Հայաստանի ազգային հավաքականի մարզչի պաշտոնը դեռևս թափուր է: Մինչ քննարկելը, թե ով կարող է ստանձնել հավաքականի ղեկը, պետք է առաջին հերթին հաշվի առնել, որ մինչ հաջորդ խաղը՝ նոյեմբերի 11-ին Մոնտենեգրոյի հետ քիչ ժամանակ է մնացել եւ մարզիչ մինչ այդ պետք է նշանակվի, թեկուզեւ ժամանակավոր:
Բազմիցս գրվել ու քննարկվել է, որ հայկական ֆուտբոլի այսօրվա իրականության մեջ, ավաղ, մարզիչ փոխելով մեծ փոփոխությունների չենք հասնի: Թե որոնք ենք հայկական ֆուտբոլի խնդիրները, մենք արդեն հասցրել ենք քննարկել: Այնպես ստացվեց, որ հավաքականի մեկնարկային երեք պարտությունից հետո Վարուժան Սուքիասյանը հեռացավ: Անզեն աչքով երեւում էր, որ նախկին մարզիչը չունի գործողությունների լրիվ ազատություն:
Առաջին հերթին դա կապված էր կազմի ընտրության հետ. նա մի քանի անգամ նշում էր «սեւ ցուցակում» հայտնված ֆուտբոլիստների անունները, ասում, որ նրանց մասին չեն մոռացել, բայց նույն Յուրա Մովսիսյանը, չնայած լավ արդյունքների, այդպես էլ հրավեր չստացավ հավաքական: Այստեղ կարելի է եզրակացնել, որ մարզիչ մենակ չէր որոշում հավաքականի խաղաոճն ու կազմը:
Նոր մարզիչը երկրպագուների եւ ֆուտբոլիստների առաջ միանգամից միավոր հավաքելու համար առաջին հերթին պետք է ցույց տա, որ նա ունի լիիրավ ազատություն, հրավիրի այն ֆուտբոլիստներին, որոնց հետեւողականորեն հեռու են պահում հավաքականից, ընտրի ավելի համարձակ մարտավարություն: Իհարկե, 9-1 կամ 7-3 մարտավարությունը գուցե արդյունավետ է, բայց եթե պարտվում ենք, ապա ավելի լավ է խաղալ համարձակ ֆուտբոլ: Եվ այսպես, եկեք եզրակացնենք կամ երազենք, թե ով կարող է գլխավորել Հայաստանի ազգային հավաքականը:
Վարդան Մինասյան
Հայաստանի հավաքականի նախկին գլխավոր մարզչի անունը երկրպագուների մի մասը սկսեց վանկարկել Հայաստան – Ռումինիա խաղի ժամանակ: Ինչից հետո էլ խոսակցություններ առաջացան, թե Մինասյանի վերադարձը պլանավորում է հենց ֆեդերացիան: Մինասյանը համարվում է Հայաստանի հավաքականի պատմության լավագույն մարզիչներից մեկը: Նրա օրոք հավաքականը ՖԻՖԱ-ի դասակարգման աղյուսակում բարձրացավ ռեկորդային՝ 34-րդ հորիզոնական, հավաքականին մի քայլ էր պակասում դուրս գալ նախընտրական խմբից (Եվրո 2012-ի): Այն, որ Մինասյանը ամենացանկալի թեկնածուն է երկրպագուների համար, ցույց են տալիս նաեւ սոցցանցերի հարցումները: Վարդան Մինասյանի վերադառնալու լուրը Ռումինիայի հետ խաղից հետո մեկ օրում հայտնեց եւ տեղում հերքվեց տարբեր կայքերի կողմից: Հրավիրելով Մինասյանին՝ ֆուտբոլի ֆեդերացիան, իհարկե, կշահի, քանի որ երկրպագուների համար նա լավագույն տարբերակն է: Շատ ֆուտբոլիստների համար նույնպես, որոնք սովոր էին խաղալ նրա հետ: Եթե Մինասյանի վերադառնալով նրան արտոնություն տրվի հրավիրել իր ցանկացած ֆուտբոլիստներին, ապա դա կլինի քարտ բլանշ նրա ձեռքում ու շատ երկար ժամանակով դժգոհությունների ալիքը կդադարի: Այստեղ այլ հարց է ծագում: Կցանկանա՞ արդյոք ինքը՝ Մինասյանը, վերադառնալ: Նա հավաքականից հեռացել է մաժորային նոտայի վրա: Հեռացել է որպես հաջողակ մարզիչ, որի գլխավորած թիմը Դանիային էր հաղթում, Իտալիայի հետ ոչ ոքի խաղում: Հիմա վերադառնալով նա ռիսկի կգնա: Ձախողման դեպքում նրան այլեւս չեն հիշի, որպես լավագույն մարզիչ:
Կարեն Բարսեղյան
