ԿԻպրոսի մասին բանակցությունները կարող են դարակազմիկ իրադարձություն դառնալ, բայց ՄԱԿ-ում չեն փնտրում արագ լուծումներ ու հրաշքների չեն սպասում։ Այս մասին ասել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գութերիշը Ժնեւում, որտեղ կղզու միավորման մասին բանակցություններ են ընթանում ԿԻպրոսի ու Հյուսիսային Կիպրոսի չճանաչված թուրքական հանրապետության առաջնորդների միջեւ։ Այսօր նրանց են միացել նաեւ Մեծ Բրիտանիայի, Հունաստանի, Թուրքիայի ու ԵՄ-ի ներկայացուցիչները։
ՄԱԿ ղեկավարը ասել է, որ Ժնեւում «բաց ու կառուցողական» երկխոսություն է ընթանում։ ՀԻմա պետք է լուծեն ամենաբարդ հարցերը։ «Մենք պետք է գործիքներ ստեղծենք, որոնք թույլ կտան համաձայնագրի կնքման դեպքում երաշխավորել Կիպրոսի թե թուրքական, թե հունական համայնքի անվտանգությունը»։
Գութերիշը բարձր է գնահատել առաջնորդներ Նիկոս Անաստասիադիսի ու Մուստաֆա Ակինջիի գործունեությունը ու ասել, որ եթե ՄԱԿ-ում «Օսկար» տային, ապա գլխավոր դերակատարման համար մրցանակը բաժին կհասներ նրանց, իսկ ՄԱԿ-ը հավանաբար կարժանանար «Օսկարի» երկրորդ պլանի դերի համար

Переговоры по Кипру могут стать эпохальным событием, но в ООН не ищут поспешных решений и не ждут чудес. Об этом заявил Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в Женеве, где идут переговоры между президентом Кипра и лидером непризнанной «турецкой республики Северного Кипра» об объединении острова. Сегодня к ним присоединились представители Великобритании, Греции, Турции и Евросоюза.
Глава ООН сказал, что в Женеве идет «открытый» и «конструктивный» диалог. Сейчас предстоит решить самые сложные вопросы. «Мы должны создать инструменты, которые позволили бы при достижении соглашения, гарантировать безопасность как турецкой, так и греческой общины Кипра».
Антониу Гутерриш дал высокую оценку деятельности лидеров Никоса Анастасиадиса и Мустафы Акынджи и подчеркнул, что ООН лишь оказываем им поддержку. По его словам, если бы в ООН награждали «Оскаром», то призы за главную роль получили бы лидеры греческой и турецкой кипрских общин. ООН же, вероятно, удостоилась «Оскара» за роль второго плана.