NEWS.am-ը ներկայացնում է հարցազրույց Ստեփանակերտում լույս տեսնող «Անալիտիկոն» ամսագրի խմբագիր Գեղամ Բաղդասարյանի հետ։
Պարոն Բաղդասարյան, Արցախում մտավախություններ կան, որ սահմանադրական փոփոխությունները նպատակ ունեն ապահովել իշխանությունների վերարտադրությունը: Ի՞նչ հիմքեր եք տեսնում նման մտայնությունների համար:
Առիթ ունեցել եմ ասելու, որ սահմանդրական փոփոխություններն Արցախում բացարձակապես ոչ մի կապ չունեն երկրի առաջ ծառացած մարտահրավերների ու ժողովրդի դարդուցավի հետ և պետական կամ հանրային օրակարգ չեն։ Ցավոք սրտի, թե ՀՀ-ում և թե ԼՂՀ-ում իշխանությունը դարձել է պետություն պետության մեջ՝ իր առանձին մարտահրավերներով ու հնարավորություններով։ Եւ ահա սահմանադրական փոփոխությունները հենց այս պետության մեջ գտնվող պետության, իմա՝ զուգահեռ պետության, այն է՝ իշխանության (կամ դրա առանձին ֆրագմենտների) օրակարգն է։ Բանն այն է, որ իշխանական ներկայիս համակարգն Արցախում կարող է վերարտադրվել նաև սովորական ընթացակարգով, և դրան խանգարող լուրջ գործոն չկա։ 2007-ից ի վեր Արցախում միաբևեռ հասարակություն է. ներկայիս միակ ընդդիմադիր «Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունը բավարար ռեսուրսներ չունի մրցակցելու իշխանությունների հետ։ Սա նշանակում է, որ ոչ թե ամբողջությամբ վերցրած արցախյան իշխանության վերարտադրության խնդիր կա, այլ իշխանական կոնկրետ շրջանակի-խմբի վերարտադրման նպատակ։
Իրավիճակն ուշագրավ է նրանով, որ արցախյան իշխանությունը ներքին մարտահրավերներ ու սպառնալիքներ կարծես թե չունի։ Ներքին ասելով նկատի ունեմ արցախյան հանրային կամ ներքաղաքական մարտահրավերները։ Սակայն չի բացառվում, որ կան ընդհանուր ներիշխանական մարտահրավերներ։ Ներիշխանական ասելով էլ նկատի ունեմ ոչ միայն արցախյան քաղաքական իստեբլիշմենտը, այլև այն մեկ ընդհանուր քաղաքական թիմը կամ համակարգը, որ առկա է ԼՂՀ-ՀՀ-ում։ Այո, սա մի ամբողջական, բայց բազմաշերտ քաղաքական թիմ է։ Չեմ բացառում, որ հենց այս միասնական քաղաքական թիմի-համակարգի ներսում կարող են լինել մարտահրավերներ իշխանության այս կամ այն թևի, այս կամ այն ճյուղի, այս կամ այն դրվագի համար։
Արցախյան քաղաքական իստեբլիշմենտն այս առումով բավարար ինքնուրույնություն չունի, ինչն անմիջականորեն անդրադառնում է երկրի ինքնիշխանության ռեսուրսների վրա։ Կարծում եմ, արդեն ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ Արցախում իշխանությունը ձևավորվում է պաշտոնական Երևանի անմիջական մասնակցությամբ, ինչն էլ անդրադառնում է պաշտոնական Ստեփանակերտի ինքնուրույնության պաշարների վրա։
Եթե արցախյան քաղաքական իստեբլիշմենտը բավարար ինքնուրույնություն ունենար, ապա միգուցե դեպքերն այլ տրամաբանությամբ զարգանային, ավելին՝ միգուցե Արցախում այսօր առկա թերություններն ու բացթողումները քանակապես ու որակապես նվազ լինեին։
Իսկ ինքնուրույն քաղաքականություն կարող է ունենալ արցախյան այն իշխանությունը, քաղաքական այն թիմը, որը կձևավորվի գերազանցապես տեղական քաղաքական ռեսուրսով։ Հակված եմ կարծելու, որ հենց այս ներքին մարտահրավերներն են ընկած վերջին զարգացումների հիմքում։ Մրցակցային բավարար ռեսուրսներով ընդդիմություն չունեցող, ավելի ճիշտ՝ նման ընդդիմություն բոլոր միջոցներով բացառած արցախյան իշխանությունը որոշ հարցերում կարծես թե ինքն է ստիպված լինում ոչ հրապարակային ընդդիմադիր կեցվածք ընդունել հայկական միասնական-ընդհանուր այս թիմում։ Համենայն դեպս, ես հենց այդպիսի տպավորություն եմ ստանում որոշ հարցերում պաշտոնական Ստեփանակերտի պահվածքից։
