Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունները, թե իրենք պատրաստ են Լեռնային Ղարաբաղին ինքնավարության կարգավիճակ տալ, հերթական անգամ ցուցադրում են, թե Բաքուն որքան պատրաստ չէ համապարփակ եւ երկարաժամկետ կարգավորմանը։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը Ալիեւի տված հարցազրույցը, որում նա հայտարարել էր, թե պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղին «ինքնավարության կարգավիճակ շնորհել»։
«Կարելի է ասել, որ «առաջընթաց» կա։ Եթե Ալիեւն առաջ խոսքով եւ  գործով գործադրում էր բոլոր ջանքերը, որպեսզի ոչնչացնի Լեռնային Ղարաբաղը, ապա հիմա նա արդեն խոսում է ինքնավարությունից։ Եթե նման դինամիկան շարունակվի, ապա մի քանի ամսից Ալիեւը կարող է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։ Դա ամենաադեկվատ քայլը կլիներ»,– ասել է Բաբայանը՝ հավելելով, որ Ալիեւի ներկայիս հայտարարությունը ապակառուցողական բնույթ է կրում եւ միայն ծիծաղ ու խղճահարություն է առաջացնում։
«Ինչ վերաբերում է ինքնավարությանը, ապա Ադրբեջանի իշխանությունները լավ կանեին ինքնավարություն տային այդ երկրում ապրող ազգային փոքրամասնություններին՝ թալիշներին, ավարներին, լեզգիներին, թաթերին եւ այլ ազգություններին,  ընդ որում, դա անել նախքան իրավիճակը մեծամասշտաբ բախման կվերածվի։ Մինչդեռ այդ ազգություններն ապրում են ուժեղ ճնշման տակ եւ գրեթե համակենտրոնացման ճամբարների պայմաններում»,– ասել է Բաբայանը։

Заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о готовности предоставить Нагорному Карабаху статус автономии лишний раз показывают, насколько Баку не готов к всеобъемлющему и долгосрочному урегулированию. Об этом заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am озвученный в интервью РИА Новости Алиевым тезис о готовности представить Карабаху «статус автономии».
«Можно сказать, что есть «прогресс» - если раньше Алиев на словах и на деле прилагал все усилия, дабы уничтожить Нагорный Карабах, то сейчас он уже заговорил об автономии. Если подобная динамика продолжится, через несколько месяцев Алиев может признать Нагорно-Карабахскую Республику. Это был бы наиболее адекватный шаг», - отметил Давид Бабаян, добавив, что нынешнее заявление Алиева носит деструктивный характер, и вызывает лишь смех и жалость.
«Что касается автономии, что властям Азербайджана следовало бы предоставить автономию населяющим эту страну национальным меньшинствам – талышам, аварцам, лезгинам, татам, другим народностям, и сделать это до того, как ситуация выльется в широкомасштабные столкновения. Пока эти народы испытывают сильное давление и живут практически в условиях концлагерей», - заявил Давид Бабаян.