Երկրաշարժից 28 տարի անց Գյումրիում բավականին մեծ աշխատանք է կատարվել քաղաքի վերականգնման, անօթեւաններին բնկարաններով ապահովելու հարցում: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 7-ին, Շիրակի մարզի համայնքապետերի եւ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպման ընթացքում ասաց Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը:
«Երկրաշարժից արդեն 28 տարի է անցել եւ բավականին լուրջ առաջընթաց կա՝ կորցրել են 26 հազար բնակարաններ, արդեն կառուցել են 24  հազար: Այսօր ամենածանր հարցն այն է, որ քաղաքում դեռ կան տնակներ եւ բնակարանների կարիք, բնականաբար, կա: Այս ընթացքում, բարեգործների, հանգանակությունների  միջոցով հնարավոր է  եղել նոր բնակարաններ ձեռք բերել, պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի բնակարանների հարցին կարողանանք լուծում տալ»:
Սամվել Բալասանյանի խոսքով, բացի բնակարանային խնդրից, առաջնահերթ է նաեւ Գյումրիում կյանքն ակտիվացնելու հարցը: Նա նշեց, որ  այդ հարցը կարելի է լուծել Երեւանը բեռնաթափելու միջոցով. «Երեւանում 63 տոկոս բնակչություն կա, հիմա պետք է կարողանանք այնպես անել, որպեսզի կարողանանք բեռնաթափել քաղաքը: Պետք է որոշ գերատեսչություններ, կրթական համակարգեր տեղափոխվեն Գյումրի»:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը լսելով քաղաքապետի բարձրացրած հարցերը, նշեց. «Այո՛, տնակների խնդիրը պետք է լուծել, բայց պետք է ճշմարտությունն  ասենք, եթե մենք դոմիկի տիրոջը տվել ենք բնակարան, բայց ինքը շարունակում է  դոմիկում բնակվել, ուրեմն իրեն հստակ պետք է ասել՝ որեւիցե կիսատ-պռատ մեկնաբանություններ չանի»:
Վարչապետը նաեւ նշեց, որ Գյումրին զբոսաշրջության համար ֆանտաստիկ, ֆենոմենալ հնարավարություններ ունի. «Երիտասարդներին, բոլորին պետք է խնդրենք, որ բիզնեսն ակտիվանա: Հիմա բավականին մեծ հոսքեր են լինելու, էկոնոմ կլասի ավիաընկերությունները գալու են, ակտիվանալու է ավելի ամեն ինչը եւ 2017թ. մենք ավելի մեծ հոսք ենք ակնկալում Գյումրի: Օդակայում պետք է զբոսաշրջիկին միանգամից գրավեք, չթողնեք, որ գնա Երեւան, բերեք Գյումրի, հրավիրեք»:
Կարեն կարապետյանի խոսքով՝ Երեւանից գերատեսչությունների, բուհերի տեղափոխման հարցի լուծումը խնդրահարույց է. «Այս հարցը հենց կիրառական մակարդակին է հասնում, առաջանում են բավականին լուրջ խնդիրներ՝ մարդկաանց տեղափոխման եւ այլնի հետ կապված: Մենք գերատեսչությունների, բուհերի հետ կապված որոշ ծրագրեր ունեք, սակայն, այսօր եկեք չհայտարարեմ: Այդ ծրագրերի շուրջ ուղղակի պետք է թվաբանությունը հասկանալ՝ ինչքանով է իրագործելի»:

В Гюмри проведена достаточно большая работа по восстановлению города, обеспечению людей без крова жильем. С таким заявлением на встрече премьер-министра Армении Карена Карапетяна с руководителями общин Ширакской области 7 декабря выступил мэр  Гюмри Самвел Баласанян.
«С момента землетрясения прошло 28 лет и есть достаточно серьезный прогресс: в то время было разрушено 26 тысяч квартир, а построено уже 24 тысячи. Тем не менее, в городе еще есть времянки, и люди, естественно, все еще нуждаются в квартирах. Мы должны сделать все для того, чтобы решить квартирный вопрос», - сказал Баласанян.
По его словам, нужно также активизировать жизнь в Гюмри. Мэр Гюмри считает, что этот вопрос можно решить при помощи разгрузки Еревана. «Определенные ведомства, образовательные системы нужно перевести в Гюмри», - заметил мэр второго города Армении.
В свою очередь, премьер-министр Армении Карен Карапетян, выслушав поднятые градоначальником вопросы, подчеркнул: «Да, нужно решить задачу с времянками. Однако если их хозяин  получил квартиру, но при этом продолжает жить в своем старом домике, то ему надо четко сказать, чтобы он не выступал с какими-то фрагментарными  комментариями».
Руководитель Правительства Армении также заметил, что Гюмри имеет фантастические, феноменальные возможности для развития туризма. «Нужно активизировать бизнес. Сейчас  будет довольно много потоков, придут бюджетные авиакомпании, все намного активизируется. В 2017 году мы ожидаем еще больший поток в Гюмри. Вы должны суметь привлечь туриста прямо в аэропорту, чтобы он не направлялся в Ереван, а остался у вас, пригласите его к себе в гости», - сказал Карапетян.
Что касается перевода ряда ведомств, вузов Еревана в Гюмри, то, по словам Карапетяна, это спорный вопрос. «Как только этот вопрос переходит на практический уровень,  возникают достаточно серьезные проблемы, связанные с переездом людей и другие. Мы имеем ряд программ, связанных как раз с ведомствами, вузами, но пока я не хочу об этом говорить. Нужно просто все просчитать, чтобы понять, насколько все это возможно реализовать на деле», - сказал премьер-министр.