Անկարայում ԱՄՆ դեսպանությունը մինչեւ երեքշաբթի փակ կլինի հրաձգությամբ երկու միջադեպերի ֆոնին, այդ թվում՝ Ռուսաստանի դեսպանի սպանության: Այս մասին Twitter-ի պաշտոնական էջում հաղորդել է ամերիկյան դիվանագիտական ներկայացուցչությունը:
«Անկարայում ԱՄՆ դեսպանությունն ու Ստամբուլում եւ Ադանայում հյուպատոսություններն այսօր փակ են»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Պետքարտուղարությունը հաստատել է Անկարայում ԱՄՆ դեսպանության մոտ հրաձգության մասին հաղորդագրությունը եւ հավելել, որ տուժածներ չկան, իսկ չարագործը ձերբակալված է: Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը ՌԻԱ Նովոստիին պատմել է, որ Անկարայում դեսպանության մուտքի մոտ տղամարդը մի քանի անգամ կրակ է արձակել ատրճանակից:
Դրանից մի քանի ժամ առաջ ամերիկյան դեսպանության մոտակայքում հարձակում է իրականացվել Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կառլովի վրա: Գործող նախագահ Բարաք Օբաման, նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ գործող պետքարտուղար Ջոն Քերրին դատապարտել են դեսպանի սպանությունը:

Посольство США в Анкаре будет закрыто во вторник на фоне двух инцидентов со стрельбой, включая убийство российского посла, сообщило американское диппредставительство в официальном аккаунте в Twitter, передает РИА Новости.
«Посольство США в Анкаре и консульства в Стамбуле и Адане сегодня закрыты и не будут проводить обычную работу», — говорится в сообщении.
Госдепартамент в понедельник подтвердил сообщения о стрельбе у посольства США в Анкаре и добавил, что пострадавших нет, а злоумышленник задержан. Представитель внешнеполитического ведомства США сказал РИА Новости, что человек, державший в руках пистолет, произвел несколько выстрелов во время инцидента возле входа в наше посольство в Анкаре. Турецкие власти взяли стрелявшего под стражу и начали расследование.
За несколько часов до этого в непосредственной близости от американского посольства произошло покушение на российского посла в Турции Андрея Карлова. Уходящая администрация Барака Обамы, избранный президент Дональд Трамп и действующий госсекретарь Джон Керри осудили убийство российского посла.