Մեկ անգամ չէ արդեն, երբ ազգային հավաքականի մարզչի հեռանալուց հետո նրա պաշտոնը ժամանակավոր զբաղեցրել է իր օգնականը: Ժամանակին Վարդան Մինասյանը օգնում էր Յան Պորտերֆիլդին: Տրամաբանությունից ելնելով կարելի է եզրակացնել, որ անհավանական չէ՝ Սուքիասյանի օգնական Կարեն Բարսեղյանի նշանակումը հավաքականի գխավոր մարզչի ժամանակավոր պաշտոնակատար: Քանի որ, կարելի է ասել, հավաքականը ամենայն հավանականութամբ արդեն տանուլ է տվել այս մրցափուլը, ապա Մոնտենեգրոյի հետ խաղը կարող է անցնել ժամանակավոր պաշտոնակատարի ղեկավարությամբ, բայց մյուս կողմից էլ երիտասարդական հավաքականը, որը գլխավորում է հենց Բարսեղյանը ցույց տվեց վատագույն արդյունքը՝ գրավելով խմբի վերջին տեղը՝ մեկ միավորով:
Աբրահամ Խաշմանյան
Երկրպագուների շրջանում Վարդան Մինասյանից ոչ պակաս պահանջված է նաեւ Աբրահամ Խաշմանյանը: Մասնագետ, ով Հայաստանի առաջնության գրեթե բոլոր թիմերի հետ հասել է հաջողության: Մասնագետ, ում գրեթե ամեն տարի տարվա լավագույն մարզիչ անվանակարգում ընտրում են մարզական լրագրողները, սակայն ՀՖՖ գործկոմը համառորեն այդ մրցանակը տալիս է այլ մարզչի: Խաշմանյանը մի քանի անգամ իր հարցազրույցներում նշել է, որ ցանկացած մարզչի համար գերագույն ցանկություն է ղեկավարել ազգային հավաքականը: Թե ինչու ՀՖՖ-ն այդպես էլ չի վստահում նրան, պարզ չի: Անգամ Բերնար Շալանդի հեռանալուց հետո, հնարավորություն տվեցին, կարելի է ասել, անփորձ Հովսեփյանին, այլ ոչ Խաշմանյանին: Իր վերջին հարցազրույցներից մեկում մարզիչ ասաց, որ չի կարող աշխատել, եթե իր վրա ճնշում գործադրվի: Գուցե հենց սա է պատճառը, որ նա մինչ այսօր այդպես էլ չկանգնեց հավաքականի ղեկին:
Ալեքսանդր Գրիգորյան
Խարիզմատիկ, ուժեղ բնավորությամբ այս մարզիչը վստահ է, որ մի օր ինքը գլխավորելու է ազգային հավաքականը: Ֆեդերացիաները կփոխվեն, բայց նա իր երազանքին կհասնի: Այսպես է տեսնում իր ապագան Գրիգորյանը: Իսկ մինչ այդ մարզիչը հանգիստ գլխավորում է Խաբարովսկի ԲՄԱ- էներգիա թիմը, որը շատ լավ հնարավորություններ ունի եկող տարի Ռուսաստանի Պրեմիեր լիգայում հանդես գալու: Գրիգորյանը, ինչպես եւ Խաշմանյանը, բազմիցս նշել է, որ երբեք ոչ ոքի թույլ չի տա խառնվել իր գործերին: Մեկ անգամ Ուզբեկստանում նա արդեն այդ դառը փորձը ճաշակել է, երբ թիմի նախագահը փորձել է միջամտել իր գործերին: Գրիգորյանը լքել է թիմը: Իր բոլոր հարցազրույցներում, նա Ռուաստանում նշում է, որ երազում է օգուտ տալ հայկական ֆուտբոլին:
Յուրի Ջորկաեֆ
Այս անունն անհավանական է թվում: Աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոնը չունի մարզչական բավական փորձ, հեռու է հայկական ֆուտբոլից: Դժվար էլ պատկերացնի, թե ինչ է իրեն սպասվում: Բայց հարցն այն է, որ մեր հայրենակիցը մի քանի անգամ նշել է, որ երազում է մի օր գլխավորել Հայաստանի ազգային հավաքականը: Ջորկաեֆին կօգնեն իր անունն ու հեղինակությունը: Ցանկացած ֆուտբոլիստի ու ֆուտբոլասերի համար նա մեծություն է: Շատ մարզիչներ են մեծ բանի հասել, երբ նրանց ոչ ոք չէր վստահում: Բայց արդյոք արժե՞, որ նա գա, մտնի հայկական ֆուտբոլ հենց այս, մեղմ ասած, ոչ այդքան լավ ժամանակներում:
Մոտ օրերս պարզ կդառնա, թե ով կգլխավորի հավաքականը: ՀՖՖ նախագահի խոսքով, հավաքականը պետք է գլխավորի միայն հայ մասնագետ: Մի բան պարզ է՝ ով էլ ստանձնի ղեկը, նրան ոչ հեշտ ուղի է սպասվում:

Пост главного тренера сборной Армении пока еще вакантен. Прежде чем, говорить, кто сможет возглавить сборную, следует отметить, что на носу домашний матч со сборной Черногории, а времени мало до 11 ноября.
