Տուրիզմը Հայաստանում չի զարգանում, քանի որ պետությունը անհրաժեշտ միջոցներ չի տրամադրում այն զարգացնելու համար: Այս մասին այսօր` հունվարի 18-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է «Տուրիզմի ասոցիացիայի» հիմնադիր անդամ Մարինա Կպրյանը:
«Հարեւան Վրաստանը տուրիզմի զարգացման համար մոտավորապես 7 մլն եվրո է տրամադրում, դրա համար էլ տարեկան 7 մլն զբոսաշրջիկ է այցելում այնտեղ, իսկ Հայաստան մոտ 10 անգամ պակաս: Նույն Ռուսաստանը, որը մեղմ ասած, լավ հարաբերություններ չունի Վրաստանի հետ, սակայն ռուս տուրիստները 2016-ին ավելի շատ են Վրաստան մեկնել, քան Հայաստան»,-ասաց նա:
Կպրյանի խոսքով` 2016-ին, նախորդի հետ համեմատ, տուրիստների թիվն աճել է, հիմնականում գաիս են Ռուսաստանից, Իտալիայից, Շվեդիայից եւ այլն:
«Շատ փոքր տողաշարժ կա դեպի լավը: Ծաղկաձորում, Դիլիջանում եւ մնացած հայտնի հանգստյան գոտիներում ազատ տեղեր չկային: Թանկությունն էլ հենց դրանից է գալիս, շուկան է գինը որոշում»,-ասաց Մարինա Կպրյանը:
Նշենք, որ անգամ հայերից շատերը նախընտրում են հանգիստն անցկացնել Վրաստանում, քան Հայաստանում, որի պատճառը ՀՀ-ում բարձր գներն են:

Туризм в Армении не развивается, поскольку государство не выделяет  необходимые для этого средства. С таким заявлением на встрече с журналистами 18 января выступила член «Ассоциации туризма» Марина Кпрян.
«В соседней Грузии на развитие туризма выделяется примерно 7 млн. евро, потому ежегодно эту страну посещают 7 млн. туристов, а Армению примерно в 10 раз меньше. Всем известно, что Россия с Грузией находится, мягко говоря, не в очень хороших отношениях. Тем не менее, российские туристы в 2016 году предпочтение отдали Грузии, а не Армении», - сказала Кпрян, умолчав о том, что российские туристы традиционно отдают предпочтение морскому отдыху.
Тем не менее, по ее словам, в 2016-ом в сравнении с предыдущим годом число туристов выросло, в основном, приезжают из России, Италии, Швеции и других стран. «Существует очень небольшой сдвиг. В Цахкадзоре, Дилижане и других известных зонах отдыха не было свободных мест. Причина дороговизны именно в этом. Рынок определяет цену», - заключила представитель НПО.
Отметим, что многие жители страны предпочитают проводить свои отпуска в Грузии, нежели в Армении, как раз из-за высоких цен на родине.