Նույնիսկ այն մարդիկ, որոնք ֆուտբոլի սիրահար չեն, գիտեն, որ այսօր մեկնարկում է Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջնությունը: Բավական է միայն մտնել google եւ պարզ կդառնա, թե որն է այս պահին ամենից շատ քննարկվող թեման աշխարհում:
NEWS.am-ը սկսում է «Եվրո 2016»-ի լուսաբանումը Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներից: Մեկ ամիս կապրենք աշխարհի համար մեկ մարզաձեւով, կիմանանք, թե ինչ է կատարվում մարզադաշտերում եւ նրանցից դուրս, ինչպես է աշխարհի նորաձեւության մայրաքաղաքը անցկացնում «Եվրոն»:
Ծովից ծով ինտերնետ ռոմինգում Ucom-ի հետ
Մինչև սեպտեմբերի 15-ն օգտվեք շարժական ինտերնետից 39 դրամ/ՄԲ և մուտքային զանգերից 150 դրամ/րոպե սակագներով նշված ծովափնյա երկրներում: Ամբողջական ցանկը` այստեղ
«Եվրո 2016»-ի մասին խոսելիս նախ պետք է հիշել, որ առաջին անգամ Եվրոպայի առաջնությունն անցկացվել է հենց Ֆրանսիայում, սակայն այս անգամ մրցաշարից առաջ ամեն բան նրա դեմ էր ընթանում: Ամենից դաժան օրինակն, իհարկե, նախորդ տարվա նոյեմբերին Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչություններն էին, երբ մահացան ու վիրավորվեցին հարյուրավոր մարդիկ: Ի դեպ, ահաբեկիչների թիրախներից մեկը ֆուտբոլասերներն էին, որոնք գնացել էին դիտելու Ֆրանսիա-Գերմանիա ընկերական հանդիպումը Փարիզի «Ստադ դե Ֆրանս» մարզադաշտում, որը գտնվում է Փարիզի ամենավտանգավոր արվարձանում: Դրա մասին մենք դեռ կխոսենք: Ահաբեկչություններից հետո հարց առաջացավ, արդյոք Ֆրանսիան կկարողանա՞ պատշաճ կերպով կազմակերպել «Եվրոն», կկարողանա՞ ապահովել երկիր ժամանող հարյուր հազարավոր երկրպագուների անվտանգությունը: Իսկ հենց մրցաշարից առաջ Փարիզին սպասում էր նոր տհաճ անակնկալ: Սենա գետի ջրերը բարձրացան եւ դուրս եկավ ափերից: Արդյունքում քաղաքի փողոցներն ու մայթերը սկսեցին հիշեցնել Վենետիկը, բայց բախտի բերմամբ դա եղավ մրցաշարի մեկնարկից մի քանի օր առաջ եւ հունիսի 10-ին Փարիզը լրիվ պատրաստ է Եվրոյին:
Սենային հետեւեցին նաեւ տեղական արհմիությունները: Ֆրանսիայում գործադուլները սովորական երեւույթ են, սակայն երբ գործի են անցում գնացքների ու ավտոբուսների վարորդները, հարց է առաջանում, ինչպես են քաղաքից քաղաք տեղափոխվելու երկրպագուները: Այսօր էլ գործադուլների վտանգը դեռ պահպանվում է, չնայած երեկ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հանդես եկավ ելույթով՝ կոչ անելով բոլորին լինել ավելի պատասխանատու իրենց գործում, ըմբոստության այս ալիքի ժամանակ:
Իհարկե, Փարիզով քայլելիս ցանկություն է առաջանում ականջակալներով լսել Պիաֆի կամ Ազնավուրի երգերը, խմել անուշաբույր սուրճ եւ ուտել թարմ կրուասան, պատկերացնել, թե ինչպես էր մեկ դար առաջ այստեղ ապրում բոհեմական Եվրոպան: Բայց այսօր ամեն քայափոխի տեսնում ենք հրացաններով զինված ժանդարմների: Նրանք ամենուր են՝ մետրոյում, փողոցներում: Նախնական տվյալներով 30 հազար ոստիկան է պահպանելու երկրպագուների անդորրը:
