Ղրղզստանի քաղաքացի Յախյա Մաշրապովը հայտնել է, որ ոչ մի առնչություն չունի ստամբուլյան ահաբեկչության հետ։ Այս մասին հայտնում է АКИpress գործակալությունը։
Մինչ այդ լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ ահաբեկչության իրականացման մեջ կասկածվում է Ղրղզստանի 28-ամյա քաղաքացի Մաշրապովը։ Սոցցանցերում նույնպես հայտնվել է նրա անձնագրի լուսանկարը։
АКИpress-ի տեղեկություններով,Մաշրապովը հունվարի 3-ին Թուրքիայից Բիշքեքի օդանավակայան է ժամանել ու արդեն հարցաքննվել երկրի Ազգային անվտանգության պետկոմիտեի աշխատակիցների կողմից։ Մաշրապովը բացատրել է, որ հունվարի 1-ին Բիշքեքից Ստամբուլ էր մեկնել առեւտրի հետ կապված գործերով, բայց երբ վերադառնում էր հայրենիք՝ թուրք իրավապահ մարմինները նրան հանել են օդանավից։ Նա նշել է, որ դեկտեմբերի 31-ին դեռ Ղրղզստանում էր գտնվում, ու հետեւաբար չէր կարող մասնակցություն ունենալ ահաբեկչությանը։ Մաշրապովը նաեւ հայտնել է, որ չգիտի, թե ինչպես է իր անձնագրի լուսանկարը հայտնվել համացանցում։

Гражданин Кыргызстана Яхья Машрапов заявил, что не имеет никакого отношения к теракту. Об этом сообщает агентство АКИpress.
Ранее СМИ сообщили, что в совершении теракта подозревается 28-летний гражданин Киргизии Машрапов. В социальных сетях также появилась фотография его паспорта.
По данным АКИpress, Машрапов 3 января прилетел из Турции в аэропорт Бишкека и уже был допрошен сотрудниками Госкомитета национальной безопасности страны (ГКНБ).  Машрапов объяснил, что 1 января прилетел в Стамбул из Бишкека по делам, связанным с торговлей, но при возвращении сотрудники турецких правоохранительных органов сняли его с самолета. Он отметил, что 31 декабря находился еще в Киргизии и, следовательно, не может быть причастен к теракту. Машрапов также заявил, что не знает, каким образом фото его паспорта появилось в интернете.