Սեպտեմբերի 2-ին հայությունը նշում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 25-րդ տարեդարձը: 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին խորհրդարանն ընդունեց անկախության հռչակագիրը, իսկ արդեն դեկտեմբերի 10-ին արցախցիները հանրաքվեով ամրագրեցին ԼՂՀ անկախության հռչակումը։
Պետական ինստիտուտների կայացման, տնտեսական զարգացման բավական մեծ ճանապարհ անցած Արցախն այսօր էլ՝ անկախություն ձեռք բերելուց քառորդ դար անց, դեռ կանգնած է լուրջ մարտահրավերների առջեւ՝ անվտանգության, տնտեսության, ենթակառուցվածքների, սոցիալական, առողջապահական, ժողովրդագրական եւ այլ ոլորտներում:
NEWS.am-ի նկարահանող խմբերը հոբելյանին ընդառաջ եղել են Արցախում, 25 տարվա ձեռքբերումների եւ բացթողումների, սպասվող Սահմանադրական փոփոխությունների մասին զրուցել առաջին դեմքերի հետ, այցելել առաջնագիծ, ծանոթացել մարտական դիրքերի վերազինման աշխատանքներին, զրուցել ապրիլյան պատերազմին մասնակցած զինծառայողների հետ, եղել Արցախի ամենահեռավոր շրջաններում, հիացել արժեքավոր, բայց անուշադրության մատնված պատմամշակութային կոթողներով՝ փորձելով ամբողջացնել այսօրվա Արցախն իր խնդիրներով եւ հաջողություններով:
Այցի ընթացքում NEWS.am-ի աշխատակիցները նաեւ հանդիպել են զոհված զինծառայողների ընտանիքներին, որոնց մեծ մասն ապրում է ծանր սոցիալական պայմաններում: Միաժամանակ, ապրիլյան պատերազմում զոհված զինծառայողների այն ընտանիքները, որտեղ անչափահասներ կան, ստացել են նյութական օգնություն, որը հավաքվել էր մանուկների պաշտպանության օրվան նվիրված՝ NEWS.am-ի ամենամյա բարեգործական ակցիայի ժամանակ:
Առաջիկա օրերին NEWS.am-ն «Արցախ. Անկախության քառորդ դարը» խորագրով կներկայացնի ռեպորտաժներ, հարցազրույցներ, ֆոտոռեպորտաժներ, դրոնով նկարահանումներ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից:

Второго сентября исполняется 25 лет со дня провозглашения Нагорно-Карабахской Республики (Арцах). В этот день в 1991 году парламент принял соответствующую декларацию, а уже 10 декабря состоялся референдум о независимости НКР.
Карабах, прошедший длинный путь становления государственных институтов и экономического развития, сегодня, отмечая четверть века независимости, все еще стоит перед лицом серьезных  вызовов в области безопасности, экономики, развития инфраструктур, а также в социальной, медицинской, демографической и других сферах.
Накануне юбилея Республики съемочные  группы  Новости Армении – NEWS.am посетили Арцах, побеседовали с первыми лицами страны о достижениях и недостатках, ожидаемых конституционных реформах, побывали на передовой, ознакомились с работами по переоснащению боевых позиций, пообщались с участниками апрельской войны, посетили самые отдаленные районы республики, окунулись в мир ценных, но забытых  историко-культурных памятников - одним словом, попытались составить полную картину жизни Арцаха со своими успехами и проблемами.
В ходе визита журналисты Новости Армении – NEWS.am также посетили семьи погибших военнослужащих, большая часть которых живет в тяжелых социальных условиях. Одновременно семьям погибших военнослужащих, в которых есть несовершеннолетние дети, была передана материальная помощь. Сумма была собрана в ходе ежегодной благотворительной акции Новости Армении – NEWS.am, посвященной Дню защиты детей.
В ближайшие дни Новости Армении – NEWS.am представит репортажи, интервью, фоторепортажи, видеосъемки  из НКР в рубрике «Арцах: четверть века независимости».