Երեւանում, հունվարի 22-ին, տեղի է ունեցել դրես-կոդի՝ հագուստի կանոնակարգի վերաբերյալ միջոցառում, որը նպատակ ուներ օգնել հայ երիտասարդ կանանց գործնական նորաձեւության աշխարհում իրենց դեգերումների ճանապարհին:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր կանանց մենթորական ծրագրի շրջանակում, որն անցկացվում է ԱՄՆ դեսպանատան հովանու ներքո՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Քաղաքագիտության եւ միջազգային հարաբերությունների բաժնի եւ Կանանց եւ երիտասարդների աջակցման եւ զարգացման կենտրոնի հետ համատեղ: Դրես-կոդին նվիրված միջոցառմանը, որին մասնակցում էին մենթորական ծրագրի այս տարվա շրջափուլի տասնյակ մասնակից մենթիներ, բացման խոսքով հանդես եկավ Լի Քարթերը՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի կինը:
Այս միջոցառման հիմնական նպատակն էր մենթորական ծրագրի մասնակից երիտասարդ ուսանողուհիներին հաղորդակից դարձնել դրես-կոդի հիմնական կանոններին, օգնել ոճերի (casual, business/smart casual, cocktail) տարբերակման հարցում, որպեսզի ապագա մասնագետները գրագետ մոտենան հագուստի ընտրության հարցում թե´ հարցազրույցի գնալիս, թե´ աշխատավայրում եւ թե՛ զանազան այլ միջոցառումների ժամանակ: Միջոցառման ընթացքում մոդելները ներկայացան դրես կոդի տարբեր ոճերով, ինչպես նաեւ հայ դիզայներներ Լիլիթ Մարգարյանի, Արամ Նիկոլյանի, Լիաննա Սարգսյանի եւ Լիլիթ Մելիքյանի կոկտեյլային զգեստներով:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր մենթորական ծրագրի այս տարվա մասնակից մենթորներ Գոհար Բաղդասարյանի (Հավանա ռեստորանային համալիրի տնօրեն), Կարինա Դնոյանի («Ատեքս» նորաձեւության կենտրոնի տնօրեն, հագուստի դիզայներ, ոճաբան), Հրանուշ Ռեստակյանի («Լեվրիմ եւ Վանիլա Քեյք» հրուշակագործական արտադրության տնօրեն) աջակցությամբ: Միջոցառմանը ներկա էին նաեւ ԱՄՆ փոխդեսպանի կինը՝ Ներմինե Մանսուրը եւ «Ատեքս» նորաձեւության կենտրոնի փոխտնօրեն, իմիջմեյկեր Օլգա Լավրիենկոն:
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը կանանց մենթորական ծրագրի իրականացումը սկսել են 2010թ.-ին: Մենթորները խորհուրդներ են տալիս կարիերայի վերաբերյալ, ներկայացնում են իրենց անձնական փորձը եւ օրինակ են ծառայում խոստումնալի երիտասարդ ուսանողուհիներին: Այս տարի 61 կին մենթորներ՝ տարբեր ոլորտների կայացած պրոֆեսիոնալներ, իրենց խորհուրդներով ուղղորդում են 62 մենթիների, ովքեր տարբեր բուհերի ուսանողուհիներ են, ինչպես նաեւ «Հուսո այգի» երիտասարդ կանանց բարեգործական հիմնադրամի եւ «Մեր տուն» կազմակերպության սաներ:

YEREVAN. – A Dress Code event to help young Armenian women navigate the world of workplace fashion was held Sunday in Yerevan, the capital city of Armenia.
The Dress Code event was organized within the framework of the year-long Women’s Mentoring Program sponsored by the U.S. Embassy, in partnership with the School of Political Science and International Affairs of the American University of Armenia and the Women and Youth Support Development Center.  The event was opened by Ms. Leigh Carter, wife of U.S. Ambassador Richard M. Mills, Jr., and attended by dozens of the 62 mentees benefitting from this year’s mentoring program.
The main objective of the event was to highlight dress code basics to the young mentees, helping them differentiate between casual, business/smart casual, and cocktail attire, ensuring that as future professionals they will understand official or implied dress code rules and be able to make appropriate fashion choices based on the occasion.  During the event, models presented sample outfits illustrating each of these styles of dress, including cocktail dresses by Armenian designers Lilit Margaryan, Aram Nikolyan, Liana Sargsyan, and Lilit Melikyan.
Three mentors participating in this year’s Women’s Mentoring Program spearheaded the Dress Code event: Gohar Baghdasaryan, director of the Havana Restaurant-Complex; Karina Dnoyan, designer and stylist, director of ATEX Fashion Center; and Hranush Restakayan, production director for Levrim and Vanilla Cake Bakery. Also in attendance were U.S. Deputy Chief of Mission’s wife Nermine Mansour, as well as image-maker, deputy director of ATEX Fashion Center Olga Lavrienko.
The U.S. Embassy and AUA first established the Women’s Mentoring Program in 2010. Mentors provide career advice, share their personal experiences, and serve as role models to promising young students. This year, 61 Armenian women from a variety of professional fields are mentoring 62 female students from different universities, as well as students from the “Houso Aygi” Young Women Charitable Foundation and the Mer Doon Organization.