Ֆրանսիա ժամանող երկրպագուների մի մասն այդպես էլ չեկավ խաղերին՝ վախենալով ահաբեկչությունից: Ասում են՝ ոստիկանները ավելի շատ զգուշանում են ոչ թե մարզադաշտերում ահաբեկչություններից, այլ ֆան գոտիներում, որտեղ հավաքվելու են հազարավոր մարդիկ ու դիտեն խաղերը բաց երկնքի տակ: Այդ իսկ պատճառով անգամ ֆան գոտի մտնելու համար պետք է անցնել մի քանի հսկման կետերով: Ցավով պետք է փաստենք, որ այդպիսին է այսօրվա Եվրոպան… Եվ ինչպես ցույց է տալիս ժամանակը, տարեցտարի այն կդառնա ավելի վտանգավոր:
Անկախ ֆուտբոլից, Փարիզն ինչպես եւ միշտ, լի է զբոսաշրջիկներով, որոնցից շատերի այցելությունը կապ չունի ֆուտբոլի հետ: Այսօր էլ եթե ցանկանում եք մտնել Notre Dam կամ Լուվր, պետք է երկար հերթեր կանգնեք: Բայց ուշադիր զբոսաշրջիկները նկատում են, որ Փարիզի հիմնական տեսարժան վայրերը այսօր մի քիչ այլ են: Էյֆելյան աշտարակից կախված է հսկայական գնդակ: Կոնկորդ հրապարակում գտնվող հսկայական անիվը պատված է «Եվրոյի» մասնակից երկրների երկրպագուների դիմանկարներով: Այն, որ Ֆրանսիան շատ է սպասել այս «Եվոյին» ու պատրաստ է նրան, ֆրանսիացիներն ապացուցեցին մրցաշարի բացման նախօրեին: Էյֆելյան աշտարակի հարեւանությամբ գտնվող Մարսյան այգիները վերածվեցին Եվրոպայի ամենամեծ ֆան-գոտու, որը կարող է տեղավորել մոտ 100 հազար երկրպագու:
Խաղերի բացման նախորդ երեկոյին այստեղ տեղի ունեցավ մեծ շոու՝ ֆրանսիական ժամանակակից հայտնի երգիչների մասնակցությամբ: Իսկ հետո սկսվեց աննկարագրելին: Աշխարահռչակ DJ Դեւիդ Գետան պարզապես «պայթեցրեց» Փարիզը: Այնպես, ինչպես ոչ մի ահաբեկիչ իր երազում չէր կարող տեսնել: Ողիղ մեկ ժամ հարյուր հազար մարդ, հավասար ցատկոտում էին ու երգում: Իսկ Էյֆելյան աշտարակն անընդհատ փոխում էր իր գույները՝ մեկ «հագնելով» Ֆրանսիայի դրոշը, մեկ՝ այլ գեղեցիկ գույներ: Ի դեպ Փարիզի ղեկավարությունը հրաշալի նվեր է մատուցել ֆուտբոլասերներին: Աշտարակն ամեն օր վերջին խաղից տասը րոպե հետո կլուսավորվի այն երկրի դրոշի գույներով, որի երկրպագուները ավելի ակտիվ կքվեարկեն Twitter-ում:
Ինչպես հայտնում է Twitter-ի մամուլի քարտուղարությունը յուրաքանչյուրը կարող է սատարել իր թիմին հեշթեգերի օգնությամբ, իսկ օրվա լավագույն մեկնաբանությունները կհնչեն աշտարակից:
Դեւիդ Գետայի համերգը
Ֆրանսիայի տասը քաղաքների 11 մարզադաշտերը լիովին պատրաստ են խաղերին: Ամենից նորը Լիոնի «Ստադ դե Լյումիեր» մարզադաշտն է, որը բացվեց այս տարվա հունվարին: Նիսի Ալյանս Ռիվիերան նույնպես նոր կառուցված մարզադաշտ է: Նրանք բնականաբար կառուցված են գերժամանակակից տեխնոլոգիաներով եւ շատ հարմարավետ են, բայց գտնվում են քաղաքի կենտրոնից բավական հեռու: Հատկապես Նիսի մարզադաշտը, որտեղ անցյալ տարի խաղ էր անցկացնում Հայաստանի ազգային հավաքականը տրանսպորտի խնդրի առաջ է կանգնում:
