Ամերիկացի սենատոր, հանրապետական Մարք Քիրքը Բարաք Օբամայի վարչակազմին կոչ է արել Ադրբեջանից պատասխան պահանջել վերջին հարձակումների համար ու ապահովել Ռոյս- Էնգելի առաջարկների իրականացումը:
«Ադրբեջանի կողմից անընդունելի ու անողջամիտ է ծրագրված հարձակումների նման շարքով այսքան բացահայտ խախտել Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ հրադադարի մասին պայմանագիրը: Բաքվի ռազմատենչությունը դարձել է հայկական կողմից բազմաթիվ մահերի պատճառ՝ թե քաղաքացիական բնակչության, թե զինվորականների շարքերում, նաեւ զգալի կորուստների պատճառ ադրբեջանական կողմից: Ես խստորեն դատապարտում եմ Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության դեմ բռնություն սադրելու համար ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին կոչ եմ անում դադարեցնել այդ ռազմական ագրեսիան»,- հայտնել է նա:
«Բացի դրանից, ես նախագահ Բարաք Օբամային ու Պետդեպարտամենտին կոչ եմ անում Ալիեւից պատասխան պահանջել ու աջակցել կոնգրեսականներ Ռոյսի ու Էնգելի առաջարկած խաղաղության ամրապնդման քայլերի ներդրմանը, որոնք ներառում են երկու կողմերի համաձայնագիրը՝ շփման գծում դիպուկահարներ չպահել, տեղադրել կրակի հսկողության համակարգեր, որոնց պետք է ԵԱՀԿ –ն հետեւի ու ձայնի չափման սարքավորում, որը կորոշի շփման գծում հարձակումների աղբյուրը, նաեւ ԵԱՀԿ լրացուցիչ դիտորդներ ուղարկել՝ հրադադարի խախտումների ճշգրիտ մոնիտորինգի համար»,- հավելել է սենատորը:

U.S. Senator and lead sponsor of the Armenian Genocide resolution Mark Kirk (R-IL) issues a strong call for the Obama Administration to hold Azerbaijan accountable for the latest violence and ensure implementation of the Royce-Engel proposals.
“It is unacceptable and reckless for Azerbaijan to blatantly violate its ceasefire agreement with Armenia and the Nagorno Karabakh Republic with a series of deliberate, offensive attacks last weekend. Baku’s warmongering has led to numerous Armenian deaths, both civilian and military, as well as significant Azerbaijani causalities. I strongly condemn Azerbaijan for instigating this violence against the Nagorno Karabakh Republic, and urge Azerbaijani President Ilham Aliyev to stop his aggressive military onslaught,” he said in a statement.
“In addition, I call on President Obama and the State Department to hold President Aliyev fully accountable for this violence, and to support the implementation of the pro-peace steps laid out by Reps. Royce and Engel that include an agreement from all sides not to deploy snipers along the Nagorno Karabakh line of contact, the placement of OSCE-monitored, advanced gunfire-location systems and sound-ranging equipment to determine the source of attacks along the line of contact, and the deployment of additional OSCE observers along the line of contact to better monitor cease-fire violations.”