ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ արդեն հանդիպումներ են նախանշված Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի եւ Մեքսիկայի նախագահ Էնրիկե Պենյա Նյետոյի հետ: Նպատակն Ազատ առեւտրի մասին Հյուսիսամերիկյան համաձայնագրի (NAFTA) վերանայում է: Փաստաթուղթը կարգավորում է երեք երկրների միջեւ առեւտրային հարաբերությունները:
Ըստ DW-ի՝ NAFTA-ի, անվտանգության եւ միգրացիայի հարցերով բանակցությունները նախանշված են հունվարի 31-ին: «Կարծում եմ՝ լավ արդյունքների կհասնենք»,- Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակիցների հետ հանդիպմանն ասել է Թրամփը:
Կանադայի կառավարության ղեկավարի հետ հանդիպման հստակ ժամկետը, սակայն, առայժմ հայտնի չէ: ԱՄՆ նախագահը, ամեն դեպքում, արդեն հեռախոսազրույց է ունեցել նրա հետ:
Դեռեւս նախընտրական արշավի ընթացքում Դոնալդ Թրամփը կարծիք էր հայտնել, որ ԱՄՆ-ի, Կանադայի եւ Մեքսիկայի միջեւ առեւտրային հարաբերությունները կարգավորող NAFTA-ն «երբեւէ Վաշինտգոնի կողմից կնքված վատագույն առեւտրային գործարքն է: «Ես դրանից մեկ վայրկյանում կհրաժարվեի»,- վստահեցրել էր Թրամփը:

Президент США Дональд Трамп заявил, что у него уже намечены встречи с премьером Канады Джастином Трюдо и главой мексиканского государства Энрике Пенья Ньето, направленные на пересмотр Североамериканского соглашения о свободной торговле (NAFTA). Документ регулирует торговые отношения между тремя странами, передает DW
Переговоры с мексиканским лидером по вопросам NAFTA, безопасности и иммиграции запланированы на 31 января, сообщил Трамп, обращаясь к сотрудникам аппарата Совета национальной безопасности Белого дома. "Думаю, мы придем к хорошим результатам", - заверил он.
Точной даты встречи с главой правительства Канады обозначено не было, однако у президента США уже состоялся телефонный разговор с ним. Как ожидается, диалог будет запущен "в ближайшее время", сообщает AFP со ссылкой на транскрипт разговора.
Энрике Пенья Ньето также уже переговорил по телефону с Джастином Трюдо в преддверии встреч с американским лидером, сообщили в пресс-службе канадского премьера.
Еще в ходе предвыборной кампании Дональд Трамп высказывал мнение, что NAFTA, регулирующее торговые отношения между США, Канадой и Мексикой, - «это худшая торговая сделка, когда-либо заключенная Вашингтоном. Я бы вышел из NAFTA в один момент», - заверял тогда политик.