Мы не раз писали, что на данный момент, исходя из реальностей армянского футбола, одной сменой тренера ничего решить нельзя. После трех поражений главный тренер сборной Армении Варужан Сукиасян покинул свой пост. Невооруженным глазом можно было увидеть, что бывший тренер не был свободен в своих действиях. Сначала он сказал, что сам будет выбирать состав, отметив, что о футболистах из «черного списка» не забыли, но они так и не были приглашены в сборную, хотя Мовсисян в последнее время прибавил, болельщики все время требовали его возвращения.
Новый тренер, чтобы получить очки в глазах болельщиков должен в первую очередь доказать, что он самостоятелен в своих действиях. Должен играть в более смелый футбол. Может быть, схема 9-1 или 7-3 оправдывает себя, но болельщики хотят видеть футбол, а не 90-минутную оборону.
И так, давайте предположим или помечтаем, кто сможет возглавить нашу сборную.
Вардан Минасян
Бывший главный тренер сборной Вардан Минасян имеет хорошую репутацию среди болельщиков. Его имя скандировала часть стадиона во время последнего матча с Румынией, что и породило слухи о том, что возвращение Минасяна добивается федерация футбола Армении. Минасян считается одним из лучших тренеров в истории сборной Армении. С ним сборная поднялась на рекордное 34 место в рейтинге ФИФА и чуть было не вышла из квалификационной группы Евро 2012. Назначая Минасяна, федерация, конечно будет в выигрыше, так как его многие любят. Если он сможет добиться возвращения изгнанных футболистов и ему дадут карт-бланш, то можно сказать на долгое время протесты армянских болельщиков прекратятся. Но это будет зависеть от успехов сборной. Вопрос в том хочет ли сам Минасян вернуться. В армянской прессе уже писалось, что он вернется, но это было опровергнуто. Минасян ушел из сборной на мажорной ноте. Ушел, как тренер победивший Данию, сыгравший вничью с Италией. Захочет ли он вернуться в эту сборную, в эту реальность? В случае провала его уже не будут помнить, как лучшего тренера.
Карен Барсегян
У нас уже были случаи, когда новым тренером назначался помощник ушедшего тренера. В свое время Минасян был помощником Яна Портерфильда. Исходя из логики и учитывая факт, что сборная наверное уже провалила этот отборочный цикл и на носу матч с Черногорией, то на место временного исполняющего обязанности главного тренера может быть назначен его помощник Карен Барсегян. Хотя молодежная сборная с ним заняла последнее место в группе всего лишь с одним очком.
Абраам Хашманян
Армянские футбольные болельщики не меньше Минасяна любят главного тренера фк «Алашкерт» Абраама Хашманяна. Профессионал, который почти со всеми армянскими клубами добивался успеха. Каждый год спортивные журналисты выбирают его лучшим тренером года, но исполком ФФА отдает этот приз всем, кроме него. Хашманян признает, что для любого тренера высшая цель – тренировать национальную сборную. Но ФФА так и не объяснила, почему Хашманяну так и не доверили руль сборной, при этом отдав его неопытному Саркису Овсепяну. Хашманян в своих интервью говорит, что не допустит давления и вмешательства в его дела. Возможно, эта и есть причина, что его так и не приглашают.
Александр Григорян
Харизматичный, с сильным характером тренер Александр Григорян уверен, что однажды будет тренировать сборную. Федерации меняются, но он достигнет своей цели, уверен Григорян. А до этого он успешно работает в ФНЛ, где возглавляемая им команда «СКА Энергия» в следующем сезоне вполне может попасть в Премьер лигу российского чемпионата. Григорян, как и Хашманян не раз говорил, что не позволит вмешиваться в свои дела. У него уже был такой горький опыт в Узбекистане. Он там не остался. Несмотря на успех в России, Григорян мечтает, когда нибудь быть полезным армянскому футболу.
Юрий Джоркаефф
Этот кандидат самый маловероятный из списка. Чемпион мира и Европы не имеет особого опыта работы тренером. Он вряд ли понимает, что из себя представляет армянский футбол. Но дело в том, что он не раз говорил, что мечтает возглавить сборную Армении. Здесь ему помогут имя и авторитет. Для армянских болельщиков он кумир, для футболистов авторитетный человек. Но стоит ли ему входить в армянский футбол в это, мягко говоря, не очень хорошее для него время?
На днях узнаем, кто же все - таки возглавит сборную. По словам президента ФФА им будет армянский специалист. Но кем бы он ни был, ясно одно, его ждет нелегкий путь.