ԽՍՀՄ առաջին նախագահ Միխաիլ Գորբաչովը ստացել է Վիլնյուսի շրջանային դատանի ծանուցագիրը՝ որպես վկա «Վիլնյուսի արյունոտ կիրակիի» գործով, հաղորդում է DW–ն։
Լիտվայի մայրաքաղաքում 1991 թվականի հունվարյան դեպքերի գորոծով դատական կոլեգիայի նախագահ Այնորա Կորնելիա Մացյավիչենեն BNS գործակալությանը հայատնել է, որ ծանուցագիրը փոխանցվել է Գորբաչովի Հիմնադրամում անցա տարվա դեկտեմբերի 28–ինԼ «Դատարանին վերադարձվել է ծանուցումը ստանալու մասին փաստաթուղթ՝ Միխաիլ Գորբաչովի ստորագրությամբ », – նշել է Մացյավիչենեն։
1990 թվականի մարտին Լիտվայի խորհրդարանը հռչակեց անկախությունը Խորհրդային Միությունից, սակայն Մոսկվան այդ որոշումը հակասահմանադրական որակեց։  1991 թվականի հունվարին Լիտվա մտցվեցին հատուկ ջոկատայինների ստորաբաժանումները, իսկ հունվարի 13–ին Վիլնյուսի հեռուստաաշտարակի մոտակայքում  տեղի ունեցած բախումների ժամանակ զոհվեցլ էր14 մարդ, ավելի քան 600 ցուցարար վիրավորվել էր։

Первый президент СССР Михаил Горбачев получил повестку Вильнюсского окружного суда в качестве свидетеля по делу о «кровавом воскресенье в Вильнюсе», передает DW.
Об этом сообщила в интервью агентству BNS  председатель судейской коллегии по процессу о событиях января 1991 года Айнора Корнелия Мацявичене. По ее словам, документ был получен 28 декабря 2016 году Фондом Горбачева в Москве. «Суду вернулось сообщение о вручении повестки. На сообщении, адресованном суду, стоит подпись Михаила Горбачева», - указала Мацявичене.
Рассматриваемое с начала 2016 года дело - крупнейшее в истории литовского правосудия по своему объему и кругу включенных в него лиц. В качестве подозреваемых по нему проходят около 70 человек.
В марте 1990 года Верховный Совет Литвы провозгласил независимость республики, но в Москве объявили это решение неконституционным. В январе 1991 года в Литву были переброшены подразделения десантников и спецназа. 13 января колонна советской бронетехники направилась в центр Вильнюса, в ходе столкновений в районе телецентра 14 человек погибли, более 600 пострадали.