Կարծում եք՝ սահմանադրական փոփոխությունները նախաձեռնելու համար իշխանությունները ճի՞շտ ժամանակ են ընտրել, եւ ինչո՞վ է կառավարման նախագահական համակարգը նպաստելու Արցախի առջեւ ծառացած խնդիրների լուծմանը:
Ժամանակն ընտրվել է, եթե կարելի է այսպես ասել, ինքնըստինքյան՝ պայմանավորված արցախյան և հայաստանյան քաղաքական ժամանակացույցով և գալիք ընտրական գործընթացներով։ 2017-ը վճռորոշ է լինելու իշխանությունների համար։ Դրա համար էլ նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել են վաղօրոք։
Իշխանությունները պնդում են, որ պատերազմի պայմաններում Արցախին ավելի շատ անհրաժեշտ է կենտրոնաձիգ իշխանություն: Դուք այդ տեսակետի հետ համաձա՞յն եք:
Կառավարման մոդելն այստեղ ոչ մի կապ չունի։ Առաջին հարցի պատասխանում ես նկարագրեցի այն մթնոլորտը, ավելի ճիշտ՝ այն միջավայրը, որում զարգանում են դեպքերը։ Խնդիրը միանգամայն այլ տեղ է։ Արցախի պարագայում խնդիրը ինքնուրույնության բավարար ռեսուրսի մեջ է։ Ինքըստինքյան ոչ մի մոդել չի ապահովելու այդ ինքնուրույնությունը։ Ընդհակառակը՝ ինքնուրույնությունն է ապահովելու այս կամ այն մոդելի կենսունակությունը։ Գտնում եմ, որ գերազանցապես տեղական քաղաքական ռեսուրսով ձևավորված ցանկացած մոդել կենսունակ է լինելու։ Պատերազմի պայմաններում Արցախին առավելս անհրաժեշտ է տեղում արագ ու ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու ունակ իշխանություն։
Առաջարկվող հայեցակարգով նախագահի եւ խորհրդարանական ընտրությունները Արցախում անցկացվելու են նույն օրը: 2017թ. լրանում է գործող նախագահի լիազորությունների ժամկետը, 2020թ.՝ խորհրդարանինը: 3 տարվա բացը կագավորող մեխանիզմ իշխանությունները դեռ չեն առաջարկել: Ի՞նչ է սպասվում, ի՞նչ լուծման ձեւեր եք տեսնում: Ի՞նչ խնդիրներ կարող է առաջացնել այս հարցը ներքաղաքական դաշտում:
Իմ ասած հայկական միասնական-ընդհանուր թիմում ընտրվել է ամենահեշտ, բայց ամենավտանգավոր ճանապարհը՝ անցումային փուլը։ Սա լուրջ հարված է լինելու Արցախի քաղաքական իմիջին, լուրջ մարտահրավեր ու սպառնալիք։
Հրապարակավ արդեն իսկ երկու առաջարկ եմ արել Արցախի իշխանություններին։ Առաջին՝ հրաժարվել սահմանադրական փոփոխություններից և 2017-ին անցկացնել հերթական նախագահական ընտրությունները, պահպանելով իշխանության կազմավորման գոնե առերևույթ օրինականությունն ու ընկալելի տրամաբանությունը։
Եւ երկրորդ՝ փոխզիջումային տարբերակը։ 2017-ին լուծարել խորհրդարանը և միաժամանակ անցկացնել նախագահական ու խորհրդարանական ընտրություններ, այսինքն՝ այն, ինչ արցախյան իշխանությունն ուզում է անել 2020-ին։

Если бы карабахский политический истеблишмент имел достаточную самостоятельность, то, возможно, события развивались бы в иной логике. Об этом заявил в интервью Новости Армении – NEWS.am редактор издающегося в Степанакерте журнала «Аналитикон» Гегам Багдасарян. Новости Армении – NEWS.am представляют эту беседу.
В Карабахе есть опасения по поводу того, что конституционные реформы направлены на обеспечение воспроизводства власти. Какие причины вы видите для подобных опасений?
