Մոսկվայում խարդախության համար չորս տարվա ազատազրկման դատապարտված Լեւոն Հայրապետյանին երկու ամիս առաջ տեղափոխել են Մորդովիայի ինքնավար հանրապետության բանտ, որտեղ պայմանները շատ վատ են: Այս մասին այսօր` հոկտեմբերի 10-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայրապետյանին սատարող խմբի անդամ, իրավապաշտպան Հայկազ Մակարյանը:
«Սարսափելի պայմաններում նստած է ինքը Մորդովիայում: Մի կերպ քայլում է, սնվում է: Նրան հակացուցված է բանտի խոնավությունը, այդ պայմանները»,- ասաց նա:
Հայկազ Մակարյանը դիմեց ՀՀ նախագահին, վարչապետին` խնդրելով հանդիպում նրանց հետ: Նրա խոսքով` Հայաստանի իշխանությունները պետք է ուշադրության կենտրոնում պահեն Լեւոն Հայրապետյանի հարցը:
«Նա երկքաղաքացիություն ունի: Երկու երկրների միջեւ պայմանագրեր կան, ըստ որոնց հնարավոր է արտահանձնում կատարել: Գոյություն ունի հիվանդության հարց, որ նրան պետք է տնային կալանքի տակ պահեն»,- ասաց նա` նշելով, որ Հայրապետյանին առանց ապացույցների առկայության են դատապարտել:
Իրավապաշտպանի կոչին միացավ նաեւ Հայրապետյանի դուստրը` 14-ամյա Զարուհին:
«Հպարտությամբ եմ քայլում այս քաղաքում, քանի որ վստահ եմ, որ հայրս հանցանք չի գործել: Երկու տասնամյակ է` հայրս իր գործերով ապացուցել է, որ Արցախն ու Հայաստանը մեկ ամբողջություն են»,-ասաց նա` նշելով, որ վերջերս խոսել է հոր հետ, նա ասել է, որ երբ ազատվի, վերդառնալու է Արցախ ու շարունակելու բարեգործություն անել:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 14-ին Լեւոն Հայրապետյանը դատապարտվել է չորս տարվա ազատազրկման: Հայրապետյանն առողջական լուրջ խնդիրներ ունի եւ հարազատների պնդմամբ, բանտային պայմաններն իր համար չեն:

YEREVAN. – Two months ago, Levon Hayrapetyan, who was sentenced in Moscow to prison for fraud, was relocated to a jail in the Republic of Mordovia, a federal subject of Russia, where the prison conditions are very bad.
Attorney Haykaz Makaryan, a member of the group that supports this Armenian businessman and benefactor, told the aforementioned at a press conference on Monday.
“He is sitting [in prison] under terrible conditions in Mordovia,” he said. “He is walking, eating somehow. The humidity in prison, these conditions are contraindicated to him.”
Makaryan also called upon the president and prime minister of Armenia, and requested a meeting with them. In his words, the Armenian authorities need to focus on the matter regarding Levon Hayrapetyan.
“He has dual citizenship [i.e. Armenian and Russian],” added the attorney. “Pursuant to agreements between the two countries, an extradition can be made. There exists a matter of illness; he needs to be kept under house arrest.”
Haykaz Makaryan also noted that Hayrapetyan was sentenced without evidence.
On April 14, Levon Hayrapetyan was sentenced to four years in prison. But he suffers from serious health problems.