Ռուսաստանի տնտեսությունը դիմացել է նավթի գների անկման ու պատժամիջոցների ցնցումներին։ Այս մասին ասվում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայտարարության մեջ՝ հիմնադրամի պատվիրակության Ռուսաստան կատարած այցի արդյունքներով։
Կարելի է ասել, որ երկրի տնտեսությունը շրջվում է դեպի աճ։ 2016-ին ակնկալվում է տնտեսության անկում՝ 0․6 տոկոսով, բայց 2017-ին ակնկալվում է 1․1 տոկոսի աճ, այդ թվում նավթի աճող գների շնորհիվ։
Միաժամանակ, երկարաժամկետ հեռանկարում նավթի ցածր գներին հարմարվելու համար Ռուսաստանը մտադիր է սառեցնել պետբյուջեի անվանական ծախսերը մինչեւ 2020թ․։ ԱՄՀ-ն ողջունում է այս քայլը ու կոչ է անում ավելի խորը բարեփոխումներ իրականացնել կենսաթոշակային եւ հարկային համակարգերում։
Գնաճը շարունակել է կրճատվել եւ 2016-ի վերջին ակնկալվում է 5․6 տոկոսի միջակայքում   (այսինքն մոտ է նպատակային 4 տոկոսին)։ Ճիշտ է ակնկալվում է վճարային բալանսի պակասուրդի փոքր կրճատում, քանի որ ներմուծումը շարունակում է արտահանումից արագ աճել՝ այդ թվում որովհետեւ ոչ ավանդական (ոչ նավթային) արտահանումը դեռ չի հասցրել օգտվել ռուբլու փոխարժեքի անկումից։

Экономика России выдержала шоки от санкций и понижения цен на нефть. Об этом говорится в заявлении МВФ по итогам визита делегации фонда в Россию.
Можно заметить, что экономика страны разворачивается к росту. В 2016 году ожидается сокращение экономики на 0,6%, но в 2017-ом ожидается рост в 1,1%, в том числе благодаря растущим нефтяным ценам.
Вместе с тем, чтобы приспособиться к долгосрочно низким ценам на нефть, Россия собирается заморозить номинальные расходы госбюджета до 2020 года. МВФ приветствует это начинание и призывает к более глубокой реформе пенсионной системы и налоговых вычетов (заметим, что власти России продолжают обсуждать проект накопительных пенсий, но к согласию пока не пришли).
Инфляция продолжила сокращаться и в конце 2016 года ожидается на уровне 5,6% (то есть близко к целевым 4%). Правда, ожидается небольшое сокращение дефицита платёжного баланса, так как импорт продолжит расти быстрее экспорта – в том числе потому, что нетрадиционный (не нефтяной) экспорт ещё не успел воспользоваться падением курса рубля.