Ամերիկացի սենատոր, հանրապետական Մարք Քիրքը Բարաք Օբամայի վարչակազմին կոչ է արել Ադրբեջանից պատասխան պահանջել վերջին հարձակումների համար ու ապահովել Ռոյս- Էնգելի առաջարկների իրականացումը:
«Ադրբեջանի կողմից անընդունելի ու անողջամիտ է ծրագրված հարձակումների նման շարքով այսքան բացահայտ խախտել Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ հրադադարի մասին պայմանագիրը: Բաքվի ռազմատենչությունը դարձել է հայկական կողմից բազմաթիվ մահերի պատճառ՝ թե քաղաքացիական բնակչության, թե զինվորականների շարքերում, նաեւ զգալի կորուստների պատճառ ադրբեջանական կողմից: Ես խստորեն դատապարտում եմ Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության դեմ բռնություն սադրելու համար ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին կոչ եմ անում դադարեցնել այդ ռազմական ագրեսիան»,- հայտնել է նա:
«Բացի դրանից, ես նախագահ Բարաք Օբամային ու Պետդեպարտամենտին կոչ եմ անում Ալիեւից պատասխան պահանջել ու աջակցել կոնգրեսականներ Ռոյսի ու Էնգելի առաջարկած խաղաղության ամրապնդման քայլերի ներդրմանը, որոնք ներառում են երկու կողմերի համաձայնագիրը՝ շփման գծում դիպուկահարներ չպահել, տեղադրել կրակի հսկողության համակարգեր, որոնց պետք է ԵԱՀԿ –ն հետեւի ու ձայնի չափման սարքավորում, որը կորոշի շփման գծում հարձակումների աղբյուրը, նաեւ ԵԱՀԿ լրացուցիչ դիտորդներ ուղարկել՝ հրադադարի խախտումների ճշգրիտ մոնիտորինգի համար»,- հավելել է սենատորը:

Американский сенатор, республиканец Марк Кирк выступил с призывом в адрес администрации Барака Обамы с требованием призвать Азербайджана к ответу за последние нападения и обеспечить внедрение предложений Ройса-Энгеля.
«Для Азербайджана неприемлемо и безрассудно столь открыто нарушать соглашение о прекращении огня с Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой такой серией намеренных атак. Милитаризм Баку привёл к множеству смертей с армянской стороны – и гражданского населения, и военных, а также к значительным потерям с азербайджанской стороны. Я строго осуждаю Азербайджан за провокацию насилия против Нагорно-Карабахской Республики, и призываю президента Азербайджана Ильхама Алиева остановить эту военную агрессию», - заявил он.
«Кроме того, я призываю президента Барака Обаму и Госдепартамент призвать Алиева к ответу и поддержать внедрение шагов для укрепления мира, выдвинутых конгрессменами Ройсом и Энгелем, которые включает соглашение с обеих сторон не размещать снайперов на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе, установить системы контроля огня, за которыми будет следить ОБСЕ, и звукоизмерительного оборудования для определения источника атак на линии соприкосновения, а также разместить дополнительных наблюдателей ОБСЕ на линии соприкосновения, для наилучшего мониторинга нарушений прекращения огня», - добавил сенатор.