Я уже говорил о том, что конституционные реформы в Карабахе абсолютно не имеют никакой связи с вызовами,  с которыми сталкивается страна, и проблемами народа, они не входят в  государственную или общественную повестку дня. К сожалению, как в Армении, так и в НКР власть стала государством в государстве со своими отдельными вызовами и возможностями. И вот, конституционные реформы являются повесткой именно этого государства в государстве, иными словами, параллельного государства, то есть властей (или ее отдельных фрагментов).
Дело в том, что нынешняя властная система в Карабахе  может воспроизводиться также путем обычных процедур, и серьезного фактора, препятствующего этому, нет. С 2007 года и по сей день в Карабахе однополярное общество. Нынешняя единственная оппозиционная партия «Национальное возрождение» не имеет достаточных ресурсов для конкуренции с властями. Это означает,  что стоит задача воспроизводства не власти в целом, а конкретных властных структур-групп.
Ситуация интересна тем, что карабахская власть, кажется, не имеет внутренних вызовов и угроз. Но не исключается, что существуют общие внутривластные  проблемы. Говоря внутривластные, имею в виду не только карабахский политический истеблишмент, но и одну общую политическую команду или систему, которая существует в НКР-Армении. Да, это одна общая,  но многослойная политическая команда. Не исключаю, что внутри этой самой единой политической команды-системы могут быть вызовы   для того или иного властного крыла, ветви, эпизода.
Карабахский политический истеблишмент  в этом плане не имеет достаточной самостоятельности, что непосредственно отражается на ресурсах суверенитета страны. Думаю, ни для кого не секрет, что власть в Карабахе формируется при непосредственном участии официального Еревана, что и отражается на  ресурсах самостоятельности официального Степанакерта.
Если бы карабахский политический истеблишмент имел достаточную самостоятельность, то, возможно, события развивались бы в иной логике. Скажу больше, возможно, недостатков  и упущений, имеющихся сегодня в Карабахе, было бы  меньше в количественном и качественном аспектах.
А самостоятельную политику может иметь карабахская та власть, та политическая  команда, которая формируется преимущественно из местного политического ресурса. Думаю, что именно эти внутренние вызовы и лежат в основе последних развитий. Арцахская власть, без оппозиции, обладающей достаточными конкурентоспособными ресурсами, точнее, отвергающая такую оппозицию всеми средствами власть, по некоторым вопросам сама бывает вынуждена занять непубличную оппозиционную позицию в этой общей и единой армянской команде. Во всяком случае, у меня складывается именно такое впечатление от позиций официального Степанакерта по некоторым вопросам.
Думаете, власти нашли правильное время для конституционных реформ? И чем система  президентского правления будет содействовать решению вопросов, волнующих Карабах?
Время было выбрано, если можно так выразиться, само по себе, это связано с политическим графиком Карабаха и Армении, с процессами предстоящих выборов. 2017 год будет иметь решающее значение для властей. Потому подготовительные работы начались  заранее.
Власти утверждают, что в условиях войны Карабаху больше нужна центростремительная власть. Вы согласны с этой точкой зрения?
Модель правления не имеет здесь никакой связи. В ответе на первый вопрос я представил ту атмосферу, в которой развиваются события. Задача совсем в ином. В случае с Карабахом проблема в ресурсе достаточной самостоятельности.  Ни одна модель сама  по себе не  обеспечит эту самостоятельность. Наоборот, самостоятельность обеспечит жизнеспособность той или иной модели. Считаю, что любая модель, сформированная преимущественно из местных политических ресурсов,  будет жизнеспособной. В военных условиях Карабаху особенно необходима власть, способная на месте  быстро и самостоятельно  принимать решения.
Согласно предлагаемой концепции, президентские и парламентские выборы в Карабахе состоятся в один и тот же день. В 2017 году истекает срок полномочий действующего президента, а в 2020-ом – парламента. Власти еще не предложили механизма, регулирующего трехлетний пробел. Что ожидается, какие варианты решений вы видите? К каким проблемам может привести этот вопрос на внутриполитическом поле?
В названной мною армянской единой- общей команде выбрана самая легкая, но самая опасная дорога - переходный этап. Это будет серьезным ударом по политическому имиджу Карабаха, серьезным вызовом и угрозой для страны.
Я публично уже сделал два предложения властям Карабаха. Первое:  отказ от конституционных реформ и проведение в 2017 году очередных президентских выборов, сохранив при этом  хотя бы видимую законность  формирования власти и понятную всем логику.
И второе: вариант компромиссный. В 2017 году распустить парламент и одновременно провести президентские и парламентские выборы. Это то, что хочет сделать карабахская власть в 2020 году.