Սեպտեմբերի 2-ին հայությունը նշում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 25-րդ տարեդարձը: 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին խորհրդարանն ընդունեց անկախության հռչակագիրը, իսկ արդեն դեկտեմբերի 10-ին արցախցիները հանրաքվեով ամրագրեցին ԼՂՀ անկախության հռչակումը։
Պետական ինստիտուտների կայացման, տնտեսական զարգացման բավական մեծ ճանապարհ անցած Արցախն այսօր էլ՝ անկախություն ձեռք բերելուց քառորդ դար անց, դեռ կանգնած է լուրջ մարտահրավերների առջեւ՝ անվտանգության, տնտեսության, ենթակառուցվածքների, սոցիալական, առողջապահական, ժողովրդագրական եւ այլ ոլորտներում:
NEWS.am-ի նկարահանող խմբերը հոբելյանին ընդառաջ եղել են Արցախում, 25 տարվա ձեռքբերումների եւ բացթողումների, սպասվող Սահմանադրական փոփոխությունների մասին զրուցել առաջին դեմքերի հետ, այցելել առաջնագիծ, ծանոթացել մարտական դիրքերի վերազինման աշխատանքներին, զրուցել ապրիլյան պատերազմին մասնակցած զինծառայողների հետ, եղել Արցախի ամենահեռավոր շրջաններում, հիացել արժեքավոր, բայց անուշադրության մատնված պատմամշակութային կոթողներով՝ փորձելով ամբողջացնել այսօրվա Արցախն իր խնդիրներով եւ հաջողություններով:
Այցի ընթացքում NEWS.am-ի աշխատակիցները նաեւ հանդիպել են զոհված զինծառայողների ընտանիքներին, որոնց մեծ մասն ապրում է ծանր սոցիալական պայմաններում: Միաժամանակ, ապրիլյան պատերազմում զոհված զինծառայողների այն ընտանիքները, որտեղ անչափահասներ կան, ստացել են նյութական օգնություն, որը հավաքվել էր մանուկների պաշտպանության օրվան նվիրված՝ NEWS.am-ի ամենամյա բարեգործական ակցիայի ժամանակ:
Առաջիկա օրերին NEWS.am-ն «Արցախ. Անկախության քառորդ դարը» խորագրով կներկայացնի ռեպորտաժներ, հարցազրույցներ, ֆոտոռեպորտաժներ, դրոնով նկարահանումներ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից:

On September 2, 2016, Armenians will mark the 25th anniversary of the proclamation of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh).
On that day in 1991, its Parliament adopted the Declaration of Independence. And on December 10 of the same year, the people of Artsakh confirmed, through a referendum, the proclamation of NKR independence.
But a quarter century after gaining independence, and despite numerous achievements, Nagorno-Karabakh still faces major challenges.
The Armenian News-NEWS.am camera crews were in Artsakh ahead of the anniversary, to try to encapsulate today’s NKR, together with its problems and successes.
The Armenian News-NEWS.am staff members have also met with the families of fallen soldiers, most of whom live in difficult social conditions. In addition, they got together with those families of soldiers killed in the four-day war—which Azerbaijan had unleashed against the NKR in early April—where there are underage children, and which have received monetary assistance that was collected during Armenian News-NEWS.am’s annual charity event devoted to International Children’s Day.
In the coming days, Armenian News-NEWS.am will present, under the theme, “Karabakh: Quarter Century of Independence,” reports, interviews and photo reports from, and footage from drones flying over, the Nagorno-Karabakh Republic.