2015 թվականին Հայաստանը Եվրասիական միության ընդհանուր մաքսային հավաքագրումներից 17.6 մլրդ դրամի փոխանցում է ստացել (ընթացիկ փոխարժեքով՝ շուրջ 37 մլն դոլար - խմբ.): Այս մասին ասված է 2015 թվականի Հայաստանի պետբյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվությունում, որի քննարկումները խորհրդարանում սկսվել են մայիսի 23-ին:
Մինչեւ Եվրասիական միությանն անդամակցությունը՝ 2015 թվականին Հայաստանը հույս ուներ ընդհանուր կաթսայից տարեկան շուրջ 300 մլն դոլար ստանալ՝ ելնելով 2013-ի արդյունքներից: Այդ տարի այն ժամանակվա Մաքսային միության երեք պետությունները 26 մլրդ դոլարի մաքսատուրք էին հավաքագրել, եւ Հայաստանին հասնող 1.13%-ը պետք է շուրջ 294 մլն դոլար կազմեր:
Հաշվի առնելով մակրոտնտեսական պայմանների վատթարացումն ու առեւտրի անկումը՝ Հայաստանը 17.6 մլրդ դրամի տուրք է ստացել, իսկ ինքնուրույն 43.9 մլրդ դրամ է հավաքագրել: Արդյունքում, մաքսատուրքերից մուտքերը կազմել են 61.5 մլրդ դրամ կամ բյուջեի ընդհանուր եկամուտների շուրջ 5.8%-ը:

YEREVAN. - In 2015 Armenia received 17.6 bln AMD transfer from Eurasian Union (EAEU) customs fees (approx $37 mln), reads the Report on 2015 Armenian State Budget Performance, the discussion on which was launched in the Armenian parliament Monday.
Before entering the EAEU in 2015, Armenia hoped to get nearly $300 mln from the common stock in the first year, considering the results of 2013.
That year three republics of the Customs Union collected $26 bln duties, and Armenia’s 1.13 percent should thus have constituted $294 mln.
However, considering the deterioration of microeconomic conditions and drop in the commerce, Armenia received 17.6 bln AMD duties (converted to national currency), itself levying 43.9 bln AMD.
Thus, the revenues from customs duties made up 61.5 bln AMD in total or about 5.8 percent of the overall budgetary income.