ՆԱՏՕ-ի ու Եվրամիության համագործակցությունն ամրապնդելով՝ հնարավոր կլինի ավելի մեծ աջակցություն տրամադրել Ուկրաինային, հայտնել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգը։
«ԵՄ-ն ու ՆԱՏՕ-ն  Ուկրաինային տրամադրում են աջակցություն ՝ քաղաքական ու գործնական, մենք օգնում ենք բարեփոխումների իրականացման ու պաշտպանական ոլորտի արդիականացման հարցերում։ Այսօր մենք հայտարարում ենք, որ ավելի սերտ կհամագործակցենք աջակցություն տրամադրելու, մասնավորապես ներուժ ստեղծելու, սովորեցնելու հարցերում։ Մենք կարող ենք ավելի արդյունավետ լինել»,- ասել է Ենս Սթոլթենբերգը Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի երկրների ԱԳ նախարարների նիստից հետո, փոխանցում է «Ինտերֆաքս ՈՒկրաինան»։
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին էլ իր հերթին նշել է, որ ՈՒկրաինային Եվրամիության օգնության կենտրոնում տնտեսական ու սոցիալական բարեփոխումներն են, կոռուպցիայի դեմ պայքարը։
«Ատլանտիկայի երկու կողմերում էլ կա վստահություն, որ Ուկրաինան եվրոպական քաղաքականության առաջնահերթություն կմնա։ Մենք պնդում ենք, որ ամբողջովին կատարվեն Մինսկյան համաձայնագրերը․․․ Մենք հաճախ ենք հանդիպում ու քննարկում այս հարցերը, մանավանդ Ուկրաինայի արեւելքում հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ»,- ասել է նա։

By strengthening cooperation with the NATO and the EU, it will be possible to provide a larger assistance to Ukraine, announced the NATO Secretary General Jens Stoltenberg.
" NATO supports Ukraine, both political and practical, as the country continues to suffer from aggression from Russia… Fostering of cooperation between NATO and the European Union would help to provide larger support to Ukraine,” said Jens Stoltenberg in Brussels after a meeting of foreign ministers of the NATO member states, reports Interfax-Ukraine.
The head of the EU diplomacy Federica Mogerini, in her turn, said that the assistance of the EU to Ukraine is focused on economic, social reforms, and the fight against corruption.
“Keeping Ukraine as a priority is not on the agenda of  Europe only but is also a priority across the Atlantic. We obviously insist on a complete implementation of the Minsk agreements… We often meet and discuss these issues, especially the issue  of solving the conflict in the east of the country,” she said.