Տարածված անիմացիոն հոլովակի ամբողջ նպատակը ընտրական գործընթացի ամբողջական կարգի ներկայացումն է, այլ ոչ թե առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների առանձին դրվագների: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
Նշենք, որ շատ փորձագետների կարծիքով՝ քաղաքացիների համար պատրաստված անիմացիոն հոլովակից սխալ տպավորություն է ստեղծվում, որ ընտրողները քվեաթերթիկի երկրորդ էջում պարտադիր պետք է ընտրեն այն քաղաքական ուժի տարածքային ընտրացուցակի թեկնածուներից մեկին, որին նախընտրում են:
NEWS.am-ի թղթակցի հարցին՝ քաղաքացիների գլխում հոլովակը խառնաշփոթ չի՞ ստեղծում, Տիգրան Մուկուչյանը պատասխանեց. «Կարծում եմ՝ ոչ: Դա ավելի շուտ վերաբերում է ընտրությունների արդյունքների հետ կապված թեմային: Դրա համար մեկ ժամանոց հոլովակ էր պետք: Այս հոլովակը, որպես այդպիսին, արդեն մեծ է՝ 4 րոպե տեւողություն ունի: Իսկ կոնկրետ այդ դրվագի հետ կապված ենթադրում եմ, որ ավելի կարճ հոլովակներ կլինեն, որոնում մենք գործընթացն ավելի մանրամասն կբացատրենք: Կարծում եմ, որ մենք կհասցնենք նաեւ հոլովակներ նկարահանել, որոնք մանրամասները կներկայացնեն: Այսինքն՝ մենք չենք սահմանափակվի միայն այս հոլովակով»:
Նշենք, որ Հայաստանի Ընտրական օրենսգրքի 67-րդ հոդվածի 3-րդ կետում հստակ նշված է, որ տարածքային ընտրական ցուցակից որեւէ մեկին ընտրելու ցանկության «դեպքում» ընտրողը նշում է նրա ազգանվան դիմաց: Մինչդեռ հոլովակում օգտագործված է «ընտրելու համար…» արտահայտությունը, որը, շատերի կարծիքով, սխալ տպավորություն է ստեղծում նաեւ այդ ընտրությունը կատարելու անհրաժեշտության մասին: Սակայն ձայնը այս կամ այն քաղաքական ուժին տալու համար բավական է քվեաթերթիկը պարզապես ծրարի մեջ դնելը՝ նրա վրա ոչ մի նշում չկատարելով եւ չծալելով, եւ քվեատուփ գցելը:

Вся цель уже распространенного анимационного ролика заключается в представлении полного порядка избирательного процесса, а не отдельных эпизодов предстоящих парламентских выборов. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am председатель Центральной избирательной комиссии Тигран Мукучян.
Заметим, что, по мнению многих экспертов, из подготовленного для граждан анимационного ролика складывается неправильное впечатление, что избиратели в обязательном порядке на второй странице бюллетеня должны выбрать одного из кандидатов из территориального списка политической силы, которой отдают предпочтение.
На вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am о том, не создает ли сумятицу в умах граждан ролик, Тигран Мукучян ответил: «Думаю, нет. Это скорее касается темы в связи с результатами выборов. Для этого понадобился бы часовой ролик. Нынешний ролик как таковой уже большой: длительность – 4 минуты. А конкретно по этому эпизоду предполагаю, что у нас будут более короткие ролики, в которых мы детальнее объясним процесс. Я думаю, что мы успеем также снять ролики, рассказывающие о деталях. То есть мы не ограничимся только этим роликом».
Отметим, что в пункте 3 статьи 67 Избирательного кодекса Армении четко указывается, что «в случае» желания избрать кого-то из регионального списка избиратель ставит галочку напротив его фамилии. Между тем, в ролике употреблена фраза «для избрания…», что, по мнению многих, создает неправильное впечатление о необходимости сделать и этот выбор. Однако для того, чтобы отдать голос той или иной политической силе, достаточно просто положить ее бюллетень в конверт, не делая на нем никаких пометок и не складывая, и опустить в урну.