Հայկական մշակույթում ավանդաբար Հին Նոր տարի չի եղել, որը հիմա նշվում է հունվարի 13-ին: Այս մասին հունվարի 11-ին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ազգագրագետ Կարինե Բազեյանը:
Նրա խոսքով՝ Հին Նոր տարին նշելու սովորույթը հայերի շրջանում տարածվել է ռուսական մշակույթի ազդեցությամբ: Նա, իհարկե, չպարզաբանեց, թե ինչ վատ բան կա դրանում:
«Հունվարի 1-ը Նոր տարի է, հունվարի 6-ը՝ Սուրբ Ծնունդ: Եվ մեր ժողովուրդն այս սկզբունքով էր առաջնորդվում»,- ասաց Բազեյանը: Ըստ նրա՝ ազգագրագիտական, ավանդական եւ մշակութային տեսանկյունից մինչեւ 20-րդ դարի կեսերը Հին Նոր տարին հայերի համար տոն չի եղել:

YEREVAN. – Traditionally, Armenian culture did not have Old New Year, which is now celebrated on January 13, ethnographer Karine Bazeyan stated at a press conference on Wednesday.
In her words, the custom of celebrating Old New Year had spread among Armenians by the influence of Russian culture.
“January 1 is New Year, January 6—Christmas [for Armenians],” added the ethnographer. “And our people were guided by this precept.”
As per Bazeyan, from the ethnographical, traditional and cultural viewpoint, Old New Year was not a feast for Armenians, until the mid-20th century.