Թուրքիայում Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժման անդամ լինելու կասկածանքով ձերբակալված 30 դասախոսներից 14–ի նկատմամաբ դատարանը կալանավորման որոշում է կայացրել։
Թուրքական Milliyet–ի փոխանցմամբ՝ Ստամբուլի դատախազության կողմից Յըլդըզ համալասարանում գյուլենականների դեմ իրականացվող հետաքննության շրջանակներում ձերբակալված 30 դասախոսներից 16–ին դատարանը ազատ է արձակել։
Մնացած 14–ի նկատմամբ դատարանը որպես խափանման միջոց ընտրել է կալանքը։
Նշվում է, որ 14 դասախոսները օգտագործել են գյուլենականների հաղորդակցության միջոց համարվող ByLock ծրագիրը եւ Գյուլենի հրահանգով մեծ գումարներ են ներդրել Գյուլենին պատկանող «Բանկ Ասյա» բանկում։

Суд Турции принял решение об аресте 14  преподавателей из 30, задержанных в Турции по подозрению в связях с движением Гюлена.
Как сообщает турецкое издание «Milliyet», в рамках проводимого Прокуратурой Стамбула расследования против гюленовцев в Университете Йелдэза  суд  принял решение об освобождении 16 преподавателей вуза из 30. В отношении остальных 14 суд выбрал в качестве меры пресечения арест.
Отмечается, что 14 педагогов  пользовались  программой ByLock, которая обеспечивает специальное общение между гюленовцами. Кроме этого,  по указанию Гюлена они якобы инвестировали  большие суммы в «Bank Asya», который принадлежит последнему.