Արցախի հերոս կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանը նոյեմբերի 16-ին կդառնար 20 տարեկան։ Որքան հույսեր եւ պլաններ մնացին չիրագործված…
Ռոբերտի հորեղբայր Էդգար Վարոսյանի խոսքով՝ նրա մասին շատ բան կարելի է պատմել։ «Նա դրական հույզերով լցված էր։ Անհնար էր նրա կողքով քայլել եւ չծիծաղել։ Նա լեցուն էր կյանքով։ Նա բոլոր հարցերին յուրահատուկ պատասխաններ էր տալիս։ Նրան կարելի է «դարի ուրախություն» անվանել։ Չկար մի բան, որ ճնշեր նրան, նա ամեն բանում դրական բան էր գտնում եւ առաջ գնում»,– ասում է հերոսի քեռին։
Ռոբերտի մայրը՝ Աննա Աբաջյանը, նույնպես նշեց, որ որդու ներկայությամբ անհնար էր տխրել։ «Նա շատ կենսուրախ տղա էր։ Նա միշտ բոլորին ուրախացնում էր։ Շատ էր սիրում իր ծննդյան օրը, այնքան էր սիրում, որ հեռախոսահամարը գնել էր իր ծննդյան օրվա ամսաթվով՝ 16.11.96։ Ռոբերտը այնքան ուշադիր էր, միշտ զանգում էր ընտանիքի անդամներին եւ առաջինն էր շնորհավորում նրանց ծննդյան տոնը»,– արցունքն աչքերին հիշում է նա։

Герою Нагорно-Карабахской Республики, младшему сержанту Роберту Абаджяну 16 ноября исполнилось бы 20 лет. Сколько надежд и планов на будущее остались неисполненными…
По словам дяди Роберта Эдгара Варосяна, про него очень многое можно рассказать. «Он был средоточием положительных эмоций. Невозможно было пройти с ним рядом несколько шагов и не смеяться. Он был полон жизни. Его ответы на любые вопросы были всегда уникальными. Его просто можно назвать «радостью века». Не существовало чего-то, что могло бы вызвать у него чувство подавленности, во всем он находил что-то положительное и шел вперед», - рассказал дядя героя.
Мама Роберта Анна Абаджян, также отметила, что в обществе сына невозможно было грустить. «Он был очень жизнерадостным мальчиком. Он всегда радовал всех. Очень любил дни своего рождения, любил настолько, что купил телефонный номер по дате своего рождения – 16.11.96. Роберт был таким внимательным, всегда звонил всем членам семьи и первым поздравлял с днем рождения», - со слезами на глазах вспомнила она.