Հիմնական ուշադրությունն, իհարկե, «Ստադ դե Ֆրանսի» վրա է, որի կբացի եւ կփակի մրցաշարը: Այստեղ կանցկացվեն մրցաշարի յոթ հանդիպումներ:
Եվ հենց այստեղ վերադառնանք այն կետին, որտեղից սկսել էինք: ԱԱ 98-ի համար որոշվեց կառուցել նոր մարզադաշտ: Փարիզում արդեն կա «Պարկ դե Պրենսը», որտեղ իր հանդիպումներն է անցկակնում ՊՍԺ ակումբը: «Ստադ դե Ֆրանսը» կառուցվեց Փարիզի կենտրոնից ինը կմ հեռավորության վրա գտնվող Սեն Դենիում, որը համարվում է  ամենից շատ միգրանտներով լի արվարձանը: Այստեղ բնակչության մեծամասնությունը Աֆրիկայից եկած միգրատներն են: Սեն Դենին համարվում է ամենավտանգավոր ու կրիմինալ հատվածը: Մարզադաշտի կողքին դա չի նկատվում, քանի որ այն շրջապատված է ռեստորաններով ու հյուրանոցներով: «Ստադ  դե Ֆրանսին» կից գործում է մետրոյի կայարանը, բայց, դե Սեն Դենի այցելողը անպայման ցանկանում է տեսնել նաեւ տեղի գլխավոր տեսարժան վայրը՝ Սեն Դենիի հանրահայտ բազիլիկը, որը կառուցվել է դեռեւս 12-րդ դարում: Այստեղ են հանգչում Ֆրանսիայի թագավորները, ինչպես նաեւ հայկական վերջին թագավոր Լեւոն Վեցերորդ Լուսինյանը:
Բանն այն, է որ ես ճամփորդել սիրող մարդ եմ ու երբեք վտանգավոր թաղամասերից չեմ վախեցել, սակայն Սեն Դենիում կարողացա մնալ միայն մի քանի րոպե: Արագ հետ վազեցի մետրո ու բառիս բուն իմաստով փախա: Անգամ կենտրոնական փողոցում ՝ Rue de la republic-ում, ուժեղ գարշահոտ էր գալիս: Մինչ այդ եղել էի Նիսի մարզադաշտում, որը նույնպես քաղաքի լավ հատվածում չէր գտնվում, բայց ոչ մի բան տեսածներից չէր համեմատվի Սեն Դենիի հետ:
Սեն Դենիի կենտրոնը
Նկարագրածի մռայլությունը փարատելու համար արժե ասել, որ «Ստադ դե Ֆրանսը» հիանալի մարզադաշտ է, լիովին պատրաստ խաղին: Այստեղ տեսա, երեւի թե, ամենաերկար խառը գոտին (վայր, ուր լրագրողները խաղից հետո հարցազրույցներ են վերցնում խաղացողներից):
Ստադ դե Ֆրանս մարզադաշտը
18 տարի առաջ Ֆրանսիան կարողացավ կազմակերպել ֆուտբոլի պատմության մեջ լավագույն աշխարհի առաջնություններից մեկը: Հիմա էլ պետք է ապացուցի, որ այս «Եվրոն» լինելու է իսկապես լավագույնը:
«Եվրոն» շատ բաներով է արդեն առանձնանում: Առաջին անգամ պատմության մեջ մրցաշարին կմասնակցի ոչ թե 16, այլ  24 թիմ: Առաջին անգամ մրցաշարին մասնակցում են Իսլանդիան, Ալբանիան, Հյուսիսային Իռլանդիան եւ Ուելսը: Փոխարենը չկա Եվրոպայի ուժեղագույն թիմերից Հոլանդիան: Սա արդեն իսկ մեծ նշան է, որ այս «Եվրոն» լինելու է բոլորից տարբեր: Փարիզի, Բորդոյի, Լիլի, Լիոնի, Մարսելի, Նիսի, Սեն Դենիի, Սենթ Էթիենի եւ Թուլուզի մարզադաշտերը սպասում են հազարավոր երկրպագուների:
Անգլիացիներն արդեն երեկ Մարսելում հասցրել են անկարգություններ անել: Սպասվում է նաեւ, որ թուրք եւ արեւելյան Եվրոպայի երկրպագուները նույնպես չեն առանձնանա կարգապահությամբ: Բայց դե, սա ֆուտբոլ է, ու երբ սեփական երկրիդ հավաքականն է խաղում, դժվար է սառը գլխով դիտել խաղերը: Տա Աստված՝ մի օր մենք էլ զգանք այդ բերկրանքը:
