Չնայած մայիսի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հիմնականում պահպանվել է կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը, բայցեւայնպես, առաջնային գծի տարբեր ուղղություններում նկատվում է հակառակորդի զինուժի կուտակումներ ու ակտիվ տեղաշարժեր:
ԼՂՀ ՊԲ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ՊԲ առաջապահ զորամասերը հետեւում են ադրբեջանական զինուժի կողմից ձեռնարկվող քայլերին եւ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ են դիմելու համապատասխան միջոցների:
«Այս պահի դրությամբ հակամարտ զորքերի շփման գծում կրակի դադարեցման պայմանավորվածության խախտումներ գրեթե չկան:
Իրադրությունն ամբողջությամբ գտնվում է ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների աչալուրջ վերահսկողության տակ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

STEPANAKERT. – Even though the agreement to cease fire along the Line of Contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces was mostly kept from late Sunday night to early Monday morning, an accumulation and active movements by the adversary’s armed forces is noticed in various directions of the frontline.
The Nagorno-Karabakh Republic Defense Army (NKR/Artsakh DA) informed Armenian News-NEWS.am that the Defense Army vanguard units, however, are following the steps being taken by the Azerbaijani armed forces, and they stand ready to take appropriate measures if necessary.
“The situation is completely under the watchful supervision of the [NKR] DA vanguard units,” the respective statement reads, in particular.