Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) այսօր՝ հոկտեմբերի 14-ին, ազատ քննարկման ժամանակ իսկական սկանդալ է տեղի ունեցել՝ ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտի մասնակցությամբ, որը անջատել է հայկական պատվիրակության անդամներ Նաիրա Կարապետյանի եւ Նաիրա Զոհրաբյանի խոսափողերը:
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ներկայացրել տեղի ունեցածի մանրամասները՝ նշելով, որ ԵԽԽՎ-ում ազատ դեբատների ժամանակ Պեդրո Ագրամունտը խախտելով ԵԽԽՎ բոլոր կանոնակարգերը կոպիտ կերպով միջամտել է Նաիրա Կարապետյանի եւ իր ելույթներին:
«Իսկ մեր ելույթները վերաբերում էր ԵԽԽՎ նախկին փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ԵԺԿ խմբի պատվավոր նախագահ, իտալացի պատգամավոր Լուկա  Վոլոնտեի հանդեպ Միլանի դատախազության հարցուցած քրեական գործին, ըստ որի ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի շահերը պաշտպանելու  համար Վոլոնտեն տեւական ժամանակ Ալիեւի աշխատակազմից եւ Ադրբեջանի կառավարությունից ստացել է 2 մլն 400 հազար  եվրո: Դա փաստ է, որի առնչությամբ քրեական գործն ընթանում է»:
Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով, Ագրամունտը կոպտորեն անջատել է թե Նաիրա Կարապետյանի, թե իր խոսափողը՝ ասելով, որ «մենք իրավունք չունենք  խոսելու տվյալ գործի մասին, քանի դեռ չկա դատարանի վերջնական վճիռը»:
«Սա ԵԽԽՎ կանոնակարգի կոպտագույն խախտում է, ինչը արձանագրեցին նաեւ ԵԽԽՎ եվրոպացի բազմաթիվ պատգամավորներ, մեզ  հետ զրույցներում նշելով, որ սա աննախադեպ է, երբ ԵԽԽՎ նախագահը նման կոպտագույն կերպով խախտում է կանոնակարգը, հատկապես որ մենք  ելույթ ենք ունեցել ազատ դեբատների ժամանակ:
Իսկ երբ ելույթ էր ունենում ադրբեջանցի պատգամավոր Ռաֆիկ Հուսեյնովը, ով անհեթեթագույն մեղադրանքներ էր ներկայացնում՝ նշելով, որ ազատ խոսքի համար Հայաստանում լրագրողներ են սպանել, մասնավորապես վկայակոչելով սրտի կաթվածից մահացած Միքայել Դանիելյանին, նշելով, որ նա ազատ խոսքի համար է սպանվել, չգիտես ինչու Ագրամունտը նրան չէր ընդհատում»,-ընդգծեց Զոհրաբյանն ու շարունակել. «Իսկ երբ ի պատասխան Հուսեյնովի, ես ասացի, որ խորհուրդ եմ տալիս նրան կոնսուլտացիա անել հոգեբույժի հետ, Ագրամունտը ուղղակի ընկավ բացարձակ հիստերիայի մեջ եւ սկսեց ամբիոնից բղավել, որ ես իրավունք չունեմ վիրավորել պատգամավորին եւ ինքն անջատում է իմ խոսափողը»:
Նաիրա Զոհրաբյանը շարունակել է իր ելույթը Լուկա Վոլոնտեի եւ ԵԽԽՎ-ում տիրող կոռուպցիոն  բարքերի մասին, եւ այդտեղ Ագրամունտը երկրորդ անգամ է անջատել հայ պատգամավորի խոսափողը, ասելով՝ որ զրկում է ձայնի իրավունքից:
«Ես տեղից արձագանքեցի, որ ինձ զրկում եք ձայնի իրավունքից, որովհետեւ Դուք նույնպես Ադրբեջանի եւ Ալիեւի կարկառուն լոբբիստն եք, ինչպես Վոլոնտեն էր, եւ ձեզ հարմար չէ, որ այս ամբիոնից հնչեն ԵԽԽՎ-ում առկա խայտառակ կոռուպցիայի մասին հայտարարություններ, որովհետեւ Դուք եւս ներգրավված եք  կոռուպցիոն մեխանիզմների մեջ:
Այդտեղ միջամտեց իմ գործընկեր Միքայել Մելքումյանը, ով վարման կարգով արձագանքեց, որ Ագրամունտը կոպտագույն կանոնադրական խախտում է  անում՝զկելով անկախ պատգամավորին ելույթի իրավունքից»,-ասաց հայ պատգամավորը:
Նա նշեց, որ այս ամենն արձանագրված է, հաստատող բոլոր տեսափաստերը կան եւ ինքն անձամբ դիմելու է ԵԽԽՎ բոլոր ընթացակարգերով. «Իրավական գործընթաց եմ սկսելու Ագրամունտի դեմ, քանի որ  ԵԽԽՎ պատմության մեջ երբեւեէ չի եղել, որ կանոնակարգեն պատգամավորների ելույթների թեման:
Ես հասկանում եմ Ագրամունտի վատ վիճակը, որովհետեւ Ուկրաինական պատվիրակությունը եւս Ագրամունտի հանդեպ պրոցես է սկսում՝ մեղադրելով այս անգամ էլ Ռուսաստանի կողմից կաշառված լինելու մեջ: Ես հասկանում եմ նրա հոգեվիճակը, որ երբ կոռուպցիա բառ է լսում, ընկնում է ցնցակաթվածների մեջ, բայց դա նրան իրավունք չէր վերապահում անջատել իմ եւ մեր պատվիրակության անդամի խոսափողը»:

