Չինաստանում ջրամբարում ջրի մակարդակի իջեցման արդյունքում հայտնաբերվել է Բուդդայի 600-ամյա արձանը, հաղրում է Ինտերֆաքսը՝ հղում անելով CNN–ին։
Գտածոի մասին հայտնել է տեղացիներից մեկը։ Այն բանից հետո, որ ջրամբարում ջրի մակարդակը իջեցվել է ավելի քան 10 մետրով, ջրից երևացել է անվրդով հայացքով Բուդդայի արձանի գլուխը։ Տեղացիները սա համարել են բարենպաստ նշան։
Ցզյանսի նահանգի Հնեաբանության թանգարանի մասնագետների նախնական գնահատմամբ, արձանը կանգնեցվել է կամ Մին (1364-1644) կամ էլ Յուան  դինաստայի (1271-1368) կառավարման օրոք։ Արձանը իրենից ներկայացնում է ժայռի մեջ փորագրված Բուդդայի մարմինը՝ 3.8 մետր բարձրությամբ։

В Китае после снижения уровня воды в водохранилище была обнаружена 600-летняя статуя Будды, сообщает Интерфакс со ссылкой на CNN.
Реликвию удалось найти, благодаря ремонту ворот шлюза. О находке сообщил один из местных жителей. После того, как уровень воды на водохранилище упал более чем на 10 м, из водоема показалась голова статуи Будды, безмятежно взирающей над водной поверхностью. Местные жители расценили находку как благоприятный знак.
По предварительным данным, возраст статуи может восходить к временам правления династии Мин (1368-1644 гг. ), по другим предположениям - к династии Юань (1271—1368 гг.), сообщил CNN директор Научно-исследовательского института археологии провинции Цзянси Сюй Чанцин. По словам ученого, статуя представляет собой высеченную в скале фигуру Будды высотой около 3,8 м.