Լարսի սահմանային անցակետը, որն այսօր՝  հուլիսի 4-ին,  ժամը 17:00-ից փորձնական բացվելու էր 4x4 թեթեւ մարդատար մեքենաների համար, չի բացվել:  Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկացավ ՀՀ ԱԻՆ «Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի» պետ, գնդապետ Հովհաննես Խանգելդյանից։
«Մեր ստացած տեղեկատվության համաձայն, պետք է այսօր բացվեր, սակայն, չի բացվել եւ այդ գործընթացը վաղն է սկսվելու: Վերականգման աշխատանքները չեն հասցրել ավարտել, պլանավորել էին, որ բացեն, սակայն,  մեզ հաղորդեցին, որ ճանապարհի տարբեր հատվածներում աշխատանքներ են տարվում եւ, հավանաբար, կբացվի վաղը: Սակայն, բացվելու է որոշ ժամերի, որոշ տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար»,-ասաց նա:
Ավելի վաղ ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունից տեղեկացրել էին, որ փլուզման հետւանքով հունիսի 23-ից փակված Վերին Լարսի ռուս-վրացական սահմանային անցակետն այսօր՝  հուլիսի 4-ին,  ժամը 17:00-ից փորձնական կբացվի 4x4 թեթեւ մարդատար մեքենաների համար: Հիշեցնենք, որ 50-ից ավելի հայաստանցիներ շարունակում են մնալ անցակետում, նրանց տեղափոխման հարցը չի լուծվել։

Checkpoint of Lars, which was agreed to open for 4x4 light passenger cars  today , on July 4 , at 17: 00 pm , is still closed, said Hovhannes Khangeldyan, the head of the National Center for Crisis Management under the RA Ministry of Emergency Situations, to the NEWS.am.
"According to the information we received , the road should have been open today. However , it is still closed. That process will start tomorrow. The restoration works are not finished yet. They planned to open it. However , they told us that restoration works are still going in different parts of the road, and , probably , it will be open tomorrow. However , the checkpoint  will work for certain hours and for certain types of vehicles , " he said.
Earlier, the Ministry of Transport and Communication informed that on June 23 the checkpoint of Upper Lars at the Russian-Georgian border will open today , on July 4 , at 17: 00 pm for 4x4 light passenger cars  . As earlier reported,  over 50  Armenian citizens are still at the checkpoint; the issue of their transportation hasn’t been solved.