала вовлечения в серьезный диалог. В ответ на последние инциденты вдоль контактной линии, они решительно осуждают любое нарушение режима прекращения огня, в частности вторжения с пересечением линии соприкосновения, сожалеют о бесполезной потери человеческих жизней, а также напоминают о заявлении своих министров в Алматы о том, что использование силы создало текущую ситуацию, и что ее использование вновь приведет только к страданиям и разрушениям, а последствия конфликта и враждебных действий будет ощущать не одно поколение.