Դիլիջանում այսօր` սեպտեմբերի 11-ին, աշխատանքներն է սկսել «Հայաստանը ճգնաժամից հետո. մարտահրավերներ և հեռանկարներ» համաժողովը։ Սա վերջին տարիներին Հայաստանում կազմակերպված ամենաներկայացուցչական միջոցառումներից է, որին մասնակցում են ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Ֆիլիպ լը Ուերուն, Չիլիի նախկին նախագահ Ռիկարդո Լագոսը, Լեհաստանի նախկին վարչապետ եւ Ազգային բանկի նախագահ Լեշեկ Բալցերովիչը, Վենեսուելայի պլանավորման նախկին նախարար, Հարվարդի համալսարանի Ջոն Ֆ. Քենեդու անվան Պետական կառավարման դպրոցի տնտեսական զարգացման պրոֆեսոր Ռիկարգո Հաուսմանը, Հարվարդի համալսարանի Ջոն Ֆ. Քենեդու անվան Պետական կառավարման դպրոցի քաղաքական տնտեսության պրոֆեսոր Դանի Ռոդրիկը: Որոշ քննարկումներին սպասվում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությունը:
Համաժողովը տեղի կունենա երեք փոխկապակցված թեմաների շուրջ. նորարարություն, արտահանման ուղղվածություն եւ հանուն փոփոխությունների սոցիալական կոալիցիայի ստեղծում:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը համաժողովի ընթացքում հայտարարեց, որ ընթացիկ տարում դինամիկան այնպիսին է, որ տնտեսությունն արագ վերականգնվում է, եւ մենք պետք է վերադառնանք այն գաղափարներին, որոնք ձեւավորվել են դեռ ճգնաժամի ժամանակ եւ շարունակենք բարեփոխումները։
Հանրապետական կուսակցության մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հերթական անգամ իշխանությունների անունից հավաստիացրեց, որ հարկավոր է պայքարել կոռուպցիայի դեմ։ Այդ նպատակով նա մեջբերեց ոչ թե իրավաբանների կամ քաղաքական գործիչների հայտնի աֆորիզմները, այլ ֆիզիկայի բնագավառում ճանաչված մասնագետ Ալբերտ Էյնշտեյնի խոսքերը՝ «Մեզ հարկավոր է նոր մտածելակերպ, լուծելու համար հին մտածելակերպի արդյունք հանդիսացող խնդիրները»։

В Дилижане 11 сентября свою работу начала конференция «Армения после кризиса: вызовы и перспективы». Это одно из самых представительных мероприятий в Армении, организованных в последние годы, в котором принимают участие премьер-министр Армении Тигран Саркисян, вице-президент Всемирного банка по странам Европы и Центральной Азии Филипп ле Уеру, экс-президент Чили Рикардо Лагос, бывший премьер-министр и председатель Национального банка Польши Лешек Бальцерович, бывший министр планирования Венесуэлы, профессор экономического развития Школы государственного управления имени Джона Ф. Кеннеди Гарвардского университета Риккардо Хаусманн, профессор политической экономии Школы государственного управления имени Джона Ф. Кеннеди Гарвардского университета Дани Родрик. На некоторых обсуждениях ожидается участие президента Армении Сержа Саргсяна.
Конференция будет посвящена трем взаимосвязанным темам, а именно: инновации, направленность экспорта и создание социальной коалиции во имя изменений.
В ходе конференции министр финансов Армении Тигран Давтян заявил о том, что втекущем году динамика указывает на быстрое восстановление экономики, и нам следует вернуться к тем идеям, которые сформировались еще при кризисе, и продолжить реформы.
Пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов в очередной раз от имени властей заверил, что необходимо бороться с коррупцией. Для этого он привел не известные афоризмы юристов или политических деятелей, а слова Альберта Эйнштейна: «Нам нужен новый образ мыслей, чтобы решить проблемы, являющиеся результатом старого образа мыслей».