Խմբի նախագահ է ընտրվել Տրենտ  Ցիմմերմանը, հայտնում է Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը։
Ելույթ ունենալով խորհրդարանում Ցիմմերմանը նշել է, որ ժամանակակից Հայաստանի հետ հարաբերությունները շատ կարեւոր են Ավստրալիայի համար։ Նրա խոսքով, իր համար մեծ պատիվ է խմբի նախագահ նշանակվելը։
Խորհրդարանականը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել նրանց, ովքեր օգնել են նման խումբ ստեղծել, մասնավորապես խորհրդարանի անդամներ Ջոն Ալեքսանդրին ու Ջոել Ֆիտցգիբոնին եւ Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախմբին։
Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի տնօրեն Վաչե Կաղրամանյանը ողջունել է Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի ստեղծումը։  «Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը միշտ որոնում է Ավստրալիայի ու Հայաստանի միջեւ կապերի բարելավման ուղիներ, իսկ այս խմբի ձեւավորումը, որը բարեկամական խումբ ունի Հայաստանի Ազգային ժողովում, վճռորոշ նշանակություն ունի այդ նպատակին հասնելու համար»,- հայտնել է նա։

В Федеральном парламенте Австралии сформирована парламентская группа дружбы с Арменией.
Выступая в парламенте Циммерман отметил, что отношения с современной Армении очень важны для Австралии. По его словам, для него большая честь быть назначенным председателем группы.
Парламентарий также поблагодарил тех, кто помог созданию подобной группы, в частности членов парламента Джона Александра и Джоела Фитцгибона, а также Армянский национальный комитет Австралии.
Директор АНК Австралии Ваче Каграманян поприветствовал создание парламентской группы дружбы с Арменией. «Армянский национальный комитет Австралии всегда ищет пути улучшения связей между Австралией и Арменией, а формирования этой группы, которая имеет родственную группу в Национальном Собрании Армении, имеет решающее значение для достижения этой цели»,- заявил он.