Օնորե դե Բալզակն ասում էր՝ տեսնել Փարիզն ու մահանալ: Եկեք հուսանք, որ շատերը կտեսնեն Փարիզը եւ ոչ ոք չի մահանա: Իսկ Ֆրանսուա դե Լարոշֆուկոն էլ իր հերթին ասում էր, որ ամեն բան հնարավոր է Ֆրանսիայում: Հուսանք, այս անգամ Ֆրանսիայում հնարավոր կլինի միայն մեծ ֆուտբոլը, գեղեցկությունը եւ բազմաթիվ գոլերը….

Даже те люди, которые не являются заядлыми футбольными болельщиками, знают, что 10 июня стартует Чемпионат Европы по футболу. Достаточно только погуглить и станет ясно, какая тема на данный момент является самой обсуждаемой в мире.
Новости Армении – NEWS.am начинает освещение Евро-2016, который пройдет в 10 городах Франции. Целый месяц мы будем жить этим видом спорта, узнаем, что происходит на лучших стадионах и за их пределами, как проводит  Евро-2016 мировая столица моды.
Начнем с того, что впервые Чемпионат Европы состоялся именно во Франции в 1960 году, хотя на этот раз, казалось, все оборачивалось против нее. Самый жестокий удар – прошлогодние теракты в Париже, когда погибли и были ранены сотни людей. Одной из мишеней террористов были как раз футбольные болельщики, присутствовавшие на товарищеской игре Франция-Германия на парижском стадионе «Стад де Франс», который находится в самом опасном районе столицы Франции. После терактов возник вопрос, а сможет ли Франция организовать Евро-2016 надлежащим образом, сможет ли она обеспечить безопасность сотен тысяч болельщиков, которые прибудут в эту страну?
А уже  за считанные дни до самого турнира Париж ждал новый неприятный сюрприз. Воды Сены поднялись и вышли из берегов. В результате наводнения улицы и тротуары начали напоминать Венецию, но, благо, ливни и наводнение уже позади, и, хочется надеяться, что Париж полностью готов к Евро-2016. Ведь вслед за Сеной не на шутку разбушевались местные профсоюзы. Во Франции забастовки – обычное явление, но когда протестуют водители поездов и автобусов, возникает вопрос, как будут передвигаться из города в город болельщики? И сегодня опасность забастовок все еще сохраняется, несмотря на то, что выступивший накануне президент Олланд призвал всех быть более ответственным в своем деле.
Конечно, Париж, в первую очередь, ассоциируется с песнями Пиаф и Азнавура, чашкой ароматного кофе со свежим круассаном, замысловатыми улочками, изящной архитектурой. Но сегодня мы здесь на каждом шагу видим жандармов, вооруженных пистолетами. Они везде: в метро, на улицах. Согласно предварительным данным, 30 тысяч полицейских будут обеспечивать безопасность и хорошее настроение болельщиков.
