ԿԻպրոսի մասին բանակցությունները կարող են դարակազմիկ իրադարձություն դառնալ, բայց ՄԱԿ-ում չեն փնտրում արագ լուծումներ ու հրաշքների չեն սպասում։ Այս մասին ասել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գութերիշը Ժնեւում, որտեղ կղզու միավորման մասին բանակցություններ են ընթանում ԿԻպրոսի ու Հյուսիսային Կիպրոսի չճանաչված թուրքական հանրապետության առաջնորդների միջեւ։ Այսօր նրանց են միացել նաեւ Մեծ Բրիտանիայի, Հունաստանի, Թուրքիայի ու ԵՄ-ի ներկայացուցիչները։
ՄԱԿ ղեկավարը ասել է, որ Ժնեւում «բաց ու կառուցողական» երկխոսություն է ընթանում։ ՀԻմա պետք է լուծեն ամենաբարդ հարցերը։ «Մենք պետք է գործիքներ ստեղծենք, որոնք թույլ կտան համաձայնագրի կնքման դեպքում երաշխավորել Կիպրոսի թե թուրքական, թե հունական համայնքի անվտանգությունը»։
Գութերիշը բարձր է գնահատել առաջնորդներ Նիկոս Անաստասիադիսի ու Մուստաֆա Ակինջիի գործունեությունը ու ասել, որ եթե ՄԱԿ-ում «Օսկար» տային, ապա գլխավոր դերակատարման համար մրցանակը բաժին կհասներ նրանց, իսկ ՄԱԿ-ը հավանաբար կարժանանար «Օսկարի» երկրորդ պլանի դերի համար

Talks on Cyprus might become an epoch-making event, but the UN is not looking for quick solutions, and does not expect miracles. This was stated by the UN Secretary General Antonio Guterres in Geneva, where negotiations about the unification of Cyprus between the leaders of Cyprus and unrecognized Turkish Republic of Northern Cyprus are underway. Today, the UK, Greece, Turkey and the EU representatives joined the negotiations.
The UN chief ensured, that there is going on an open and constructive dialogue in Geneva. He stressed the importance of creating tools that will ensure security of Turkish and Greek Cypriot communities in the event of reaching the agreement.
Guterres praised the activities of the leaders Nicos Anastasiades and Mustafa Akinci and said. that if the UN have had an Oscar award, they both would have received the prize for the best actors, whereas the UN would have likely been awarded for the performance in the supporting role.