Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ծայրահեղ ցածր է գնահատում հայ ժողովրդի մտավոր ընդունակությունները: NEWS.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը՝ մեկնաբանելով վարչապետի պարզաբանումները, թե ինչու գազի սակագինը չի կարող էական փոփոխության ենթարկվել:
Գրիգորյանի խոսքով՝ ամբողջ աշխարհում գործում է այն պրակտիկան, որ սահմանին գազը մեկ գնով է գնվում, իսկ սպառողին է հասնում 10-15 տոկոս հավելագրմամբ: «Սակայն մեր դեպքում մենք սահմանին գազը ձեռք ենք բերում 150 դոլարով, իսկ վաճառում ենք 320-340 դոլարով»,- նշեց քաղաքագետը: Նա ընդունում է, որ սահմանին գնվող գազը մինչեւ սպառողին հասնելը ծախսեր է պահանջում, սակայն կարծում է, որ տվյալ դեպքում այդ ծախսերը 15 տոկոսը չպետք է գերազանցեն, եւ վերջնական արժեքը չպետք է 200 դոլարից բարձր լինի:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 6-ին լրատվամիջոցների հետ հանդիպմանը վարչապետ Կարեն կարապետյանը մեկնաբանել է այն հարցը, թե ինչու Հայաստանում գազի գինը չի կարող էականորեն փոփոխվել: «Գազի գինը շատ պարզ մեխանիզմով է որոշվում՝ սահմանի գին, ծախսեր՝ բաժանված օգտագործվող գազի քանակին: Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը ծախսերը պարբերաբար ուսումնասիրում է: Գազի գնի վրա ազդում են եւս մի քանի գործոններ՝ երկիրն ունի՞ գազի սեփական աղբյուրներ, տարանցման հնարավորությունները»,- ասել է Կարապետյանը:

У премьер-министра Армении Карена Карапетяна крайне заниженная оценка интеллектуальных способностей армянского народа. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am заявил руководитель Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству, политолог Степан Григорян, комментируя пояснения главы Правительства о том, почему тарифы на газ не могут претерпеть существенных изменений.
По словам Григоряна, во всем мире существует такая практика, когда на границе газ покупается по одной цене, а доходит до потребителей с 10 – 15% надбавкой. «В нашем же случае, мы приобретаем газ на границе за 150 долларов, а продаем его за 320 – 340», - отметил политолог. Он признает, что покупаемый на границе газ требует расходов до того, как дойдет до потребителей, однако считает, что и в данном случае эти расходы не должны превышать 15%, и конечная стоимость не должна быть больше 200 долларов.
Напомним, что 6 декабря на встрече с представителями СМИ премьер-министр Армении Карен Карапетян прокомментировал вопрос о том, почему цена на газ в Армении не может существенно измениться. «Цена на газ определяется очень простым механизмом – цена на границе, расходы, поделенные на количество использованного газа. Комиссия по регулированию общественных услуг регулярно изучает расходы. На цену на газ влияют еще несколько факторов: есть ли у страны собственные источники газа, возможности транзита», - сказал Карапетян.