Անկախ որեւէ ներքաղաքական զարգացումներից, միջազգային ասպարեզում Միացյալ Նահանգները պետք է մնա Հայաստանի լավագույն բարեկամը, «Ամերիկայի Ձայն»-ին ասել է սենատոր Մարկ Քըրքը:
«Մենք պետք է համոզված լինենք, որ Միացյալ Նահանգները միշտ մնում է Հայաստանի լավագույն բարեկամը: Ամերիկայի հայ համայնքը մեր կյանքի, մեր ընտանիքի անբաժանելի մասն է, իսկ հայկական մշակույթը մեր մշակույթի մասը եւ մենք պետք է ամեն ինչ անենք՝ բարդ տարածաշրջանում հայտնված Հայաստանին աջակցելու համար»,-նշել է նա:
Սենատորի խոսքով, աջակցությունն իր մեջ ներառում է ավելի լուրջ քայլեր Վաշինգտոնի կողմից Հայաստանի անվտանգության ապահովման համար, ինչպես նաեւ՝ Հայաստանին տրամադրվող ամերիկյան օգնության բարձր ծավալները.
«Ինձ համար, որպես սենատոր, միշտ կարեւոր էր համոզված լինել, որ հայերի ձայնը միշտ լսելի է Սենատում տարբեր խնդիրներ քննարկելիս»:
Հայ-ամերիկյան հարաբերություններում Հայաստանն ամերիկյան օգնությունը ստացողի դերում չէ միայն: Մարկ Քըրքն ընդգծում է, որ ցեղասպանություն եւ բազմաթիվ փորձություններ վերապրած հայ ժողովուրդն իր կողմից շատ բան կարող է սովորեցնել Միացյալ Նահանգներին. «Ամերիկայի հայ համայնքը եզակի դեր է խաղում թույլ չտալով, որպեսզի Ամերիկան քնի մեջ մնա, ինչպես դա պատահեց 1930-ականներին»:
Այսօր Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի միջեւ սրվող հարաբերությունների եւ նոր մարտահրավերների պայմաններում իրավիճակը նույնպես կարող է սրվել, համոզված է սենատոր Քըրքը. «Հայաստանը մեզ սովորեցնում է, ներառել անցյալի դասերը արտաքին քաղաքականության մեջ եւ համոզված լինել, որ Ամերիկան աշխարհում դրական դեր է խաղում»:

WASHINGTON, D.C. – Regardless of domestic political developments, the United States should remain Armenia’s best friend in the international arena, Senator Mark Kirk told Voice of America Armenian service.
He noted that they need to be convinced that the US always remains the best friend of Armenia.
Senator Kirk added that the American-Armenian community is their inseparable part, and the US must do everything to assist Armenia which is in a complex region.
As per the senator, this assistance comprises more major efforts toward Washington’s ensuring the security of Armenia, and the high level of US assistance to Armenia.
Kirk noted that for him, as a senator, it is always important to be sure that the voice of Armenians is always heard in the US Senate.
Mark Kirk also stressed that the Armenian people, who have survived genocide and numerous trials, can teach a lot to the US. As per the senator, the American-Armenian community plays a unique role by not allowing America to stay asleep, as it happened in the 1930s.
Senator Mark Kirk is convinced that Armenia teaches the US to include the lessons from the past in its foreign policy, and be convinced that America plays a positive role in the world.