Часть болельщиков, собирающихся во Францию, так и не прибыла на игры, боясь терактов. Говорят, полицейские больше опасаются терактов не на стадионах, а в фан-зонах, где будут собираться тысячи людей и следить за играми под открытым небом. Именно по этой причине даже для входа в фан-зону нужно пройти через несколько контрольных пунктов. Именно таков сегодня Париж …
Вместе с тем, независимо от футбола, Париж, как всегда, полон туристами, многие из которых не имеют ничего общего с футболом. И сегодня, если вы желаете зайти в Notre Dam или Лувр, то должны выстоять длинную очередь. Но все же, главные достопримечательности Парижа сегодня немного другие. С Эйфелевой башни свисает огромный мяч. Гигантское колесо, находящееся на площади Конкорда, покрыто изображениями болельщиков стран-участниц Евро. То, что Франция очень ждала этот европейский турнир и готова к нему, французы доказали накануне открытия первенства. Марсово Поле, находящееся по соседству с Эйфелевой башней, превратилось в самую большую фан-зону Европы, которая способна вместить около 100 тысяч болельщиков.
Накануне открытия игр здесь состоялось большое шоу с участием известных современных исполнителей Франции. Творилось нечто неописуемое. Всемирно известный DJ Дэвид Гетта просто «взорвал» Париж. Ровно один час сотни тысяч людей пели и танцевали. А Эйфелева башня все время меняла свои цвета, то «надевая» флаг Франции, то переливаясь всевозможными иными цветами. Руководство Парижа преподнесло замечательный подарок футбольным фанатам. Каждый день через 10 минут после последнего матча башня будет украшена цветами флага той страны, болельщики которой будут активно голосовать в «Twitter». Ну а лучшие комментарии дня будут звучать именно с башни.
11 стадионов в 10 городах Франции полностью готовы к играм. Самыми новыми из них являются стадион «Стад де Люмиер» в Лионе, который открылся в январе этого года и «Альянц Ривьера» в Ницце. Они, естественно, построены с использованием современных технологий и очень удобны, но находятся достаточно далеко от центра города.
Основное внимание, конечно, сосредоточено на  стадионе «Стад де Франс», на котором пройдет открытие и закрытие турнира. Здесь состоятся 7 матчей первенства.
И именно отсюда бросим взгляд назад. Для ЧМ-98 было принято решение построить новый стадион. В Париже уже есть «Парк де Пренс», на котором свои встречи проводит клуб ПСЖ. «Стад де Франс» был построен в Сен-Дени, он находится на расстоянии 9 км от центра Парижа. Сен-Дени считается пригородом, в котором много мигрантов. В основном, это мигранты из Африки. Сен-Дени считается самым опасным и криминальным местом. Рядом со стадионом это незаметно, поскольку он окружен ресторанами и гостиницами.
При «Стад де Франс» действует станция метро, но посетитель Сен-Дени обязательно желает видеть главную местную достопримечательность – знаменитая базилика, которая была построена еще в 12 веке. Здесь покоятся французские короли, а также последний армянский царь Левон VI Лусинян.
Я люблю путешествовать и никогда не боялась опасных кварталов, но в Сен-Дени я смогла остаться лишь несколько минут. Быстро вернулась в метро, а оттуда просто сбежала. До этого я была и на стадионе в Ницце, который также находится не в лучшей части города, но ничто не может сравниться с тем мрачным зрелищем, с которым я столкнулась в Сен-Дени.
И все-таки надо отдать должное: «Стад де Франс» - прекрасный стадион, полностью готовый к игре. Здесь я увидела, наверное, самую длинную смешанную зону (место, где журналисты после игры берут интервью у игроков).
18 лет назад Франция сумела организовать один из лучших ЧМ в истории футбола. Она и сейчас должна сделать все для того, чтобы этот европейский турнир стал лучшим.
А это первенство уже многим отличается. Впервые в истории в турнире примут участие не 16, а 24 команды. Впервые в нем принимают участие Исландия, Албания, Северная Ирландия и Уэльс. Нет одной из сильнейших команд Европы – сборной Голландии. Уже вчера в Марселе отличились своим поведением англичане. Ожидается, что проявят себя также болельщики Турции и Восточной Европы. Но это футбол, и когда играет сборная твоей страны, трудно следить за матчами с холодной головой. Дай Бог, чтоб и мы в один прекрасный день почувствовали это удовольствие.
Бальзак когда-то сказал: «Увидеть Париж и умереть». А Франсуа Де Ларошфуко говорил, что во Франции возможно все. Надеемся, что на этот раз во Франции возможны будут лишь большой футбол, красота и многочисленные голы.