Հայաստանի քաղաքացիները պետք է հնարավորություն ունենան էլեկտրոնային փոստով հետեւելու կուտակային կենսաթոշակային հաշվին: «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում համապատասխան լրացումների օրինագիծը՝ կից օրինագծերով, հավանության է արժանացել կառավարության դեկտեմբերի 1-ի նիստում:
Նիստի ժամանակ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը հայտարարել է, որ օրինագծերի փաթեթի նպատակը կառավարման արդյունավետության բարձրացումն է եւ կենսաթոշակային միջոցները կառավարող ներդրումային հիմնադրամների պարտականությունների շրջանակների հստակեցումը:
Առաջարկվում է Հայաստանի քաղաքացիներին հնարավորություն տալ իրենց կուտակային հաշիվների վիճակին հետեւել էլեկտրոնային փոստով: Դրա համար անհրաժեշտ է միայն մեկ անգամ իր կառավարող հիմնադրամին ներկայացնել էլեկտրոնային փոստի հասցեն:
Առաջարկվում է հանել կենսաթոշակային կուտակումների մի շարք ներդրումների սահմանափակումները: Այժմ այդպիսիք գործում են արդեն թողարկված, բայց բորսայում ցուցակում չանցած արժեթղթերի վրա: Նախատեսվում է այս սահմանափակումը վերացնել: Դրանից զատ, մասնավոր փայաբաժնով ներդրումային կամ վենչուրային հիմնադրամներում ներդրումները սահմանափակված են միջոցների 2 տոկոսի չափով: Առաջարկվում է այս շեմը բարձրացնել մինչեւ 10 տոկոս: Հաշվի առնելով հայկական ֆոնդային շուկայի ներկայիս ծավալները՝ դժվար է կատարել նաեւ փոխակապակցված անձանց ներդրումների լիակատար բացառման պահանջը: Հետեւաբար՝ այդպիսի գործարքները կթույլատրվեն, սակայն սահմանափակ եւ միայն Կենտրոնական բանկի համաձայնությամբ:

У граждан Армении должна быть возможность следить за накопительным пенсионным счётом по электронной почте. Проект соответствующих изменений в закон «О накопительных пенсиях» с сопутствующими законопроектами одобрен на заседании Правительства Армении 1 декабря.
Как заявил на заседании глава Центробанка Артур Джавадян, цель пакета законопроектов – повысить эффективность управления и уточнить рамки обязанностей инвестфондов, управляющих пенсионными средствами.
Предлагается дать возможность гражданам Армении следить за состоянием своих накопительных счетов по электронной почте. Для этого нужно будет только один раз предоставить адрес почты своему управляющему фонду.
Предлагается снять ряд ограничений на вложения пенсионных накоплений. Сейчас такие действуют на акции, которые уже выпущены, но ещё не прошли листинг на бирже. Это ограничение планируется отменить. Кроме того, вложения в частные паевые инвестфонды (ПИФы) или венчурные фонды ограничены 2% активов. Этот порог предлагается повысить до 10%. Учитывая нынешние объёмы армянского фондового рынка,  сложно выполнять и требование о полном исключении инвестиций у взаимосвязанных лиц. Поэтому такие сделки будут разрешаться, но ограниченно и только с согласия Центробанка.