A real scandal took place during the free debates in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on Friday. PACE President Pedro Agramunt turned off the microphones of Armenian delegation members Naira Karapetyan and Naira Zohrabyan.
Naira Zohrabyan told Armenian News – NEWS.am reporter the details of the incident, noting that during the free debates in PACE Pedro Agramunt rudely interrupted Naira Karapetyan’s and her speeches, violating all the PACE regulations.
“Our speeches related to the criminal case launched by Milan’s Prosecutor’s Office against former PACE Vice President and honorary head of the European People's Party (EPP) faction in PACE, Italian MP Luca Volontè, under which the latter continuously received 2 mln 400,000 euro from Aliyev’s administration and Azerbaijani government to defend the interests of the Azerbaijan. This is a fact regarding which a criminal case is underway,” Zohrabyan said.
In her words, Agramunt rudely turned off both her and Naira Karapetyan’s microphones, saying that they have no right to speak about that case unless the final decision of the court is available.
“This is a gross violation of PACE regulation, something which PACE’s various European deputies also recorded, telling us that it was unprecedented for the PACE President to violate the regulation in such a gross manner, especially when we were speaking during the free debates.
However for some reason Agramunt never interrupted the speech of Azerbaijani MP Rafig Huseynov, who raised nonsensical accusations and noted that journalists were killed for the freedom of speech in Armenia. The Azerbaijani MP specifically referred to Mikayel Danielyan, who, according to him, was killed for the freedom of speech, whereas the former indeed died from heart attack,” Zohrabyan stressed.
“And when I responded to Huseynov that I advise him to consult a psychiatrist, this sent Agramunt into absolute frenzy and he began shouting form tribune that I had no right to offend the Deputy and he is turning off my microphone,” the Armenian MP said.
Zohrabyan went on with her speech on Luca Volontè and corruption practices in PACE when Agramunt for the second time turned off the Armenian MP’s microphone, saying that he is depriving her of the right to speak.
“I responded from my seat that he is depriving me of the right to speak because he is also Azerbaijan’s and Aliyev’s prominent lobbyist like Volontè and he doesn’t feel comfortable about the announcements on shameful corruption, since he is also involved in the corruption mechanisms.
My colleague Mikayel Melkumyan interrupted me at that point, noting that Agramunt is grossly violating the regulation, depriving an independent deputy of the right to speak,” the Armenian MP said.
She also noted that all this has been recorded - all the video materials are available - and she will personally turn to PACE going through all the processes. “I’ll launch a legal process against Agramunt, since the topic of deputies’ speeches has never been regulated in the history of PACE.”
I can understand the bad situation Agramunt has found himself in, since the Ukrainian delegation is also launching a process against him, this time accusing him of being bribed by Russia. I can understand his emotional state and that the word ‘corruption’ throws him into concussions, but that doesn’t give him a right to turn off the microphone of our delegation member.”