Անցյալ ամիս ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ընդունած ֆինանսական օրինագիծը ՆԱՍԱ-ին հանձնարարում է արագացնել բնակելի մոդուլի կառուցումը, որը կարող է օգտագործվել տիեզերական ապագա առաջադրանքների համար:
Ինչպես տեղեկացնում է «Աստրոնյուսը», ամերիկյան տիեզերական գործակալության հանձնարարականի մանրամասն պլանն առայժմ հայտնի չէ: Այդ հաշվետվության մեջ, որին կից  2016 հարկային տարվա համար ֆինանսական օրենքի նախագիծ է ներկայացված,  ՆԱՍԱ-ի համար հրահանգներ են պարունակվում` առնվազն  55 մլն դոլար ծախսել բնակելի մոդուլի ստեղծման համար, որը կօգնի տիեզերքի ապագա հետազոտություններում: Այդ դրամական միջոցները կտրամադրվեն  Advanced Exploration Systems ծրագրի շրջանակում, որը մաս է կազմում բյուջեի Exploration Research and Development անվանումով հոդվածի, որը օրենքի նոր նախագծի համաձայն  350 մլն դոլարի ֆինանսավորում է ստացել:
Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում ՆԱՍԱ-ն գնալով ավելի ակտիվորեն է ընդգծում բնակելի մոդուլի մշակման կարեւորությունը, որը 2020-ականներին կարող է փորձարկվել մերձլուսնային տարածությունում: Նման մոդուլը հետագայում կարող է օգտագործվել մարդու կողմից ղեկավարվող առաքելություններ Մարս ուղարկելիս. ՆԱՍԱ-ն նախատեսում է դրանք իրականացնել մոտավորապես  2030-ականներին:

Принятый Конгрессом США в прошлом месяце финансовый законопроект предписывает НАСА ускорить работу над проектом жилого модуля, который может быть использован для будущих космических миссий.
Как сообщает «Астроньюс», детальный план исполнения этого предписания американским космическим агентством пока не известен. В этом отчете, сопровождающем сводный финансовый законопроект на 2016 фискальный год, содержатся указания для НАСА потратить не менее 55 миллионов USD на создание жилого модуля, который поможет в будущих исследованиях космоса. Эти денежные средства будут выделены в рамках программы Advanced Exploration Systems, являющейся частью статьи бюджета под названием Exploration Research and Development, получившей по этому законопроекту 350 миллионов USD финансирования.
На протяжении нескольких последних месяцев НАСА все более активно подчеркивало важность разработки жилого модуля, который может быть испытан в окололунном пространстве в 2020-е гг. Такой модуль затем может быть использован при отправке к Марсу пилотируемых миссий, которые НАСА планирует снарядить примерно в 2030-е гг.