Կոլումբիայում կործանված LaMia բոլիվիական ավիաընկերության օդանավի օդաչուն որոշել էր Բոգոտայում չլրացնել օդանավի վառելիքի պակասը, հայտնում է բոլիվիական Pagina Siete պարերականը ՝ վկայակոչելով ավիաընկերության ներկայացուցիչ Գուստավո Վարգասին։
Մինչ այդ կոլումբիական իշխանությունները հայտնել էին, որ օդանավը ընկել էր, որովհետեւ վառելիքն էր վերջացել։
«Օդաչուն նման որոշում է կայացրել, քանի որ կարծում էր, թե վառելիքը կբավականացնի։ Նա համարվում է փորձառու օդաչու, որը Շվեյցարիայում է սովորել»,- հայտնել է Վարգասը։
«Մենք պետք է հետաքննություն անցկացնենք, ու պարզենք, թե ինչու է նա որոշել թռչել ուղիղ Մեդելյին»,- հավելել է ավիաընկերության ներկայացուցիչը։
Վարգասը հայտնել է, որ կործանված օդանավը արտադրվել էր Բրիտանիայում ու լավ վիճակում էր։
Օդանավը կործանվել էր Մեդելյինից 50 կմ հեռավորության վրա։ Օդանավում 77 մարդ կար՝ անձնակազմի ինը անդամները ու 68 ուղեւոր, այդ թվում բրազիլական «Շակեկոենսե» ակումբի ֆուտբոլիստները, որոնք Մեդելյին էին ուղեւորվում՝ Հարավամերիկյան գավաթի եզրափակիչ խաղին։ Ավիավթարից հետո ողջ մնացածները վեցն են, նրանցից երեքը ֆուտբոլիստներ Ալան Ռուշելը, Ջեքսո Ֆոլմանը ու Խելիո Սամպյեր Նետոն։

The pilot of the crashed Colombia Bolivian airline plane did not refuel the aircraft, reports the Bolivian Pagina Siete, referring to the airline representative Gustavo Vargas.
Previously, the Colombian authorities informed, that the plane had crashed, because running out of fuel. "The pilot was the one who made the decision. He thought the fuel would last, "said Vargas.
According to Vargas, there should be held an investigation to find out why the pilot decided to head straight to Medellin. Vargas stated that the plane was manufactured in the UK and was in a good condition.
The plane crashed 50 kilometers away from Medellin. There were 77 people on board: 68 passengers and nine crew members, including the Brazilian Chapecoense club players, who were traveling to Medellin for the South American Cup. Only six people survived in the plane crash. Three of them are football players - Alan Ruschel, Jackson Follmann, and Neto.