ՄԻԵԴ-ում Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործի քննությանը Հայաստանը պարտավոր է հանդես գա որպես երրորդ կողմ: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 19-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ նախագահ, ՀՀ նախկին օմբուդսմեն  Լարիսա Ալավերդյանը՝ նշելով, որ Ռամիլ ՍաՖարովը Գուրգեն Սաֆարյանին դաժանորեն սպանելով՝  իրականացրել է Ադրբեջանի հայատյաց պաշտոնական քաղաքականությունը:
«Համոզված եմ, որ այս գործում՝ Հայաստանի որպես երրորդ կողմ հանդես գալը կլինի վերին աստիճանի արդյունավետ, որորվհետեւ Ռամիլ Սաֆարովը ոչ միայն պետության կողմից ազատ է արձակվել, այլեւ վարձատրվել է Գուրգեն Մարգարյանին սպանելու համար, հերոսի կոչում է ստացել պետության կողմից: Սա նշանակում է, որ Ռամիլ Սաֆարովն իրականացնում էր ադրբեջանական պաշտոնական քաղաքականություն: Հայաստանի պարտավորությունն է բերել հանգամանքներ եւ փաստեր, որոնք կվկայեն Ադրբեջանի  պաշտոնական ռասիստական, հայատյաց քաղաքականության  մասին»,-ասաց նա:
Լարիսա Ալավերդյանը կարծում է, որ այս գործի բուն ընթացքը հույս է ներշնչում, որ արդարությունը վերջապես կհաղթի: Նրա խոսքով, Հունգարիայի կողմից Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջան վերադարձնելը, եղել է միջազգային  իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի կոպիտ խախտում:
«Իրականում Հունգարիայի կողմից եւ միջազգային  իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի կոպիտ խախտում է եղել: Հարցն այսպես է ուղղված Հունգարիային՝ ինչո՞ւ չունենալով գրավոր հաստատում առ այն, որ Ռամիլ Սաֆարովը կշարունակի կրել պատիժը Ադրբեջանում, նրան Ադրբեջան են վերադարձրել: Քանի որ ակնհայտ է, որ Հունգարիայում կասկած անգամ չունեին, որ Ադրբեջանում Սաֆարովը չի կրելու  պատիժը եւ հերոսացվելու է:
Երկրորդ հարցը, որը ուղղվել է Ադրբեջանին, անմիջապես վերաբերվում է Ադրբեջանի անօրինական գործողություններին՝ ինչու է ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը օդանավից իջնելուն պես ազատ արձակվել: Անգամ Ադրբեջանում իրավաբանները հստակեցրել են, որ այդպիսի ազատ արձակումը ոչ միայն միջազգային իրավունքին է հակասում, այլ հենց Ադրբեջանի սահմանադրությանը: Այս երկու հարցերը հույս են ներշնչում, որ պատասխանները ստանալուց հետո կշարունակվի արդարությունը վերականգնելու ուղին»,-ասաց նա:
Լարիսա Ալավերդյանի խոսքով, ՄԻԵԴ-ը Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործին ուշ է անդրադարձել, քանի որ գործը պահանջել է մանրակրկիտ ուսումնասիրություն:
«Վերջին 20 տարվա ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների թիվն ավելացել է եւ ՄԻԵԴ-ը ծանրաբեռնված է, բացի այդ այս գործը ինքնին ծանր գործ է եւ պահանջում է մանրակրկիտ ուսումնասիրություն: Երբ 2012թ., Ադրբեջանը հակադրվեց միջազգային իրավունքին, այդ ժամանակ հայկական կողմը 1 տարի ժամանակ ուներ այդ գործը պատշաճ ձեւով ձեւակերպելու եւ ուղարկելու ՄԻԵԴ:  Եվ դա արվեց, երեք տարի անց միայն այս գործը կոմունիկացիայի փուլ մտավ: Վերջին տարիներին Ադրբեջանն իր երկրում մարդու իրավունքների այնպիսի խախտումներ է թույլ տալիս, որ ԵՄ երկրների ուշադրության ներքո է, այն ոտնահարում է մարդու իրավունքներն եւ այդ պատճառով, հաճախ Ադրբեջանի կեցվածքը մոտենում է ԻԼԻՊ-ին»,-ասաց նա:
Նշենք, որ այսօր՝ փետրվարի 19-ին, լրացավ Գուրգեն Մարգարյանի վայրագ սպանության 12 տարին: 2004թ. փետրվարի 19-ին, Հայաստանի ԶՈւ զինծառայող Գուրգեն Մարգարյանը, որը անգլերենի դասընթացներ էր անցնում Բուդապեշտում, քնած ժամանակ կացնահարվել էր ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից:

YEREVAN. – Armenia has to act as a third party in the European Court of Human Rights (ECtHR) examination of the case into the murder of Armenian military officer Gurgen Margaryan.
The first Human Rights Defender of Armenia, “Against Legal Arbitrariness” NGO Executive Director, and public activist Larisa Alaverdyan told the above-said to Armenian News-NEWS.am.
She noted that by brutally killing Margaryan, Azerbaijani military serviceman Ramil Safarov had conducted the official anti-Armenian policy of Azerbaijan.
“The obligation of Armenia is to bring circumstances and facts which will prove the official racist, anti-Armenian policy of Azerbaijan,” Alaverdyan added.
She expressed a view that the main course of this case inspires hope that justice will ultimately prevail.
In her words, Safarov’s return to Azerbaijan by Hungary was a flagrant violation of the precepts and norms of international law.
Larisa Alaverdyan noted that the ECtHR was late on considering the case into the murder of Margaryan, since it demanded a thorough review,
As reported earlier, Friday, February 19, 2016, marks the 12th anniversary of the brutal killing of Armenian military officer Gurgen Margaryan.
Margaryan was murdered by Azerbaijani officer Ramil Safarov, in the Hungarian capital city of Budapest in 2004.
The two military servicemen were attending a NATO-sponsored English-language course in Budapest. On February 19, 2004, Safarov murdered Margaryan by decapitating him with an axe. In April 2006, Safarov was found guilty of murder by the Budapest City Court, and was sentenced to life imprisonment, with the possibility of conditional release after 30 years. The court found that Safarov had intended to kill two Armenian participants at the course on the anniversary of the beginning of the conflict between Armenia and Azerbaijan over the Nagorno-Karabakh region. After the Court of Appeal upheld this judgment in February 2007, Safarov began serving his sentence in a Hungarian prison.
In August 2012, the Hungarian Minister of Justice approved Safarov’s transfer to Azerbaijan with a view to his serving his sentence there. A few hours after, however, Safarov was transferred on August 31, 2012, he was granted a pardon by the Azerbaijani President and set free. He was also promoted to major, awarded eight years’ salary arrears, and offered an apartment.