Ալբանիայում խորհրդարանական ընտրությունները կանցկացվեն 2018-ի հունիսի 18-ին։ Համապատասխան որոշումը կայացրել է Ալբանիայի նախագահ Բույար Նիշանին, փոխանցում է «Ասոշիեյթիդ փրես» գործակալությունը։
Վերջին անգամ երկրում խորհրդարանական ընտրություններ 2013-ի հունիսին են անցկացվել։ Այն ժամանակ քվեարկության արդյունքներով հաղթել էր Սոցիալիստական կուսակցությունը՝ Տիրանայի նախկին քաղաքապետ Էդի Ռամայի ղեկավարությամբ։ Սոցիալիստները իրենց դաշնակիցների հետ միասին ստացել էին խորհրդարանի 140 տեղերից 84-ը, իսկ այն ժամանակ Դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Սալի Բերիշիին ու նրա գործընկերներին բաժին էր հասել 56 մանդատ։ Ռաման հետագայում խորհրդարանի կողմից հաստատվել էր վարչապետի պաշտոնում։
Ալբանիայում միապալատ խորհրդարանի կազմը, որի մեջ 140 պատգամավոր կա, ընտրվում է չորս տարի ժամկետով համամասնական ընտրական համակարգով։ Խորհրդարանական մեծամասնությունը ձեւավորում է կառավարություն։

Albania will hold parliamentary elections on June 18 of 2018. The relevant decision is made by the President of Albania Bujar Nishani, reports AP.
The latest parliamentary elections in Albania were held in June, 2013. At that time, the Socialist Party headed by the former mayor of Tirana Edi Rama, won the election. Socialists and their allies won 84 seats out of 140 in the parliament, whereas the Democratic Party headed by Sali Berisha took 56 seats. The parliament later confirmed Rama as a prime minister.
The unicameral parliament in Albania, that holds 140 parliamentary seats, is elected once in four years by proportional electoral system. The government is formed by the parliamentary majority.