Եվրամիությունում քննարկում են ամերիկացիների եւ կանադացիների համար վիզաների ներմուծման հարցը, այդ մասին հայտնում է   Gazeta-ն:
ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում եվրոպական  որոշ երկրների համար վիզայի նոր ռեժիմի ներմուծման հարցի առաջիկա քննարկումը ԵՄ-ի հակազդեցությունն է առաջացրել:
ԵՄ-ից աղբյուրներն ասում են, թե այս հարցի վերաբերյալ քաղաքական բանավեճը  կարեւոր է: Բայց դա կարող է երկկողմ վիզային ռեժիմի ներմուծման պատճառ դառնալ:
Վաշինգտոնը եւ Օտտավան վիզա են պահանջում Ռումինիայի եւ Բուլղարիայի քաղաքացիներից: Երկու երկիրն էլ Եվրամիության անդամ են դարձել  2007-ին: ԱՄՆ եւ Կանադա ազատ մուտքի ծրագրից չեն կարող օգտվել նաեւ խորվաթները, կիպրոսցիները եւ լեհերը:
Մուտքի նոր կանոնները կարող են բարդացնել Բրյուսելի եւ Վաշինգտոնի միջեւ ազատ առեւտրի վերաբերյալ բանակցությունները: Երկու կողմն էլ կարծում են, որ ավելի հեշտ կլինի համաձայնագիրը կնքել մինչեւ ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի պաշտոնավարության ժամկետի ավարտը:

The European Union will review introduction of visas for Americans and Canadians, Gazeta reported quoting Reuters.
Such reaction of the EU was caused by the forthcoming discussions in the United States and Canada about new visa regime for some European countries
Sources from the EU say that the political debate on this issue is important. But it can lead to the introduction of bilateral visa regime.
Washington and Ottawa demand visas from citizens of Romania and Bulgaria. Both countries joined the European Union in 2007. The Croats, Cypriots and Polish also can't use the program of free entry into the US and Canada.
The new rules of entrance may complicate free trade negotiations between Brussels and Washington. Both parties believe that it will be easier to conclude an agreement before US President Barack Obama leaves the post.