Ռուսաստանն ուզում է ԱՄՆ-ին БЕ-200ЧС օդանավեր մատակարարել: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտնել է ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի առեւտրային ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Ստադնիկը:
Նրա խոսքով՝ նախագիծն ամերիկյան ավիացիոն իշխանությունների կողմից սերտիֆիկացման փուլում է: Եվրոպայում օդանավերն արդեն անցել են այդ փուլը, այնպես որ՝ ԱՄՆ-ում գործընթացը, առեւտրային ներկայացուցչի համոզմամբ, ավելի պարզ սխեմայով կանցնի:
«ԱՄՆ-ում մեծ հետաքրքրություն եւ շուկա կա մեր օդանավերի համար: Բայց այս նախագիծը քաղաքական կայունություն է պահանջում: Բիզնեսին վստահություն է անհրաժեշտ, որ իր ներդրումները պաշտպանված են, քանի որ խոշոր ներդրումների մասին է խոսքը»,- հավելել է նա:
Ռուսական այս օդանավերն արդեն փորձարկվել են Իսրայելում. դրանց օգնությամբ Երուսաղեմում եւ Հայֆայում հրդեհներ են մարել:

Россия хочет поставлять в США самолёты-амфибии БЕ-200ЧС. Об этом заявил в интервью РИА Новости торгпред России в США Александр Стадник.
По его словам, проект поставки проходит сертификацию американских авиационных властей. В Европе самолёт уже сертифицирован, так что в США может пройти сертификацию по упрощённой схеме, добавил торгпред.
«Очень большой интерес в США и емкий рынок для нашего самолета. Но это проект, который требует политической стабильности. Бизнесу необходима уверенность, что его инвестиции защищены, а это крупные вложения», - добавил он.
Российские самолёты-амфибии уже испытаны в Израиле: там они помогали тушить пожары в Иерусалиме и Хайфе.