Թուրքիայի հիստերիկան այն բանի պատճառով, որ ինչ-որ մեկը ճշմարտությունն է պատմել նրա մութ անցյալի մասին, արդեն գրեթե ամենամյա երեւույթ է դարձել: Այդ մասին ասված է «The New York Times» թերթի կայքում հրապարակված խմբագրական հոդվածում:
Այս անգամ  Թուրքիան հետ է կանչել Բեռլինում իր դեսպանին եւ սպառնացել է, որ Բունդեսթագի ընդունած` Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւը կործանարար հետեւանքներ կունենա:  «Սա այն է, ինչ Թուրքիան անում է ամեն անգամ, երբ որեւէ օտարերկրյա կառավարություն համարձակվում է վիճարկել այն կասկածելի պնդումները, թե հայերը զոհվել են Առաջին համաշխարհային պատերազմի դաժան մառախուղում, ոչ թե ժողովրդին ոչնչացնելու կանխամտածված փորձի ընթացքում»,- գրում են հեղինակները:
Նրանք հիշեցնում են, որ թուրք պաշտոնյաները հայտնել են, թե Գերմանիայի որոշումը հիմնված է  «ոչ օբյեկտիվ, աղավաղված եւ տարբեր սուբյեկտիվ քաղաքական դրդապատճառների վրա»:
«Ոչ, դա ցեղասպանություն է եղել` 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Պատմաբանները հաստատել են, որ անվիճելիորեն   1,5 մլն հայ կանխամտածված ոչնչացվել է կամ մահվան է ուղարկվել   1915-16 թվականներին Օսմանյան կայսրության քայքայվող կառավարության կողմից եւ որ նրանք եւ քրիստոնյա այլ փոքրամասնություններ կարող էին պատերազմի ընթացքում Ռուսաստանի կողմն անցնել»,- ասված է հոդվածում:
Նրանց խոսքով, հայերի համար, որոնց միլիոնները ցրված են ամբողջ աշխարհում, ընդունելը, թե սպանդը ցեղասպանություն էր, ազգային ծավալի առաքելություն է, որը հանգեցրել է ավելի քան 20 երկրի կողմից պաշտոնական ճանաչման:
Հոդվածում նշվում է, որ հայերի` պատմական հատուցում ստանալուն ուղղված գործողությունները լիովին արդարացված են, բայց որքան ավելի է աշխարհը ճանաչում փաստը, այնքան ավելի ագրեսիվորեն է բղավում Թուրքիան. «Մի քանի տարի առաջ, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայյիփ Էրդողանը դեռ վարչապետ էր հարաբերականորեն լայն մտահորիզոնով, նա, թվում էր, պատրաստ է ավելի հաշտվողական դիրքորոշում որդեգրել հայկական հարցի վերաբերյալ: Բայց դա չեղավ եւ Էրդողանը, որը գնալով ավելի ավտորիտար ղեկավար է դառնում, Անգելա Մերկելին նախապես զգուշացրել է, որ որոշումը կվնասի  «Գերմանիայի հետ երկկողմ դիվանագիտական, տնտեսական, առեւտրական, քաղաքական եւ ռազմական հարաբերություններին»»:
Միաժամանակ հեղինակները կարծում են, որ սպառնալիքները կարող են ազդել, որովհետեւ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի կարեւորագույն դաշնակիցներից է եւ հատկապես կարեւոր է Գերմանիայի եւ Եվրոպական Միության համար, որովհետեւ նրանք փորձում են կանգնեցնել սիրիացի փախստականների հոսքը: Նրանք նաեւ հիշեցնում են, որ նախագահ Օբաման  1915-ի իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն է ճանաչել, երբ նախագահի թեկնածու էր, բայց հետո այդպես էլ չի արել դա:   «Թուրքերի հսկայական մեծամասնությունը, որը հրաժարվում է ճանաչել իրենց պատմության մութ բիծը եւ ոչ նրանք, ովքեր ձգտում են հիշել ողբերգության մասին, պատասխանատվություն է կրում այն վնասի համար, որ հասցվել է հայերի եւ ՆԱՏՕ-ի իրենց դաշնակիցների հետ Թուրքիայի հարաբերություններին:   Գերմանացիները, որոնք իրենց պատմության մեջ սարսափելի ցեղասպանության են բախվել, ճիշտ են արել` անտեսելով Էրդողանի սպառնալիքները»:

Истерика Турции из-за того, что кто-то рассказал правду о ее темном прошлом стало почти что ежегодным явлением. Об этом говорится в редакционной статье, опубликованной на сайте газеты «The New York Times».
На этот раз, Турция вытащила своего посла из Берлина и пригрозила пагубными последствиями резолюции о Геноциде армян, принятой Бундестагом.  «Это то, что Турция делает каждый раз, когда иностранное правительство осмеливается оспорить сомнительные утверждения о том, что армяне погибли в жестоком тумане Первой мировой войны, а не во время преднамеренной попытки уничтожить народ»,- пишут авторы.
Они напоминают, что турецкие чиновники заявили, что решение Германии основано на «необъективных, искажённых и различных субъективных политических мотивах».
«Нет, это был геноцид, первый геноцид 20-го века. Историки установили, что вне всяких сомнений около 1,5 миллиона армян были преднамеренно убиты или отправлены на смерть в 1915-16 гг. правительством распадающейся Османской империи, которое опасалась, что они и другие христианские меньшинства могли встать на сторону России в войне»,- говорится в статье.
По их словам, для армян, миллионы из которых были разбросаны по всему миру, признание того, что резня была геноцидом является миссией национального масштаба, которая привела к официальному признанию более чем в 20 странах.
В статье отмечается, что действия армян в их стремлении к исторической расплате полностью оправданы, но чем больше мир признает этот факт, тем более агрессивно кричит Турция: «Пару лет назад, когда президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган был еще премьер-министром с относительно широким кругозором, он, казалось, был готов занять более примирительную позицию по армянскому вопросу. Этого так и не случилось, и Эрдоган, все более авторитарный правитель, заранее предупредил Ангелу Меркель, что решение навредит «двусторонним, дипломатическим, экономическим, торговым, политическим и военным» отношениям с Германией».
В то же время авторы считают, что угрозы могут иметь влияние, так как Турция является одним из важнейших союзник НАТО и особенно важна для Германии и Европейского Союза, поскольку они пытаются остановить поток сирийских беженцев. Они также напоминают, что президент Обама обещал признать события 1915 года геноцидом, будучи кандидатом в президенты, но так и не сделал этого. «Огромное большинство турок, которые отказываются признать темное пятно в их истории, а не те, кто стремятся помнить о трагедии, несут ответственность за ущерб, нанесенный отношениям Турции с армянами и их союзниками по НАТО. Немцы, которые сталкивались с ужасным геноцидом в своей истории, поступили правильно, проигнорировав угрозы г-на Эрдогана».