ԱՄՆ իշխանությունները կարող են թույլատրել օդանավի սրահից հեռախոսանգերը, այդ թվում՝ նաեւ թռիչքի ժամանակ: Այս մասին հայտնել է The Wall Street Journal-ը:
ԱՄՆ-ի ավիակարգավորիչները հեռախոսանգերին կարող են աջակցել երկու պայմանով. առաջին՝ ավիաընկերություններն իրենք պետք է որոշեն նման ծառայություն մատուցելու հարցը, երկրորդ՝ ուղեւորները պետք է ժամանակին տեղեկացված լինեն՝ կոնկրետ չվերթում թույլատրվո՞ւմ է հեռախոսազանգ կատարել:
Պարբերականը նշել է, որ ԱՄՆ-ի տրանսպորտի դեպարտամենտը այս հարցով վերջնական որոշում կայացնելուց դեռ շատ հեռու է: Սակայն նման նորամուծությանն աջակցելու հավանականությունը մեծացնում է այն փաստը, որ գնացքներում, ավտոբուսներում եւ մետրոյում զանգերը սովորական են դարձել, ինչպես նաեւ Wi-Fi անլար ցանցի օգտագործումը:

Власти США могут разрешить телефонные звонки на борту самолетов, в том числе во время полетов. Об этом пишет газета The Wall Street Journal, сообщает агентство РИА Новости
Авиационные регуляторы США могут одобрить телефонные звонки с двумя условиями: во-первых, авиакомпании будут сами решать, предоставлять ли такую услугу, а во-вторых, пассажиры должны быть заблаговременно проинформированы, разрешены ли на конкретном рейсе звонки по телефону.
Издание отмечает, что департамент транспорта США еще далек от принятия окончательного решения по этому вопросу. Однако вероятность одобрения такого нововведения усиливается тем фактом, что звонки в поездах, автобусах и метро уже стали обычным делом, как и использование беспроводной сети Wi-Fi.
В настоящее время телефонные звонки на некоторых рейсах технически возможны при помощи Wi-Fi. Пассажиры могут проводить голосовые сообщения через смартфоны при помощи приложений Skype и Google Voice.