ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հրավերով Հայաստանում է  գտնվում Ուկրաինայի Հոգեւոր առաջնորդ Կիեւի եւ համայն Ուկրաինայի միտրոպոլիտ Վոլոդիմիրը: Այսօր` հոկտեմբերի 30-ին Սպիտակ քաղաքում Գագիկ Ծառուկյանն ու Միտրոպոլիտ Վոլոդիմիրը ծաղկեպսակ են դրել  1988 թ. երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին:
Սպիտակ քաղաքի ազգաբնակչության հետ հանդիպումը կայացել է Վիկտոր Յանուկովիչի անունը կրող  հրապարակում: Հավաքված սպիտակցիներին ողջունել են Ուկրաինայի նախագահի խորհրդական Նիկոլայ Դեմյանկոն, Միտրոպոլիտ Վոլոդոմիրը եւ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը:
Իր խոսքում Գագիկ Ծառուկյանն ընդգծել է Ուկրաինայի հոգեւոր առաջնորդի այցի կարեւորությունը հայ եւ ուկրաինացի ժողովուրդների միջեւ բարեկամական ու ջերմ հարաբերությունների զարգացման գործում: «Հայ ժողովրդի համար ամենածանր պահերին ուկրաինացի ժողովուրդը օգնության ձեռք մեկնեց երկրաշարժից ավերված մեր երկրին: Այդ գործում իր անուրանալի դերն ունի Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը: Այսօր մեզ համար եւս մեկ լրացուցիչ առիթ է շնորհակալության ու երախտիքի խոսքեր ուղղելու մեր բարեկամներին: Մենք դա երբեք չենք մոռանա»,- իր խոսքում նշել է ԲՀԿ նախագահը: Ուկրաինայի ուղղափառ եկեղեցու կողմից Գագիկ Ծառուկյանը պարգեւատրվել է պատվո շքանշանով:
Սպիտակի Սուրբ Հարություն եկեղեցում Հայ առաքելական եւ Ուկրաինայի ուղղափառ եկեղեցու ներկայացուցիչները աղոթել են երկրաշարժի զոհերի հոգու հանգստության համար:

Блаженнейший митрополит Киевский и всея Украины Владимир находится в Армении по приглашению лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна. Сегодня, 30 октября, в городе Спитак Гагик Царукян и митрополит Владимир возложили венки на мемориал памяти жертв землетрясения 1988 г.
Встреча с населением Спитака состоялась на площади имени президента Украины Виктора Януковича. Собравшихся спитакцев приветствовали советник президента Украины Николай Демьянко, Блаженнейший митрополит Киевский и всея Украины Владимир и Гагик Царукян.
В своей речи Царукян подчеркнул важность визита духовного лидера Украины для развития теплых и дружественных отношений между украинским и армянским народами. «В самые трудные минуты для армянского народа украинский подал руку нашей стране, разрушенной землетрясением. В этом деле неоценимый вклад имеет президент Украины Виктор Янукович. Сегодня нам представился еще один повод для того, чтобы выразить благодарность нашим друзьям. Мы этого никогда не забудем», - отметил лидер «Процветающей Армении».
Гагик Царукян был награжден Орденом Чести украинской православной церковью.
В спитакской церкви «Сурб Арутюн» представители Армянской апостольской и Украинской православной церквей помолились за упокоение душ погибших во время землетрясения.