Հայկական մշակույթում ավանդաբար Հին Նոր տարի չի եղել, որը հիմա նշվում է հունվարի 13-ին: Այս մասին հունվարի 11-ին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ազգագրագետ Կարինե Բազեյանը:
Նրա խոսքով՝ Հին Նոր տարին նշելու սովորույթը հայերի շրջանում տարածվել է ռուսական մշակույթի ազդեցությամբ: Նա, իհարկե, չպարզաբանեց, թե ինչ վատ բան կա դրանում:
«Հունվարի 1-ը Նոր տարի է, հունվարի 6-ը՝ Սուրբ Ծնունդ: Եվ մեր ժողովուրդն այս սկզբունքով էր առաջնորդվում»,- ասաց Բազեյանը: Ըստ նրա՝ ազգագրագիտական, ավանդական եւ մշակութային տեսանկյունից մինչեւ 20-րդ դարի կեսերը Հին Նոր տարին հայերի համար տոն չի եղել:

В армянской культуре традиционно не было Старого Нового года, который в настоящее время отмечается 13 января. Об этом на встрече с журналистами 11 января заявила этнограф Карине Базеян.
По ее словам, традиция отмечать Старый Новый год распространилась среди армян под воздействием российской культуры. В чем тут плохого она, правда, не пояснила. «1 января – это Новый год, 6 января – Рождество Христово. И наш народ руководствовался этим принципом», - сказала Базеян, сообщив «великую новость». С этнографической, традиционной и культурной точек зрения, добавила она, Старый Новый год не был праздником для армян до середины 20-го века.