Մարտական հերթապահության կամ մարտական պայմաններում զոհված սպաների ընտանիքները միանվագ 10 մլն դրամ եւ ամսական 300 հազար դրամ կստանան: «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների առողջությանը կամ կյանքի վնասի փոխհատուցման մասին» օրինագիծը հավանություն է ստացել նոյեմբերի 10-ին Կառավարության նիստում:
Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի խոսքով՝ զոհվածների եւ 1-ին խմբի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների ընտանիքները միանվագ կստանան 10 մլն դրամ (2-րդ խմբի հաշմանդամները՝ 5 մլն), իսկ հետագայում՝ 20 տարվա ընթացքում՝ ամսական 300 հազար դրամ: Սպաների համար այդ գումարը կկազմի ամսական 300 հազար դրամ, ենթասպաների համար՝ 250 հազար դրամ, շարքայինների համար՝ 100 հազար դրամ (զոհվածներն ու 1-ին խմբի հաշմանդամները): Այս դեպքում սպային կամ նրա ընտանիքին 20 տարի շարունակ կհատկացվի 82 մլն դրամ, ենթասպաներին՝ 70 մլն, շարքայիններին՝ 58 մլն:
2-րդ խմբի հաշմանդամների համար նախատեսված է համապատասխանաբար 200, 150 եւ 100 հազար դրամ ամսական: Միջոցները կստանան զինծառայողների ծնողները եւ երեխաները, ինչպես նաեւ մինչեւ 23  տարեկան եղբայրները, քույրերը:
Նախարարի խոսքով՝ 2016-ի ապրիլի դեպքերը ցույց տվեցին, որ միայն բյուջեի միջոցներից փոխհատուցում վճարել անհնար է: Այդ պատճառով հավելյալ ֆինանսականբ միջոցներ կհատկացվեն հատուկ ֆոնդից, որտեղ կհավաքվեն պետության եւ հասարակության միջոցները:
Յուրաքանչյուր աշխատող քաղաքացի ֆոնդին ամսական հազար դրամ կվճարի: Ֆոնդը կառավարելու են Կառավարությունը, ԿԲ-ն եւ Հոգաբարձուների խորհուրդը: Կառավարման ծախսերը չպեք է գերազանցեն ակտիվների 0.5 տոկոսը, իսկ ակտիվների կառավարման ծախսերը՝ 2 տոկոսը:

Семьи офицеров, погибших на боевом дежурстве или в боевых условиях, будут получать 10 млн. драмов единовременно и 300 тыс. – ежемесячно. Законопроект «О компенсации ущерба жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения» и пакет сопутствующих законопроектов одобрен на заседании Правительства 10 ноября.
Как заявил министр обороны Виген Саркисян, семьи погибших и военнослужащие, получившие инвалидность I группы, будут получать 10 млн. драмов единовременно (II группы – 5 млн.), а далее  ежемесячные  выплаты в течение 20 лет. Для офицеров они составят 300 тыс.  в месяц, прапорщиков – 250 тыс., рядовых – 100 тыс. (погибшие и инвалиды I группы). В этом случае офицеру или его семье за 20 лет будет выделено 82 млн. драмов, прапорщику – 70 млн., рядовому – 58  млн.
Для инвалидов II группы предусмотрено 200, 150 и 100 тыс. драмов в месяц соответственно. Средства будут получать родители и дети военных,  также братья и сёстры до 23 лет.
По словам министра, события апреля 2016 года в Нагорном Карабахе показали, что выплачивать компенсации нужного размера только за счёт бюджета невозможно. Поэтому для  дополнительных финансовых средств  будет создан фонд, в который пойдут средства от государства и общества.
Каждый работающий гражданин будет выплачивать в фонд 1 тыс. драмов в месяц. Фондом будут руководить Правительство Армении, Центральный банк и Совет попечителей. Управленческие расходы фонда не должны будут превышать 0,5% активов, а расходы на управление активами – 2%. Фонд сможет пополнять свои доходы выпуском ценных бумаг.
Как заявил глава Центробанка Армении Артур Джавадян, ЦБ будет бесплатно управлять фондом минимум 5 лет.