Սաուդյան Արաբիան չարաշահում է իսլամը եւ Մերձավոր Արեւելքում հակամարտությունների նկատմամբ «խաղավարի» դիրք է գրավել: The Guardian-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Բորիս Ջոնսոնը:
«Քաղաքական գործիչներ կան, որոնք կրոնը չարաշահում են սեփական քաղաքական շահերի հետագա առաջմղման նպատակով: Ամբողջ տարածաշրջանում սա ամենամեծ քաղաքական խնդիրներից մեկն է: Եվ դա ինձ համար ողբերգություն է: Եվ հենց այդ պատճառով են պատերազմները ուրիշի ձեռքերով վարվում»,- ասել է նա:
ԱԳ նախարարն այնուհետեւ ընդգծել է «ուրիշի ձեռքերով պատերազմները մանիպուլացնելու եւ ծավալելու» հարցում Սաուդյան Արաբիայի եւ Իրանի դերը: Նա նաեւ նշել է, որ Մերձավոր Արեւելքի երկրներում չկա հեռատես ղեկավարություն, որն ընդունակ կլինի հաշտեցնելու սուննիներին եւ շիաներին:

Саудовская Аравия злоупотребляет исламом и выступает в позиции «кукловода» относительно конфликтов на Ближнем Востоке. Об этом заявил министр иностранных дел Великобритании Борис Джонсон, пишет Gazeta  со ссылкой на The Guardian.
«Есть политики, злоупотребляющие религией в целях дальнейшего продвижения своих собственных политических целей. Это одна из самых больших политических проблем во всем регионе. И это трагедия для меня. И именно поэтому войны ведутся чужими руками», — сказал он.
Министр иностранных дел затем подчеркнул роль Саудовской Аравии и Ирана в «манипулировании и разжигании войн чужими руками». Он также отметил, что в странах Ближнего Востока отсутствует дальновидное руководство, способное помирить суннитов и шиитов.