Մեծ Բրիտանիայի հնէաբանները հայտնել են, որ Շոտլանդիայում իրենց հաջողվել է հայտնաբերել հնագույն ցամաքային ողնաշարավոր կենդանու մնացորդներ, փոխանցում է Informing–ը։
Գիտնականները ենթադրում են, որ այդ մնացորդները պատկանում են մի արարածի, որը առաջիններից է ջրից ցամաք դուրս եկել։ Այդ արարածը, ըստ մասնագետների, ապրել է  մոտ 335 մլն տարի առաջ, գրում է Nature Ecology & Evolution–ը։
Մասնագետները մտադիր են մանրակրկիտ ուսումնասիրել այդ կենդանու մնացորդները, քանի որ նրանց կարծիքով, ստացված տեղեկությունները կօգնեն ամբողջականացնել մեր մոլորակի վրա կյանքի էվոլյուցիայի պատմությունը։ Գիտնականների խոսքով հնարավոր է իրենք վերջապես կկարողանան հասկանալ, թե ինչ փուլերով է տեղի ունեցել թոքերի ձեւավորումը։
Հնէաբանները ընդամենը 5 կմախք են հայտնաբերել, նաեւ բազմաթիվ մանր մնացորդներ։ Առաջին զննման ժամանակ, նշում են մասնագետները, հայտնաբերվել են ապացույցներ, որ մնացորդները սողունների էին պատկանում։ Դրանցից մի քանիսը մոտավորապես նույն չափսերն ունեն, ինչ ժամանակակից կոկորդիլոսները։ Մնացորդներից մի քանիսը պատկանում էին կենդանիների, որոնց երկարությունը չի գերազանցում 20 սանտիմետրը։

Палеонтологи из Великобритании заявили о том, что в Шотландии им удалось обнаружить останки древнего сухопутного позвоночного, передает Informing
Ученые предполагают, что эти останки принадлежат существу, которое одним из первых вышло из воды на сушу. Проживало оно, по оценкам специалистам, около 335 млн лет назад в палеозойской эре в эпоху каменноугольного периода, пишет издание Nature Ecology & Evolution.
Специалисты намерены тщательно изучить останки этого животного, поскольку, считают они, полученная информация позволит заполнить проблемы в истории эволюции жизни на нашей планете. По словам ученых, возможно, им наконец-то удастся разобраться в этапах формирования легких.
Всего палеонтологи выявили 5 скелетов, а также множество мелких останков. При первом осмотре, отмечают специалисты, найдены доказательства того, что они принадлежали рептилиям. Некоторых из них были примерно такого же размера, как современные крокодилы. Некоторые из останков принадлежали животным, длина которых не превышает 20 сантиметров.